“Ir vērts apšaubīt dažādas biškopības dogmas, taču arī visas jaunās idejas der izmēģināt pamazām,” tā uz meklējumiem dravniecībā raugās pieredzējušais biškopis Juris Šteiselis.

Reklāma

Izvēlas īsto sedziņu

Nereti, atverot bišu stropu, nākas secināt, ka no auduma sedziņas driskas vien palikušas – bitēm patīk grauzt. Tas nozīmē, ka sedziņa ir pārāk plāna. Ja bišu saimei nevar dabūt biezu brezentveida auduma sedziņu, labāk klāt plēvi.

Ja bišu ligzdu klāj plēves sedziņa, apskates laikā tā nav jāpaceļ un var iztikt bez dūmekļa. Noder arī ienesuma laikā, lai iel ūkotos, kas notiek medus telpā.

Šim materiālam ir vairākas priekšrocības. Piemēram, ja lieto caurspīdīgu (stiklveida) plēvi, caur to var redzēt, ko bites dara, arī netraucējot tās ar sedziņas cilāšanu. Var secināt, vai bites ir kamolā, cik kāru apdzīvo u.c. No saimes siltuma uz plēves veidojas kondensāts, kas saimei noder kā dzeramais ūdens. Plēve arī labāk aiztur siltumu stropā, kas sevišķi svarīgi pavasarī.

Ja strādājot stropā uz plēves sedziņas nopil medus, to var vienkārši noslaucīt ar mitru drānu.

Turklāt plēves sedziņa nav labvēlīga vieta, kur iekūņoties vaska kožu kāpuriem, un plēves gabaliņš arī maksā lētāk par speciālo auduma sedziņu.

Bišu apskatei labāk iegādāties auduma sedziņas, ko uzklāt rāmjiem, jo plēve nav tik plastiska. Pēc apskates stropā atliek plēvi.

Apdomā stropu novietojumu

Tradicionāli iesaka bišu stropu novietot ar skreju dienvidaustrumu virzienā, lai saule pēc iespējas labāk to apspīdētu. Taču ziemošana, iespējams, ir sekmīgāka, ja saule nespīd tieši uz stropa.

Juris Šteiselis novērojis, ka viņa dravā tajā pusē, kur stropi atrodas vairāk ēnā, saimes ziemo mierīgāk. Kad saule tieši uzspīd stropam, tas tiek sasildīts, un nemierīgākās bites steidz ārā. Tur tās kļūst par barību putniem, var nosalt, jo laika apstākļi agri pavasarī ir sevišķi mainīgi. Saimē radītais nemiers var rosināt arī bišu caurejas sākšanos.

Agra mošanās stimulē agru perošanu. Bet agri dzimušajām jaunajām bitēm dabā vēl nebūs pietiekami daudz darba.

Novērtē bišu gudrību

Kopjot un pavairojot saimes, der ievērot, kāda bijusi to vēsture, ja ir šādi pieraksti. Arī saimēm ir savs raksturs un saprāts, uzskata bitenieki. Ir biškopji, kas nekrāmējas ar vājām saimēm, kuras slikti ziemojušas. Viņi uzskata, ka gudrām bitēm pašām jāspēj par sevi parūpēties, pielāgoties. 

Ja bitenieks pats nav pieļāvis rupjas kļūdas un visām bitēm starta pozīcijas ziemai bijušas vienādas, tad pavasarī turpina strādāt ar labākajām. Tas gan šķiet nežēlīgi, taču kopumā uzlabo bišu genofondu dravā.

Plāno segšanu

Pēc jaunākās biškopības modes, tagad vairākums bišu saimnieku ievēro ieteikumu bites ziemināt, minimāli sasegtas, bet perošanas sākumā februārī, martā tās silti nopakot.

Taču arī ar pakošanu jāuzmanās. Stropā noteikti būs kondensāts, un sedzamie spilveni var sākt pelēt. Turklāt sedzot saime tiek iztraucēta. Tāpēc citi bišu saimnieki, kuri līdz īstam bišu izlidojumam saimes neaiztiek, atstāj tās minimāli siltinātas.

Ja saimes tomēr sedz, labs materiāls, ko uzlikt tieši virs sedziņas, ir avīzes vai porains ietinamais papīrs. Tas gan silda, gan regulē mitruma līmeni stropā. Avīze īpaši noder, ja siltināšanai lieto dažādus sintētiskus materiālus, kas stropā rada kondensātu, bet papīrs to uzsūc.

Svarīgi

Ja gadu no gada vienā dravas vietā kādā stropā saimes nīkuļo, to vajag pārvietot. Iespējams, vainojami kādi nelabvēlīgi apstākļi: vējš pūš, zīlītes pārāk traucē, āderes.