Kāda nozīme ir profesijas kodam? Kam tāds vispār nepieciešams? Kur to var izmantot?Jautā Ieva U.

Reklāma

Izmanto statistikai un uzskaitei

Latvijas profesiju klasifikators veidots, adaptējot Starptautisko standartizēto profesiju klasifikāciju ISCO-08, kurā ir noteiktas profesiju grupas, profesiju grupu pamatuzdevumi un kvalifikācijas pamatprasības. 

“Lai profesiju grupas un statistika par tām būtu starptautiski salīdzināma, tām jāsakrīt, tomēr profesiju grupās katrā valstī profesijas var atšķirties. 

Līdz ar to, no vienas puses, Profesiju klasifikators ir sistematizēts profesiju (arodu, amatu, specialitāšu) saraksts, kas veidots, lai nodrošinātu starptautiskai praksei atbilstošu darbaspēka uzskaiti un salīdzināšanu, bet, no otras puses, ir praktiski piemērojams atkarībā no katras valsts likumdošanas. 

Tā, piemēram, atbilstoši Darba likumā noteiktajam, slēdzot darba līgumu, tajā jāatspoguļo Profesiju klasifikatora profesijas kods un profesijas nosaukums, proti, deklarējot darbinieku Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā, darbinieka profesijai un profesijas kodam jāsakrīt ar atbilstošo profesiju un kodu no Profesiju klasifikatora,” stāsta Labklājības ministrijas Darba tirgus politikas departamenta vecākā eksperte Nora Isandžjana-Ponomarjova. 

No deklarētajiem datiem Valsts ieņēmumu dienests (VID) apkopo informāciju par vidējo atalgojumu pa profesiju grupām, publicē savā mājaslapā, kā arī izmanto savā darbā, vērtējot uzņēmumos izmaksātās algas (informācija par atalgojumiem pieejama VID mājaslapā: www.vid.gov.lv, sadaļā Aktualitātes > Statistika > Profesiju atalgojums).

Profesiju klasifikatora lietošana ir obligāta:

  • darba tiesiskajās attiecībās un dienesta attiecībās (izņemot valsts drošības iestādes), profesijas kodu un profesijas nosaukumu norādot atbilstīgi Profesiju klasifikatoram;
  • oficiālās statistikas jomā un informācijas sistēmās, kuras lietojot tiek nodrošināta darbaspēka uzskaitei nepieciešamās informācijas aprite (piemēram, Centrālā statistikas pārvalde, Nodarbinātības valsts aģentūra u.c.);
  • Starptautiskās darba organizācijas noteiktai praksei atbilstīgas darbaspēka uzskaites un salīdzināšanas nodrošināšanā;
  • ar darbaspēku saistītu pētījumu un apkopojumu veikšanā, nosakot konkrēto profesiju speciālistu skaitu valstī;
  • citās jomās, kur nepieciešams lietot apstiprinātus profesiju nosaukumus.

Līdz ar to, piemēram, darba ņēmējiem profesijas kodi var noderēt, lai izzinātu statistiku vai citu informāciju (piemēram, pētījumos) par savu vai citām interesējošajām profesijām u.tml.

Uzziņa

Profesiju klasifikators pieejams Labklājības ministrijas mājaslapā: www.lm.gov.lv, sadaļā Nozares politika> darba tirgus> profesiju klasifikators.