Grūtos brīžos Burtnieku pagasta "Gredzenu" saimniecei Dacei Šulcei psihologs nav vajadzīgs – ieejot kūtī, pirmais viņu sagaida lielais, skaistais āzis, uzliek galvu uz pleca un labās sajūtas, ir atpakaļ. Ar piena kazkopību kopā ar dzīvesdraugu Jorenu Gredzenu sākuši nodarboties pirms septiņiem gadiem dēla veselības labad, tagad no pāris kaziņām ganāmpulks izaudzis teju līdz pussimtam.
Gandrīz vai katrs kustonis – kaza, āzis, suns vai kaķis – šeit tiek samīļots un pat sabučots. No pārdesmit gados rūdītiem rīdziniekiem, kas sagāja kopā studiju laikā, Dace un Jorens ar trīs atvasēm kļuvuši par lauku ļaudīm, kuri dzīvo radību un dabisko vidi tur augstā vērtē. "Esam daļa no dabas, ko 99% cilvēku aizmirst. Tāpēc dzīvojam šeit, nevis Rīgā," nosaka saimniece. Savu bērnību viņa atceras laukos pie omes māsas. Negribējies, lai pašu bērni izaug par "sterilajiem pilsētas cilvēkiem", tāpēc nav bijis cita varianta kā meklēt dzīvesvietu ārpus pilsētas vides.
"Gredzenos" viņus sagaidīja divas mājas, no kurām tikai viena bijusi izmantojama dzīvošanai, kūts un pussagruvusi pirtiņa, 18 hektāri zemes un meža. Kā jau īpašumam, kas kopš 2005. gada nebija apdzīvots, daudz kas bija nozagts un sabojāts. "Ja ne mēs, visticamāk, ēkas būtu noslaucītas no zemes virsas, jo tuvējie lauksaimnieki kāroja pēc zemes," spriež jaunie iemītnieki un atzīst, ka svarīga ir arī sajūta, ka viņu rokās nonākusi ap 19. gadsimta vidu izveidota vecsaimniecība, kurai vajadzīgs kārtīgs saimnieks.
Burtniekos – cita attieksme
Pirmais lauku dzīves mēģinājums viņiem nav izdevies. 2017. gadā pārcēlušies uz Kazdangu, bet sanācis kā Sprīdītim – no tāluma izskatījies gluži labi, bet tuvāk – pavisam citādi. Ja nav kazai piena, tad nav – īsi pirms kovida pandēmijas pieņemts lēmums pārcelties uz Burtnieku pagastu, kur noskatīti "Gredzeni". Pārdevuši Kazdangā tikko uzbūvēto un ekspluatācijā nodoto māju ar siltām grīdām un citām sadzīves ekstrām un apmetušies šeit pieticīgā namiņā, senākajā kalpu mājā, un pašu spēkiem sākuši atjaunot ap 350 kvadrātmetrus plašo saimnieku dzīvojamo ēku.