Pērn iestādīju garos bārdainos īrisus, tie dobē auga labi, lapas tiem bija kuplas, bet ļoti skopi ziedēja. Kāpēc tā? Jautā Valdis Kandavā.

Reklāma

Izplatīta kļūda īrisu audzēšanā ir to pārmēslošana ar slāpekli saturošu mēslojumu. Tas veicina zaļās masas, bet ne ziedu veidošanos,” pieredzē dalās īrisu selekcionārs Laimonis Zaķis.

Taču papildu barība īrisiem ir jādod, sevisķi, ja tie vienā vietā aug vairākus gadus. Praksē pārbaudīts, ka vislabāk īrisiem der tā sauktais rudens mēslojums – to augiem uzkaisa pavasarī. 

Ziedi neveidojas arī tad, ja augs ilgstoši nav pārstādīts. Arī piemērota vieta ir svarīga – 

īrisi vislabāk jūtas saulainā vietā, pie mājas dienvidu sienas. 

Taču laistīt gan tos nevajag, kaut aug saules speltē. Papildu mitrums vēlams tikai tikmēr, kamēr tie ieaugas, ja laiks ir sauss. 

Augsnes ziņā īrisi nav izvēlīgi – augs pat cietā mālā, kā tas ir arī selekcionāra dārzā. Taču tad jārēķinās, ka tādā zemē tos grūti izrakt un pārstādīt, jo vasarā, stā-dīšanas laikā, smagā augsne mēdz būt sausa un cieta.

Neziedēšanā varētu būt vainojama arī nepiemērotas šķirnes izvēle. Dažkārt cilvēki iegādājas ārzemju augus no katalogiem, kas nav piemēroti Latvijas apstākļiem. 

Nereti par jaunas svešzemju šķirnes piemērotību augiem jārēķinās, ka tikai pēc trim audzēšanas gadiem var spriest, vai būs dzīvotājs Latvijas apstākļos.

Jaunas šķirnes vērts iegādāties, ja izstādēs vai dārzos redzēts, ka profesionālajiem audzētājiem un kolekcionāriem šī šķirne zied. Visprātīgāk ļaut šos jaunumus izmēģināt citiem un iegādāties jau pārbaudītus un aklimatizētus stādus.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.