Lieldienas vēsta par pavasara tuvošanos. Kādam Lieldienas ir garīgs pārdzīvojums, citam tikai papildu brīvdienas izklaidei vai mājas sakopšanai. Lai kādas tās arī būtu – galvenais, lai esam kopā ar saviem mīļajiem!

Pats dīvainākais ir tas, ka visas tradīcijas – kristīgās, senču, dažādu kultūru un ģimeniskās – mēs, latvieši, esam iemanījušies adaptēt un sajaukt tādā pavasara kokteilī, kas patīk visiem.

Minimums, kas šajā laikā jāizdara: jāšūpojas, jānomazgā mute tekošā ūdenī un jākrāso olas. Katrs pats var izdomāt savu simboliku – vai gribas būt skaistam vai veselam, vai gribas šajā gadā ģimenes pieaugumu, vai pavisam pieticīgi – negribas, lai odi dzeļ, un negribas arī melot. 

Lai būtu laimīgs, Lielās dienas rītā jākāpj augstā kalnā, kur saules stari dejo. Bet, ja gribas būt veselam un skaistam ar sārtiem vaigiem, Lieldienas rītā jāapēd divpadsmit dzērvenes.

Lai pavasarīgi!

Kopīgas brokastis, pusdienas vai vakariņas, bet galdam šajā dienā jābūt pēc iespējas pavasarīgāk noformētam. Ameriku neatklāsim, un Kaucmindes saimnieču padomi ir vislabākie. 

Galdam jābūt noformētam iespējami pavasarīgāk.

Ideju impulsi ir visapkārt, lai tos liktu lietā, un katras saimnieces radošums iepriecinās visus. Citātos saglabāts tālaika smeķis rakstībā un izteiksmes veidā.

Sevišķi liela uzmanība jāpievērš brokastu galda klāšanai, jo tas dod visai dienai svētku noskaņu. Vispār pieņemts, ka brokastu galdu klāj tāpat kā pusdienas galdu – ar baltu galda segu.

Dekorēšanai ņem pūpolīšus, plaukstošus bērza vai lazdas zarus, krokusus, tulpes, izplaucētos ceriņus un pirmos pavasara ziediņus, sliktākajā gadījumā – staipeknīšus un mētras.

Krāsotas olas, glīti sakārtotas groziņos vai šķīvjos, kuros diedzēta labība vai vienkārši saliktas zaļas sūnas, piedod galdam Lieldienu noskaņu.

 Ja olas nav krāsotas, tās saliek olu trauciņos un uzmauc katrai krāsainu, vislabāk latvju rakstiem adītu vilnas cepurīti. Olu trauciņus novieto aiz katra šķīvja.

Dekorēšanai izmanto jebko, kas atbilst pavasara noskaņai.

Servjetes uzliek uz šķīvja, uzliekot tām pūpoļu zariņu vai pavasara ziediņus.

Galda dekorēšanai, sevišķi tās nama mātes, kam galds jāklāj arī bērniem, var lietot mazus marcipāna vai vates cālīšus, šokolādes zaķīšus. Kā pārsteigumu mazajiem mīluļiem koka, papes vai vienkārši krāsotā olu čaulā ieliek kādu mazu dāvaniņu, kuru tad novieto uz šķīvja zem servjetes.

Lieldienu kafejas galdu klāj kā parasti, ar kādu izstrādātu vai krāsainu galda segu, ar piemērotām mazām kafejas servjetēm. Galdu dekorē ar zilām vizbulītēm vai sniegpulkstenītēm, kuras glīti sakārto zemās vāzēs.

Jauks svētku akcents salvetē.

Lieldienu vakariņu galdu klāj ar gaišu galda segu un piemērotiem traukiem. Servjetes ņem baltas un galdu dekorē ar ziediem un zaļumiem, un krāsotām olām.

Ko likt galdā

  • Lieldienas iekrīt laikā, kad nav sevišķi lielas izvēles ēdienu gatavošanas produktos, bet pilnīgi pietiek ar tradicionālo šķiņķi un dažādiem piena produktu un miltu izstrādājumiem. Piemēram, no krieviem mums ieviesušās “paschas”.
  • Svētku galdam piemēroti tādi ēdieni kā buljons, buljona kūka, pupiņu zupa, olu tornis, zaļumu olas, siļķe, pikantie rullīši, dažādas pashas (vārītā, vienkāršā, šokolādes, nevārītā, rozā), Lieldienu maize, ķiršu torte, Lieldienu cepumi, mandeļu kūkas, šprickūkas, vējakūkas un citi gardumi.

Receptes

Mandeļu pasha

Mandeļu pasha.
  • 1,6 kg svaiga biezpiena
  • 200 g saldkrējuma sviesta
  • 800 g cukura
  • 9 olu dzeltenumi
  • 250 g saldā krējuma
  • 150 g rozīņu bez kauliņiem
  • 100 g mandeļu
  • puscitrona miziņa (rīvēta)
  • dažādas sukādes

Sviestu saberž ar cukuru, pakāpeniski pievienojot olu dzeltenumus. Biezpienu divas reizes izberž caur sietu. Abas masas savieno, samaisa.

Rozīnes nomazgā un nosusina ar papīra dvieli. Mandeles izmērcē un noloba miziņu, sasmalcina piestā. Uz smalkas rīves norīvē puscitrona miziņu. Visas sagatavotās sastāvdaļas pievieno biezpiena masai. Iecilā saputotu saldo krējumu.

Mitru marli ieliek pashas formā. Liek biezpiena masu, mazliet pieblietējot. Uzliek slogu un liek pashu ledusskapī uz 12 stundām.

Nākamajā dienā pashu uzmanīgi izņem no formas un dekorē ar sukādēm.

Pashas gatavošanā ļauj vaļu improvizācijai – tai var pievienot dažādas sukādes, šokolādes gabaliņus, kaltētas dzērvenes, arī svaigas mellenes, vīnogas vai zemenes.

Ekonomiskā pasha jeb biezpiena kūka

Biezpiena kūka jeb ekonomiskā pasha.
  • 1 kg biezpiena
  • 150 g sviesta
  • 3 ēdamkarotes skābā krējuma
  • cukurs un citrona miziņa (pēc garšas)

Biezpienu izrīvē caur sietu, pievieno nesālītu saputotu sviestu, krējumu, cukuru un ierīvē citrona miziņu. Visu samaisa. Formā ieklāj marli, ieliek masu un uzliek slogu. Vēsā vietā patur 1–2 dienas.

Griež šķēlēs.

Jo vairāk dažādu garšīgumiņu – rozīnes, riekstus, sukādes, vaniļas cukuru utt. – biezpiena masai pievienos, jo kūka bagātīgāka, treknāka un garšīgāka.

Padoms

Formai ir nozīme

Forma pashas veidošanai

Izvēlētajā pashas formā – veikalā var nopirkt īpašu pashas formu, taču var izlīdzēties ar, piemēram, jaunu plastmasas vai māla puķpodu, kam apakšā ir caurums, – ieklāj marli, var izmantot arī pārtikas plēvi, ko sadursta ar dakšiņu, un liek biezpiena masu. Virsmu pārklāj ar marli un noslogo, uzliekot šķīvīti, kas nosedz virsmu, uz tā uzliek slogu. Pashu vienu nakti notur ledusskapī.