Latvijas basketbola izlase vakar Pasaules kausa trešajā mačā ar 75:101 zaudēja Kanādai, H grupā ierindojoties otrajā vietā. Otro posmu mūsējie sāks ar bilanci 2-1, piektdien spēkojoties ar Spāniju, bet svētdien, ja vien nenotiek kāds brīnums, – Brazīliju.

27 izcilas minūtes

Latvijas izlasei uzvara pār Franciju radīja papildu pārliecību par saviem spēkiem, vienlaikus liekot jautāt – vai tiešām augsto spēles latiņu izdosies noturēt arī spēlē pret Kanādu? Vēl pirms nedēļas tika uzskatīts, ka kanādieši ir ņemamāki par francūžiem, jo tā ir komanda, kas sezonas laikā nesanāk kopā un šādā sastāvā vispār nav spēlējusi, turklāt tikai vasarā tikusi pie jauna galvenā trenera spāņa Žordi Fernandesa personā. Kanādieši šajā čempionātā cer pārspēt savus labākos rezultātus (divas sestās vietas 20. gadsimta 70. un 80. gados) un varbūt pat uzvarēt. Pirms četriem gadiem viņiem 21. vieta. Šoreiz kā konsultants piesaistīts labi zināmais amerikāņu speciālists Deivids Blats.

Spēles pirmās 15 minūtes aizritēja pēc Latvijas scenārija. No tālienes iemetot Artūram Žagaram, Rodionam un Artūram Kuruciem, Fernandess jau pēc nepilnām divām nospēlētām minūtēm sauca savējos malā un pārtraukuma pirmajā pusminūtē sunīja, izmantojot arī necenzētu leksiku.

Latviešu kuģis bija uzņēmis īsto vektoru kā uzbrukumā, tā aizsardzībā – paspēja atskriet atpakaļ, labi nosedza soda laukumu, bet no perimetra kanādieši nevarēja trāpīt, deva pretsparu fiziskajā basketbolā.

Mūsējiem ceturtdaļas izskaņā izdevās 9:0 izrāviens un pēc desmit spēlētām minūtēm – 23:13. Regulāri sekmīgi ielauzāmies groza apakšā – Aigars Šķēle, Andrejs Gražulis, Dāvis Bertāns, Artūrs Žagars, un pārsvars pieauga līdz +12. Pēc vairākām strīdīgām tiesnešu svilpēm kanādieši atgriezās spēlē, tehnisko piezīmi nopelnīja Luka Banki. Puslaika pēdējā sekundē ziemeļamerikāņi atguva vadību.

Otro puslaiku "kļavas lapas" iesāka ar izrāvienu 10:2, taču ar Gražuļa veiksmēm abos laukuma galos un Rodiona Kuruca trim sekmīgiem uzbrukumiem izdevās atkal pietuvoties līdz viena punkta tiesai. Ieskrējies bija Šejs Gildžess-Aleksandrs, kurš puslaikā iemestajiem astoņiem punktiem trešajā cēlienā pievienoja vēl divtik. Nacionālajā basketbola asociācijā šis 25 gadus vecais kanādietis vidēji spēlē met 31 punktu… Viņa jaunajam komandas biedram Oklahomasitijas "Thunder" rindās Dāvim Bertānam bija tukšais vakars (3 p. 1/7). Pēc trim ceturtdaļām 57:67.

Ceturtās ceturtdaļas ievadā Aigars Šķēle divreiz zem groza labi atrada Rolandu Šmitu, taču kanādieši nepilnās trijās minūtēs realizēja trīs tālmetienus, un bija skaidrs, ka -17 neizdosies atspēlēt.

Taču atslābt nedrīkstēja, jo punktu starpībai pēc turnīra otrā posma var izrādīties liela nozīme.

Otrajā puslaikā Latvijas basketbolisti no tālienes trāpīja vien ar 12. mēģinājumu, kad precīzs bija Gražulis.

Šajā mačā laukumā nedevās Anžejs Pasečņiks.

Lietuvai trīs uzvaras

Dienas pirmajā H grupas spēlē demotivētā Francija, kam veselības problēmu dēļ malā palika visi trīs centra spēlētāji Rūdijs Gobērs, Matiass Lesors un Mustafa Falls, tikai pēdējās minūtēs ar 85:79 nomocīja Libānu. Otrajā ceturtdaļā libāniešiem bija desmit punktu pārsvars, teicams bija Vaels Arakdži (21 punkts puslaikā, 29 visā spēlē), un plus četri arī ceturtās ceturtdaļas sākumā, tomēr izskaņā meistarīgāki bija francūži.

D grupas līderu cīņā Lietuva pieveica Melnkalni (91:71), abām izlasēm ejot tālāk, mūsu dienvidu kaimiņi cīnās bez zaudējumiem.

Sarežģītajā E grupā perfektu bilanci iekrāja Vācija, trešo uzvaru izcīnot pret Somiju (101:75), kas ar Lauri Markanenu ierindā pirmo posmu noslēdza bez uzvarām. Izšķirošajā spēlē par otro vietu Austrālija neatstāja variantus mājiniekiem japāņiem – 109:89.

Cita šovasar Rīgā redzētā izlase Dominikāna A grupai izskrēja cauri bez aizķeršanās, pēdējā mačā apspēlējot Angolu (75:67). Latvijā dominikāņi spēlēja bez NBA zvaigznes Karla Taunsa, kas komandu paceļ citā līmenī. Tālāk iet arī Itālija pēc uzvaras pār Filipīnām (90:83).

Čempionāta pirmā fāze ar spēlēm četrās grupās noslēgsies šodien.

TOP trīs spēlē pret Kanādu

• Trīs precīzi tālmetieni pēc kārtas mača ievadā, liekot Kanādas izlases galvenajam trenerim Fernandesam lamāties uz saviem padotajiem.
  • Artūra Žagara piespēle aiz muguras Andrejam Gražulim.
  • Gražulis bloķē Dvaitu Pauelu.

Rezultāti. Basketbols

Psaules kauss

H grupa

• Latvija – Kanāda 75:101 (23:13, 19:30, 15:24, 18:34), Gražulis 16, R. Kurucs 14, Žagars 11, Šmits 9, Zoriks 8, Dāvis Bertāns 7; Gildžess-Aleksandrs 27, Barets 22.
  • Francija – Libāna 85:79.

1. Kanāda 3-0 +111

2. Latvija 2-1 +15

3. Francija 1-2 -26

4. Libāna 0-3 -100