Gar lauku mājām tek upe Ālave (Dobeles novads). Pavisam smirdīga un sekla palikusi. Kaimiņš teica, kāds vietējais zemnieks bija mēģinājis padziļināt, bet neglābjami sabojājis tecējumu. Vai ir kāda iestāde, kas varētu aizliegt tādu patvaļu un izpētītu iemeslus, kāpēc upe mainījusies? Jautā Marita Krimūnu pagastā.

Valsts vides dienesta (VVD) Būvniecības un attīstības departamenta būvniecības ieceru daļas vadītāja Anda Kārkliņa stāsta, ka dabiski veidojušos virszemes ūdensobjektu, pie kā pieskaitāma arī Ālavas upe, tīrīšanai un padziļināšanai nepieciešams saņemt VVD tehniskos noteikumus. 

Šādu kārtību nosaka Ministru kabineta noteikumi nr. 475 Virszemes ūdensobjektu un ostu akvatoriju tīrīšanas un padziļināšanas kārtība un nr. 30 Kārtība, kādā Valsts vides dienests izdod tehniskos noteikumus paredzētajai darbībai

VVD datu bāzēs neesot atrodama informācija, par to, ka Ālavas upes tīrīšanas un padziļināšanas darbiem būtu izsniegti tehniskie noteikumi. 

Tātad upes tīrīšana un padziļināšana veikta bez saskaņošanas ar VVD un uzskatāma par pretlikumīgu darbību.

Pēc saņemtā ziņojuma VVD to izskatīs un pieņems risināšanai vai pārsūtīs to attiecīgajai pašvaldībai vai citai iestādei, kuras kompetencē ir ziņotās problēmas novēršana.

Par patvarīgu ūdensobjekta hidroloģiskā režīma maiņu, ūdensteces vai ūdenstilpes krastu un gultnes izmaiņu veikšanu var piemērot naudassodu: fiziskai personai no 280 līdz 1000 eiro, bet juridiskai personai no 430 līdz 2000 eiro.

Svarīgi!

Valsts vides dienests aicina – ja konstatēts pārkāpums pret vidi, par to ziņot mobilajā aplikācijā Vides SOS vai zvanot pa tālruni 26338800 (katru dienu no plkst. 7 līdz 23).