Cik darbos vienlaikus drīkst stādāt viens cilvēks? Zinu, ka ir ierobežojums maksimālajām darba stundām un ir noteikts minimālais atpūtas laiks, strādājot vienā darbavietā. Bet, ja cilvēks strādā pie vairākiem darba devējiem, vai kāds skaita kopā visās darbavietās nostrādātās stundas? Vai, strādājot vairākās darbavietās, var strādāt, cik stundu vēlas? Jautā Laima Kuldīgas novadā.

Reklāma

Darba devējs var liegt strādāt blakusdarbu

Darba likums nosaka, ka blakus­darbs ir darbinieka tiesība slēgt darba līgumu ar vairākiem darba devējiem vai tikt citādi nodarbinātam, skaid­ro Valsts darba inspekcijā. Tātad bla­kusdarbs ir ne tikai darbinieka tiesība slēgt darba līgumu ar citu darba devē­ju, bet arī uz cita veida nodarbinātību, piemēram, darbinieka tiesība slēgt uz­ņēmuma līgumu, būt dienesta tiesiska­jās attiecībās.

Vienlaikus gan likums paredz, ka darbinieka tiesības veikt blakusdarbu var ierobežot darba devējs, ciktāl tas at­taisnojams ar darba devēja pamatotām un aizsargājamām interesēm, īpaši, ja šāds blakusdarbs negatīvi ietekmē vai var ietekmēt darbinieka saistību pienā­cīgu izpildi.

Normatīvie akti nenosaka konkrētus kritērijus, pamatojoties uz kuriem blakusdarbs būtu ierobežojams. 

Tāpēc aizlieguma veikt blakusdarbu noteikša­nas nepieciešamības un lietderības iz­vērtēšana ir darba devēja kompetences jautājums.

Ierobežojums par blakusdarbiem var būt ietverts darba līgumā vai darba koplīgumā. Ja šāda ierobežojuma nav, darbiniekam ir tiesības slēgt darba lī­gumu ar vairākiem darba devējiem vai tikt citādi nodarbinātam. Bet, ja šāds ierobežojums ir noteikts un par to starp pusēm radies strīds, saskaņā ar Darba likuma 92. panta otro daļu dar­ba devējam ir pienākums pierādīt, ka ierobežojums veikt blakusdarbu ir at­taisnojams ar darba devēja pamatotām un aizsargājamām interesēm.

Darba laiks pie dažādiem darba devējiem nesummējas

Attiecībā uz darba laiku dažādās darbavietās Valsts darba inspekcijā no­rāda, ka pie dažādiem darba devējiem nostrādātais darba laiks netiek sum­mēts. 

Darba likumā nav noteikti iero­bežojumi darba laikam, ja darbiniekam ir vairāki darba devēji. Katram no dar­ba devējiem jāorganizē darbs tā, lai ie­vērotu Darba likumā noteiktos darba un atpūtas laika principus. 

Tas nozī­mē, ka likums neliedz cilvēkam lai­kā, kamēr vienā darbā ir atpūtas laiks jeb brīvdienas, strādāt otrā darbavie­tā. 

Tomēr jāizvērtē savas spējas, stājo­ties darba attiecībās ar vairākiem darba devējiem. Pārstrādāšanās bez pilnvērtī­gas atpūtas var nodarīt kaitējumu ve­selībai.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.