Ekoprints jeb batikošana ar augu krāsām ir dabiska krāsošanas tehnika, kurā tiek izmantotas lapas, ziedi un citi augu materiāli, lai izveidotu rakstus un krāsas uz auduma. Ar saviem padomiem, kā mājas apstākļos padarīt savu krekliņu unikālu, dalās biedrības "RadDoma" vadītāja Ieva Hofmane.

Reklāma

Ar viņu tiekamies mājīgajā Dzīvesziņas un arodusētā Jelgavā. Ieva ir dizaina un tehnoloģiju skolotāja, kas savā profesijā ar bērniem un pieaugušajiem strādā jau 30 gadu. 

“Visu mūžu man ir bijusi vēlme meklēt kaut ko interesantu un jaunu jebkura veida rokdarbos. Piedaloties ar saviem bērniem 3 x 3 ģimeņu saietos, radās iespēja iepazīt senos arheoloģiskos tērpus, prasmes apģērba detaļu darināšanā un uzzināt, kā materiālu nokrāsot ar augiem,” par savas aizraušanās pirmsākumiem stāsta Ieva. 

Šajā procesā ir pārsteiguma moments, līdzīgi kā krāsojot Lieldienu olas.

Vēlāk dažādos projektos radusies vēlme vēl vairāk padziļināt zināšanas šajā jomā. Pirmā gan dabīgās augu krāsās tika krāsota dzija, tikai vēlāk Ieva pievērsās audumu krāsošanai. Lai nonāktu pie vēlamā rezultāta, daudz lasīts un eksperimentēts ar audumiem, augiem un krāsām. 

Ekoprints jeb batikošana ar augu krāsām ir dabiska krāsošanas tehnika, kurā tiek izmantotas lapas, ziedi un citi augu materiāli.

“Ar laiku sapratu, kurš augs kādu toni dod un kā tie savstarpēji saspēlējas. Piemēram, madaras saknes rada sarkanu, pelašķi zaļu, Kanādas zeltslotiņas dzeltenu, bet valriekstkoka lapas brūnu toni. 

No cūku pupu lakstiem var iegūt zaļganzilu toni, bet no samtenēm sinepju krāsu. Ne vienmēr tas, kas ir košs dabā, dos vēlamo krāsu uz auduma. Šajā procesā ir pārsteiguma moments, līdzīgi kā krāsojot Lieldienu olas. Tieši tāpēc mana nodarbošanās ļoti aizrauj arī bērnus un jauniešus,” atklāj rokdarbniece. Viņa arī regulāri rīko meistarklases, kas guvušas lielu atsaucību skolēnu un pieaugušo vidū.

Der zināt!

Skaistas kontūras dos vīnogu, upeņu, zemeņu, paparžu un kļavu lapas, taču var izmantot jebkuras citas, arī katru mazāko nezālīti. Tumšākus nospiedumus veidos kazeņu, aveņu, ozolu lapas un mežrozītes

Auga forma uz auduma.

Padomi

  • Svarīgi, lai augi jau ir nobrieduši, jo, plūkti pavasarī, tie vēl nespēj atdot savu toni audumam.
  • Zaļos augus apdrukai ziemā var saglabāt, sausus ieliekot kastītē un uzglabājot saldētavā.
  • Nokrāsoto apģērbu ikdienā mazgā, neizmantojot ķīmiskos mazgāšanas līdzekļus.

Batikots krekliņš

Darbam nepieciešams:

Darbam nepieciešamais.
  • balts kokvilnas T krekls
  • dažādu augu lapas, smilgas u.tml.
  • dzelzs vitriols (var nopirkt dārzkopības preču veikalos)
  • aukliņa vai dzija krekla aptīšanai
  • koka vai plastmasas rullītis
  • šķēres
  • rullīša izmēram piemērots katls
  • augu novārījums

Darba gaita

1. Dzelzs vitriolu izšķīdina remdenā ūdenī, lai iegūtu gaiši oranžu šķīdumu. Iemērc tajā audumu un izvēlētos augus uz 15–20 minūtēm. 

Izkārtojam augus.

Augu lapas pēc saviem ieskatiem kārto uz samitrinātā krekla.

Uzmanīgi satinam.

2. Sākot no viena stūra, kreklu kopā ar augiem stingri uztin uz rullīša.

3. ...un nosien ar auklu.

Nosienam.

4. Sagatavo augu novārījumu. Šim nolūkam izmanto svaigus vai izkaltētus augus. Viena krekliņa nokrāsošanai ņem aptuveni 0,5 kg svaigu vai 100–150 g izkaltētu augu. Vislabāk augus ar ūdeni apliet jau iepriekšējā dienā un ļaut pamirkt. Tad visu pavāra kādas 30 minūtes un biezumus nokāš.

Novārījums.

5. Liek iekšā uztīto kreklu un turpina vārīt 2,5 stundas.

Vārām labu laiku.

6. Izņem uztīto kreklu un atstāj izžūt vai vismaz apžūt neattītu. 

Un žāvējam.

Vasarā var iznest laukā un novietot saulainā vietā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.