Atvaļinājumā ar ģimeni noīrējām naktsmītni Pāvilostas pusē, un biju nepatīkami pārsteigts, ka tajā nav dūmu detektoru. Jau vairākus gadus dūmu detektori mājokļos ir obligāti. Vai tad viesu izmitināšanai paredzētajās telpās tā nav? Kam par šo var ziņot? Jautā Andrejs S.

Reklāma

Dūmu detektori – obligāti

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Viktorija Gribuste klāsta: “Ugunsdrošības noteikumu 119. punkts nosaka, ka mājoklī, kā arī publiskā objektā, kurā paredzēts izmitināt gulēšanai līdz desmit cilvēkiem, jābūt uzstādītam dūmu detektoram. Īslaicīgās izmitināšanas vietās, kur paredzēts izmitināt vairāk nekā desmit cilvēku, jābūt uzstādītai automātiskajai ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmai.”

Ideāli, ja katrā telpā

Dūmu detektors jāierīko atbilstīgi lietošanas instrukcijā noteiktajam. Ugunsdrošības noteikumi nenosaka, kurās telpās dūmu detektors izvietojams. Ideāli būtu pa vienam katrā telpā, kurā uzturas mājokļa iemītnieki un kurā veic kādus saimnieciskus darbus, proti, vietās, kur potenciāli iespējama ugunsgrēka izcelšanās. 

Pati minimālā prasība – viens ugunsgrēka autonomais detektors katrā mājokļa vai īslaicīgās izmitināšanas ēkas stāvā.

Nav ieteicams dūmu detektoru izvietot virtuvē, vannasistabā, garāžā, kur tas var nostrādāt tvaiku ietekmē, tāpat telpās, kas ikdienā tiek turētas ciet, – izveidojoties dūmiem, tas nostrādās vēlāk, kad pārējās telpas jau pārņēmis sadūmojums.

Uz skapja, plaukta novietots dūmu detektors savas funkcijas pildīs ierobežotā apjomā, jo dūmi ceļas augšup, griestu virzienā, tur koncentrējas un tikai pēc tam sāk piepildīt telpu virzienā uz leju. Tāpēc šajā gadījumā detektors dūmus sajutīs kādu brīdi vēlāk nekā pie griestiem novietotais.

Atbilstīgi Ugunsdrošības un ugunsdzēsības likumam par noteikto ugunsdrošības prasību neievērošanu piemēro brīdinājumu vai naudassodu – fiziskai personai no 30 līdz 280, juridiskai personai no 280 līdz 1400 eiro.

Der zināt!

Pamanot ugunsdrošības prasību neievērošanas faktu, var rakstīt iesniegumu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (pasts@vugd.gov.lv vai latvija.gov.lv), kas pārbaudīs faktus.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.