Marta otrajā pusē vajadzētu apskatīties, kā ar barības krājumiem saimē. Barību dot ir gudri tikai tām saimēm, kurām tās trūkst.

Reklāma

Kandijs.

Pavasaros kā papildbarību mēdz dot kandiju (3/4 pūdercukura un 1/4 medus). Tas paredzēts saimju stimulēšanai, piebarošanai. Taču tas lietojams tad, ja bites jau var izlidot un dabūt ūdeni. Ja bites jau pero, bet nevar izlidot, kandijs vienkārši sakaltīs. Kandiju droši var dot spēcīgām saimēm, kas veicinās strauju to attīstību. Taču tad jādomā, ko darīs pēc pusotra mēneša saaugusī jauno bišu masa.

Medus

Populāra ir medus rāmju ar šūnām vai tīra medus došana pavasarī – gan papildbarībai, gan saimes attīstības veicināšanai. Taču šādai piebarošanai ir arī savi riski. Piemēram, ja stropā bitēm ir saindēšanās ar izsvīduma medu un tām ieliek medu, kurā arī ir izsvīduma medus, stāvoklis saimē kļūs vēl ļaunāks.

Biškope savām bitēm jau rudenī sagatavo rezerves barības kāres. Tās iegūst, spēcīgām saimēm iedodot vairāk barības, nekā ziemošanai vajadzīgs. Kad liekās kāres pienestas, tās atņem un novieto glabātavā. Šajās kārēs ir bišu pārstrādāts tīrs cukursīrups vai invertsīrups.

Piebaro uzmanīgi

Ja kādai saimei barības krājumi izsīkuši, var arī pārcelt no saimes, kurai redzams, ka barība paliks pāri. Var pat piebarot ar cukursīrupu (3:2) vai invertsīrupu. Taču tas jādara mazām porcijām (līdz puslitram), lai bites nesanestu šūnās rezervēm. Ja tā notiks un sāksies ienesums, šis piebarojums kopā ar pārējo medu var nokļūt cilvēku pārtikā. Protams, tas nav nekas indīgs, tomēr tā vairs nav tīra manta.

Pārliekot barības rāmjus no spēcīgākās saimes vājākai, medus kāres rūpīgi apskata. Iespējams, visas šūnas nav bijušas aizvākotas, un medus tajās ir sarūdzis – sajūtama rūguma smarža.

Svarīgi!

Tiklīdz notikusi iejaukšanās stropā (rāmju maiņa, piebarošana u.c.), izjaucot bišu ziemošanas ritmu, jārēķinās, ka nu šī saime jāpārbauda bieži un regulāri, lai saprastu, kā tā reaģējusi un sapratusi dravnieka rīcību.