1913. gada 11. oktobrī. Pirms 110 gadiem "Rīgas Avīze" ziņoja: "Uz Romanovu cilts jubilejas svētkiem tika izdotas dažādu cenu jubilejas pastmarkas un Kunga un Ķeizara vai ar dažu Viņa Priekšgājēju ģīmetnēm, tāpat arī ar šīm ģīmetnēm štempelēti kūveri, pastkartes un citi. Drīz pēc viņu izdošanas izpaudās valodas, ka jubilejas markas atkal drīz tikšot izņemtas iz apgrozības, tādēļ, ka daudziem izlicies piedauzīgi Valdnieka ģīmetnes uz šīm pastmarkām apštempelēt ar melnu pasta štempeli.

Reklāma

Tomēr tas līdz šim nebija noticis. Tagad nu izdota pavēle, kura par jubilejas marku lietošanas pēdējo termiņu nosaka šī gada beigas. Ar 1. janvāri 1914. gadu sāksies jaunu pastmarku lietošana. Izņēmums tiks darīts tikai ar jubilejas pastmarkām par 1, 2 un 3 rubļiem gabalā, uz kurām nav Valdnieku ģīmetņu, bet uz kurām zīmēti Maskavas kremlis, Ziemas pils un Romanovu nams Maskavā. Šīs arī turpmāk tiks piepaturētas." Romanovu dinastijas valdīšanas 300 gadu jubilejai par godu izdoto 17 marku sēriju tautās laida 1913. gada 1. janvārī. Zīmēšanā bija piedalījies arī slavenais latviešu grafiķis Rihards Zariņš. Uz pastmarkām lielākoties atveidoja agrāko gadsimtu carus, taču uz trim bija redzams valdošais monarhs Nikolajs II. 

Kamēr Eiropā valdnieku ģīmetņu likšana uz pastmarkām bija ierasta, Krievijas impērijā daļa pavalstnieku uzskatīja par zaimošanu, ja "Kungu un Ķeizaru" nosmērē ar zīmogu. 

Saskaņā ar Rīgas avīžu ziņām, Krievijas Pareizticīgās baznīcas sinode vasarā bija saņēmusi vairākus desmitus garīdznieku sūdzību, ka "Ķeizara Majestātes" ģīmetnes likšana uz markām "pamazinot tautā cienību pret Ķeizara Majestātes personu". Sinode pieprasīja Iekšlietu ministrijai markas no apgrozības izņemt. Runāja, ka Maskavā tas jau notiekot bez īpaša augstākā rīkojuma. Pret "valdnieku apštempelēšanu" protestēja dedzīgāko monarhistu un krievu šovinistu aprindas, kuras pieprasīja sodīt marku idejas autorus. Izrādījās, ka ideja piederējusi Krievijas iekšlietu ministram un valdības vadītājam Pjotram Stolipinam, kurš jau bija gājis bojā atentātā 1911. gada 14. septembrī. Skandālu dēļ ap sērijas markām valdīja ažiotāža un tās steidza izpirkt. Papildu metienus vairs nedrukāja. 1914. gada beigās Nikolajs II deva atļauju pārdot visas atlikušās šīs sērijas pastmarkas bez ierobežojumiem.

Latvija, 1923. gada 11. oktobrī

Saka. No divām Mīlēm iznācis Mīlens. Vietējās Antonu mājās dzīvo kāda sieviete-vīrietis. Piedzimušu šo radījumu ārsti atzina par sievieti, nokrustot par Mīli. Mīle arī tagad nēsā sieviešu apģērbu. Bet nesen atpakaļ Mīle apcēlusi kādu jaunavu, kurai no sakariem ar Mīli radies bērns. Tagad apcēlusi divas citas "ļīgavas", kuras Mīlē tā iemīlējušās, ka vienreiz pat savstarpēji izplūkušās.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.