Bieži runājam par to, kā bērni uzsāk savas pirmās skolas gaitas, bet daudz mazāk par to, kā seniori aizvada savu pirmo sezonu, kad vairs nespēj iziet no mājām vai patstāvīgi tikt galā ar saimniecības rūpēm. Šoreiz par to, kā pielāgot mājokli senioriem, kas dzīvo un saimnieko paši.

Reklāma

Ar gadiem pasliktinās redze, dzirde, koordinācija, reakcijas ātrums. Kustības kļūst lēnākas, apgrūtinātas. Lai pēc iespējas atvieglotu šo traucējumu ietekmi uz dzīves kvalitāti, jāveic vispārīgi uzlabojumi, kas būs derīgi ikvienam senioram.

Labs apgaismojums

Jāparūpējas, lai visā mājoklī būtu pietiekams vispārējais apgaismojums, kas vienmērīgi izgaismo visu telpu ar izklīdinātu virsgaismu. Labāk izmantot gaismas ķermeņus, kas atrodas tuvu griestiem vai iestrādāti tajos. Nokarenas lampas var būt nedrošas, tās var nejauši aizķert, klājot gultu, vingrojot vai kārtojot mājokli. Nepieciešams arī lokālais apgaismojums (vēlams regulējams) – stāvlampa, galda lampa, kas sniedz senioriem lielāku komfortu, piemēram, lasot, strādājot rokdarbus, risinot krustvārdu mīklas vai nodarbojoties ar citiem hobijiem. Jāraugās, lai apgaismojums būtu ar silto spektru (warm white), lai gaisma nebūtu pārāk spoža un spīdētu no kreisās puses (kreiļiem – no labās). Arhitekts Terenss Konrans uzsver, ka jācenšas izvairīties arī no atspīdumiem, kas lieki noslogo acis un var radīt vizuāli mulsinošu vidi. Tāpēc spīdīgas, lakotas un spoguļvirsmas nebūs labākais risinājums mājokļa apdarei un iekārtojumam.

Ļoti noderīgas senioriem mēdz būt sensoru gaismas gaitenī (pa ceļam uz labierīcībām), kas iedegas, fiksējot kustību. Tad naktī pa tumsu nevajag meklēt gaismas slēdzi. Ja nav iespējas uzstādīt sensoru, noderēs luminiscējošie slēdži, ko nakts laikā viegli ieraudzīt.

Skaņas kontrole

Ja ir slikta dzirde un seniori dzīvo vieni, tālruņa vai durvju zvana signālu iespējams komplektēt ar mirgojošu lampiņu, kas ļauj ātri pamanīt ienākošo signālu. Savukārt, lai netraucētu pārējiem mājiniekiem vai kaimiņiem ar skaļu TV skatīšanos, iekārtu iespējams aprīkot ar digitālām austiņām, kurās noregulēt sev optimālu skaņas stiprumu.

Drošs, neslīdošs grīdas segums bez sliekšņiem

Ļoti daudzi seniori traumas gūst tieši mājoklī vai pie ieejas tajā. Ārpusē pie ārdurvīm ieteicams padomāt par neslīdošu segumu, noderēs arī neliels, pie sienas piestiprināts āķītis, uz kā uzkārt iepirkumu somu, kamēr tiek meklētas atslēgas un slēgtas durvis. Ja kaimiņi neiebilst, lieti noderēs arī kādā no starpstāviem novietots stabils soliņš, uz kā apsēsties un atpūsties no kāpšanas. 

Tāpat svarīgs ir neslīdošs grīdas segums visā mājoklī. Ja vēlas mīksto segumu, labāk izmantot ieklājamu segumu, nevis atsevišķus paklājus, aiz kuriem var aizķerties. 

Savukārt, ja izmanto linoleju vai laminātu, ieteicamāks būs segums ar reljefu, kas rada nelielu berzi un neļauj čībām slīdēt. Īpaši par segumu jāpiedomā pie ārdurvīm, virtuvē un sanitārajos mezglos, kur tas mēdz būt mitrs, tādējādi radot papildu slidenumu. Veciem cilvēkiem bieži nākas aizķerties, tāpēc, ja vien iespējams, vēlams iztikt bez sliekšņiem starp iekštelpām. Ja tas nav iespējams, ieteicams tos nomainīt pret lēzeniem, slīpiem sliekšņiem. Nepieciešamības gadījumā tos var arī marķēt ar krāsainu marķējamo lenti.

Ergonomikas prasības

Sniedzot padomus par mājokļa iekārtošanu senioriem, Terenss Konrans atzīmē, ka vecumā vairāk nekā jebkad ir svarīgs komforts, ērtības un ergonomika. Viņš iesaka izvēlēties pietiekami augstu gultu, lai tajā būtu ne vien ērti iesēsties, bet arī no tās piecelties, jāpievērš uzmanība arī ērtam un viegli kopjamam matracim. 

Veciem cilvēkiem ērtāki ir augstāki krēsli ar stabilu pamatni un atzveltni. 

Nederēs krēsli uz riteņiem. Atpūtas krēsliem ideāli, ja atzveltnei iespējams mainīt slīpumu – lai ērti ne tikai lasīt, rakstīt, bet arī pasnaust.

Seniori ļoti bieži izmanto korpusa mēbeles par atbalstu, pie kā pieķerties, pieturēties. Tāpēc visiem skapjiem, plauktiem jābūt droši nostiprinātiem un stabiliem, lai tie nevarētu uzgāzties cilvēkam virsū.

Noderīgi būs dīvāni ar paceļamiem un nolaižamiem galvas balstiem, papildu spilveniem, iestrādātām kabatām, kurās novietot, piemēram, TV pultis.

Protams, visu mēbelējumu mājās nemainīs, bet, lai atvieglotu senioru mājas soli, lietderīgi ar viņiem kopā pārkārtot skapjus, plauktus un īpaši virtuves iekārtu tā, lai ikdienā biežāk lietojamās lietas būtu ar roku ērti aizsniedzamas un nevajadzētu sniegties uz augšu, pakāpties vai, tieši otrādi, bieži liekties līdz grīdai. Virtuvē tagad jo īpaši atmaksāsies ergonomiskā trīsstūra princips, kad ledusskapis, izlietne un darba virsma ar plīti ir rokas stiepiena attālumā – tā, lai, piemēram, pasperot vienu soli uz vienu vai otru pusi, viss ir aizsniedzams (kompakts U vai L veida plānojums).

Drošība sanitārajā mezglā

Duškabīne ar zemu paliktni būtiski atvieglos iekļūšanu un izkļūšanu no tās. Papildu ērtība – no sienas atlokāms soliņš.

Īpaši jāparūpējas par drošību vannas istabā. Sasniedzot sirmu vecumu, lielākā daļa cilvēku vairs nav spējīgi iekāpt un izkāpt no vannas. Lai izvairītos no liekām traumām, vannu labāk nomainīt ar duškabīni. Bet arī tad labāk izvēlēties tādu, kam ir ļoti zems paliktnis ar iestrādātu neslīdošu segumu. Dušas kabīnē pie sienas ieteicams piestiprināt stabilu rokturi, pie kura pieturēties. Arī ārpusē pie sienas var piestiprināt rokturi, lai no dušas kabīnes būtu ērti izkāpt un noslaucīties. Vislabāk, ja sanitārajos mezglos izmanto matētas, neslīdošas grīdas flīzes ar rievojumu vai papildu pumpiņām uz to virsmām. Ja tādu nav, jāizmanto papildu gumijveida paklājs, kas ir pietiekami liels un atbilst telpas konfigurācijai, lai izvairītos no aizķeršanās riska. Vannas istabai jābūt labi apgaismotai, jāparedz papildu apgaismojums pie izlietnes, spoguļa. Tagad šajā telpā nepieciešams iekārtot arī vietu, kur ērti apsēsties.

Ja sanitārajā mezglā ir pietiekami daudz vietas, dušas krēsls var būt lielāks, ar atzveltni, to var izmantot arī ārpus dušas.

Tiem, kas draugos ar tehnoloģijām

Ja seniorus nebaida darbošanās ar elektroniskām ierīcēm, plašas iespējas piedāvā viedierīces un gudrās mājas sistēmas. Protams, tas nemaksā lēti, tomēr, ierīkojot vienotās drošības sistēmas, iespējams nošaut vairākus zaķus – piemēram, gaisma ieslēdzas, izslēdzas un regulējas ar balss palīdzību, tāpat TV vai apskaņošanas iekārta, ar balsi var darbināt arī žalūzijas. Ja grūtības sagādā durvju atslēgšana, iespējams izveidot slēdzeni, kas slēdzama ar viedkarti vai pieliekot pirkstu sensoram, kas nolasa pirkstu nospiedumu. Vienkāršāki risinājumi saimniecībai būs jau minētie gaismas sensori, putekļsūcējs robots un tamlīdzīgi.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.