Novembris ir mūsu valsts svētku mēnesis, kad patriotiskā noskaņā atzīmējam Lāčplēša dienu un Latvijas Republikas Proklamēšanas dienu.

Reklāma

Jelgavniece Kristīne Vilka jau trīspadsmito gadu piedāvā svinēt svētkus radoši gan savās mājās, gan piedāvājot radošas svētku svinības izbraukumos citiem. Jau decembrī Jelgavā taps skaista svinību vieta, kur baudīt svētkus un apgūt dāvanu izgatavošanas prasmes.

“Svētku rasols un cepetis ar vienkāršu sēdēšanu pie galda ir garlaicīgi svētki. Tas nav man, un domāju, ka tam piekritīs daudzi citi. Īstā mana aizraušanās ir rotu izgatavošana no tūlītēji sacietējoša materiāla epoksīda. Bet tā nav vienīgā īpašā lieta, kas aizrauj sirdi,” atklāj Kristīne.

Kristīne Vilka.

Novembris viņai vienmēr bijis īpašs mēnesis, lai gan rudens un tumšie vakari nekad nav īsti patikuši. “Katru gadu ar ģimeni gaidām lāpu gājienu, jo vēlamies atkal izbaudīt to fenomenālo kopības un vienotības izjūtu. Šajos gājienos izjūtu neizmērojamu lepnumu un cieņu pret cīnītajiem, kuri sīvās kaujās atdevuši savu dzīvību, lai mēs dzīvotu brīvā valstī. Kopš mūsu ģimenē ienāca dēls Mārtiņš, kurš savu vārdadienu svin dienu pirms Lāčplēša dienas, viena no mūsu svētku tradīcijām ir kopīga lāpu gatavošana. Veikalā jau var nopirkt visu, bet sajūtas, gatavojoties svētkiem, nopirkt nevar,” ir pārliecināta Kristīne un labprāt dalās praktiskajās zināšanās par lāpas izgatavošanu. 

Iespējams, šī nodarbe kādai ģimenei arī kļūs par ikgadēju svētku tradīciju.

Nepieciešams

Nepieciešamie materiāli.
  • džutas audums vai džutas auduma kartupeļu maiss (1,5 x 0,5 m)
  • bērza tāsis, 1–1,2 m garš koks
  • džutas diegs vai aukla, ne pārāk bieza pinuma virve
  • 2 naglas
  • āmurs
  • parafīns (var izmantot pusizdegušo sveču atlikumus vai dažādu veidu vasku)
  • grieznes
  • dēlītis aizsardzībai, ja naglo mājās

Darba gaita. 

Pārloka audumu un pienaglo.

1. Džutas audumu pārloka uz pusēm un tad vēlreiz uz pusēm. Pie koka kāta pienaglo džutas audumu. Nagliņas beigās vēlams piesist nedaudz slīpi.

Sapilda bērza tāsi.

2. Pienagloto džutas audumu ar kātu apgriež otrādi, lai koks būtu pret jums. Bērza tāss gabalus kārto uz džutas auduma un stingri rullē ap kātu. Jo stingrāk un blīvāk satīs, jo lāpa degs ilgāk un kvalitatīvāk.

Uztin audumu.

3. Tin visu audumu, pildot vidu ar tāsi līdz pašam galam.

Vidus piepildīts.

4. Vidus ir piepildīts un satīts.

5. Ļoti stingri apsien džutas diegu vai auklu ap lāpu. Tā stingri jānotin ap visu lāpas galu.

Stingri nosien.

6. Šādi notin pilnībā.

7. Katliņā izkausē parafīnu vai sveču atlikumus. Sveču atlikumiem svarīgi no katla izņemt daktis.

Kārtīgi izmērcē.

8. Lāpu iemērc parafīnā un ar kausiņu pilnībā izmērcē visu lāpas galu, lejot karsto vasku daudz reižu tā, lai visas tāsis un audums būtu izmircis. Kad vasks un audums sacietējis, šo mērcēšanu atkārto vismaz divas reizes, lai pilnībā aizpildītos visas spraugas starp tāsi un audumu.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.