Cūku pupas vairs neaudzēšu, jo tajās ir tārpi. Bail, ka arī citās pupās neiemetas. Ko varētu darīt, lai atbrīvotos no kaitēkļiem? Kā saglabāt vismaz sēklu? Jautā Alise Rojā. Konsultējusi Rūta Beirote no zemnieku saimniecības "Zutiņi".

Reklāma

Cūku pupām un krūmu pupiņām ir atšķirīgi kaitēkļi. Cūku pupu sēklgrauzis parasti pārsteidz svaigu pupu ēdējus nepatīkama trekna kāpura izskatā. 

Krūmu pupiņām raksturīgi, ka kaitēklis rosās tajās arī pa ziemu, un to pamana tikai kā mazu melnu vabolīti, kas rosās pa pupiņu tūtu vai jau ieņēmis visu produktu skapīti. 

Lai tiktu no tā vaļā, tautas metode iesaka kāršu pupiņu sēklu pāris nedēļu paturēt siltā vietā (ēšanai un sēklai pa ziemu ieteicams glabāt vēsumā, kas piebremzē kaitēkļa oliņu attīstību). 

Tad visi kāršu pupiņu kaitēkļi izšķilsies un kā melnas vabolītes aizrāpos prom. Šādas pupiņas var sēt. 

Ar cūku pupu sēklgrauzi cīnīties ir gandrīz neiespējami.

 Cūku pupu sēklgrauzis.

Diemžēl cūku pupu audzēšanu plāno pārtraukt ne tikai mazdārziņu saimnieki, bet arī lielāki audzētāji, kas pupas audzē pārdošanai. Latvijā nav atļauts lietot tos iedarbīgos līdzekļus, kurus pret pupu kaitēkļiem izmanto daudzās citās Eiropas valstīs pupu lielaudzētāji (tādi līdzekļi Latvijā nav reģistrēti). Tāpēc, ja veikalā redz cūku pupas bez kaitēkļiem, tās, visticamāk, nav vietējās izcelsmes. 

Uzglabā ledusskapī

Pupiņas.

Viens no drošākajiem variantiem ir labi nokaltētas sēklas glabāt ledusskapī, saldētavā. Ja parastā telpā turētas pupas dīdzību saglabā aptuveni četrus gadus, ledusskapī tas būs daudz ilgāk. 

Tādējādi labos pupu ražas gados var noglabāt sēklu rezervi. Tā var rīkoties arī tad, ja noteikti vēlas saglabāt kādu konkrētu šķirni. Turklāt saldētavā glabātām pupām nedraud kaitēkļu bojājumi.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.