Sākoties siltajai sezonai, balkonu īpašnieki atkal iegūst papildu dzīves telpu, kur baudīt svaigu gaisu, jauku maltīti un nesteidzīgas sarunas. Tāpat kā interjerā, arī ārtelpu iekārtošanā ir savas modes tendences.

Modē galējības

Stilīgu balkonu šosezon var iekārtot gan minimālisma, gan arī koša maksimālisma garā. Tā iesaka kompānijas "Bonava" speciālisti.

Minimālisma piekritējiem galvenais uzsvars būs uz skatu, kas paveras no balkona, bet iekārtojumā jāizmanto neitrāli toņi, nedaudz vienkāršu mēbeļu un kāds īpašs aksesuārs, kur skatienam aizķerties – tas ir viss, kas nepieciešams.

Savukārt, ja plānā ir izvēlēties košumu, jāspēlē uz visu banku, liekot lietā visu, kas iedvesmo: latviešu vai eksotisko tautu rakstus, ornamentus un krāsas. 

Pelēki toņi un askētisks iekārtojums derēs minimālisma piekritējiem.

Arī no aksesuāriem noderēs viss – spilveni, paklāji, pufi, pledi, svečturi, lukturi un lampiņu virtenes, vēja zvani, šūpuļkrēsli, pat gleznas pie balkona sienām un aizkari. Par īpašu akcentu var kalpot arī gaismas puķupodi (tiem gan nepieciešams elektrības pievads), kam divējāda funkcija – dekoratīvs gaismas ķermenis, kas vienlaikus izgaismo arī augu. Izgaismošanas ierīce ir izolēta, un traukos var gan stādīt, gan ievietot jau citā podā augošu augu.

Sadarbība ar kaimiņiem

Mājas iedzīvotāju biedrību dibināšana saistībā ar ēku siltināšanu nesusi papildu pozitīvas tendences – pēdējā laikā iedzīvotāji sākuši vairāk savā starpā komunicēt. Līdz ar to iespējas vienoties ne tikai par apsaimniekošanas jautājumiem, bet arī par saskaņotu ēku apzaļumošanu un balkonu iekārtošanu, ir krietni augušas. Izcili, ja izdodas vienoties ar kaimiņiem par vienotu aizslietņu dizainu vai materiālu izvēli šim nolūkam. Līdzīgi ir arī ar saskaņotu augu izvēli.

Marianna Smona, dārzkopības speciāliste ar gandrīz 30 gadu stāžu, stāsta, ka daudzās Eiropas valstīs daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem speciālisti piedāvā kompleksu balkonu apzaļumošanas veidu, kurā kaimiņi izvēlas ne gluži vienādu, bet saskaņotu puķpodu, kastu un augu dizainu: "Cilvēki lielākoties domā tikai par savu patikšanu un ekonomiskajām iespējām, bet bieži aizmirst par kaimiņiem un augu kopšanas prasību sabalansēšanu. Ne katrs būs mierā ar to, ka no augšējā kaimiņa puķu kastēm regulāri tek ūdens. 

Tāpēc būtu ļoti jauki, ja vismaz tuvākie kaimiņi sezonas sākumā aprunātos un vienotos par to, kādas puķes stādīt. Tad ieguvēji būtu ne tikai nama iedzīvotāji, bet arī garāmgājēji."

Tiem, kuru balkoniem ir caurspīdīgas vai caurredzamas balkona margas, svarīga norobežošanās no svešiem acu skatiem. Par šo jāpiedomā īpaši, jo svarīgi, kā balkons izskatīsies ne tikai no iekšpuses, bet arī no ārpuses – mājas kopskatā. Labs risinājums ir aizslietņi ar abpusēju apdruku, žalūzijveida sānu aizslietņi, auduma, dabīgo šķiedru vai koka žalūzijas. Labi izskatās arī blīvas vīteņaugu sienas un palieli dekoratīvie augi grupās. Pinumi no koka, klūgām vai niedrēm nav ieteicami daudzstāvu namiem. Tie vairāk piemēroti nelielām privātmājām, saskaņojot ar mājas fasādi.

Izmēram nav nozīmes, galvenais, lai ērti

Ko iesākt, ja ir pavisam mazs balkons? Nevajag noskumt – šādu balkonu var iekārtot ar viegli pārnēsājamām mēbelēm un puķupodiem, lai nepieciešamības gadījumā telpu var ātri atbrīvot vai pārkārtot. Lai nebūtu jāparedz vieta, kur mēbeles novietot nesezonas laikā, ideāli būtu izvēlēties tādas, ko iespējams uzglabāt laukā visu gadu.

Visizturīgākās ir mēbeles no tīkkoka un sintētiskajiem pinumiem, kas vizuāli neatšķiras no dabīgajiem pinumiem un ir piemērotas āra apstākļiem. Tās var turēt ārā visu gadu. 

Izturīgas ir arī jaunākās paaudzes plastmasas mēbeles, kas saulē nebalē. Savukārt dabiski pītās mēbeles un izstrādājumi, kas komplektēti no koka, metāla, plastmasas un auduma, noteikti jāuzglabā telpās.

Augi – klasiska vērtība

Balkona iekārtojumā vienmēr modē ir augi. Lai cik zaļa ainava aiz balkona margām, nekas tā nerotā āra telpu kā augi. Balkoniem un terasēm šim nolūkam pārsvarā izmanto košus, bagātīgi ziedošus augus – viengadīgās puķes un garšaugus puķupodos, balkona kastēs, toveros un konteineros.

Tradicionālais variants – vasaras puķu dārzs un istabaugi, kas uz balkona uzņem spēkus nākamajai iekštelpu sezonai. Sakņu un garšaugu dārziņš – variants tiem, kas labprāt rosās virtuvē. Sarežģītāks risinājums – daži daudzgadīgi augi kašpo traukos un vasaras puķu dārzs.

Kā izpatikt balkona dārzam?

Kas jāizvērtē un jāņem vērā

  • Vai vieta ir saulaina vai ēnaina; vai tā ir vējaina un atrodas aiz aizsega (jo augstāks stāvs, jo vējaināk; balkonam atšķirībā no lodžijas nav sānu aizsegu).
  • Kopšanas iespējas – nepieciešams ekonomisks stādījumu variants, apsverot, vai būs laiks un enerģija laistīt, pārstādīt, mēslot un citādi rūpēties. l Balkona puķu kastēm, puķupodiem un konteineriem augsne jāmaina katru gadu. Balkona augiem ir piemēroti speciāli sagatavoti substrāti, kas satur minerālmēslojumu (barība puķēm uzreiz pēc iestādīšanas) un vermikulītu vai perlītu, kas neļauj augsnei sablīvēties.
  • Augiem kastēs un podos svarīgs arī pietiekams drenāžas slānis, apmēram līdz 1,5–2 cm. Drenāžai izmanto keramzītu, māla lauskas, salauztus putuplasta gabaliņus.
  • Laista katru vakaru, bet karstā laikā arī agri no rīta. Ik pa laikam augus aprasina ar pulverizatoru (smidzinātāju), lai no lapām noskalotu putekļus.
  • Jāņem vērā, ka ātrāk izžūst stādāmā trauka priekšpuse, kas visu dienu atrodas saulē, kā arī tumšas krāsas balkona kastes un puķupodi.
  • Ja vieta ļoti saulaina, ieteicams izvēlēties substrātus ar hidrogranulām, kas absorbē ūdeni un atdod augiem, kad nepieciešams. Šādus gatavos substrātus tautā mēdz dēvēt arī par kapu zemēm. Sevišķi aizmāršīgajiem iespējams iegādāties arī pašlaistošus puķupodus. Kādus augus izvēlēties?
  • Saulainai vietai un dienvidu pusei der klasiskās alises, pelargonijas, salmenes, kreses, petūnijas, gazānijas; no sakņaugiem – tomātu nokarenās šķirnes, dažādi garšaugi; nederēs – lobēlijas, begonijas.
  • Ēnainai vietai – ziemeļu pusei – der lobēlijas, begonijas, pelargonijas, šaurlapu samtenes; no sakņaugiem – gurķi (labāk A vai R pusē), garšaugi; istabaugi – fikusi, līdakastes, palmas, citronkoki.
  • Ēnas pusē var audzēt virtuves dārzu: baziliku, salviju, pētersīli, maurlokus, timiānu, citronmelisu, piparmētru, gurķu mētru u. c.