Vai darba devējs drīkst saīsināt ikgadējā atvaļinājuma garumu, no četrām nedēļām atskaitot trīs dienas, kurās pēdējā gaida laikā bija nepieciešams doties pie ārsta pašam vai vest bērnu? Visas trīs reizes priekšniekam laikus atprasījos, un viņš piekrita. Jautā Māris Jelgavā

Reklāma

Valsts darba inspekcijā (VDI) skaidro, ka ikgadējais apmaksātais atvaļinājums tiek piešķirts par darbinieka individuālo darba gadu, kas tiek skaitīts no darba līguma noslēgšanas datuma un izbeidzas nākamā gada attiecīgajā mēnesī un datumā. 

Piemēram, ja darba tiesiskās attiecības sāktas 20.01.2022., darbinieka individuālais darba gads ir no 20.01.2022. līdz 19.01.2023., nākamais individuālā darba gads – no 20.01.2023. līdz 19.01.2024. utt.

Ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršana notiek katru gadu noteiktā laikā saskaņā ar darbinieka un darba devēja vienošanos vai atvaļinājumu grafiku, ko sastāda darba devējs pēc konsultēšanās ar darbinieku pārstāvjiem.

Darbiniekam un darba devējam vienojoties, ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu kārtējā gadā var piešķirt pa daļām, taču viena no atvaļinājuma daļām kārtējā gadā nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām.

“Līdz ar to, ja darbinieks un darba devējs nebija vienojušies par atvaļinājuma dienas izmantošanu konkrētajās dienās, kad darbinieks bija atprasījies no darba, nav pamata uzskatīt, ka darbinieks izmantojis trīs ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma dienas un norakstīt tās kā izmantotās atvaļinājuma darbadienas,” paskaidro VDI pārstāve Dace Stivriņa.

Uzziņa

Darba likums nosaka, ka ikvienam darbiniekam ir tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Šāds atvaļinājums nedrīkst būt īsāks par četrām kalendāra nedēļām, neskaitot svētku dienas.