Fog 7 °C
P. 17.05
Dailis, Herberts, Umberts
Vērtīgās nezāles!
Vērtīgās nezāles!
Foto: Shutterstock

Lakstu čupa, ko sameta spainī vai grozā nešanai uz komposta kaudzi, kā arī cūciņu vai mājputnu barošanai, patiesībā bija ļoti vērtīga, tikai mūsu vecāki un vecvecāki to nezināja vai arī bija aizmirsuši. Nekas nav nokavēts! Pat ja pietrūkst savu dobīšu, noderīgas nezāles var atrast arī ārpus dārza.

Nez, vai kādam ir patīkamas atmiņas par ravēšanas procesu? Šis garlaicīgais pienākums bērnībā vai skolas brīvlaikā sabojāja prieku par visu to jauko un noderīgo, ko dārzā var iegūt.

Augus tējai vai lietošanai svaigā veidā vāc tikai tīrās un nepiesārņotās vietās, par kurām ir pārliecība, ka dārzs vai tuvējā teritorija nav miglota ar ķīmiskajiem augu aizsardzības līdzekļiem, kaitēkļu indēm. Malkas pelnu pelnūdens, sodas šķīdums, zilie graudiņi, nātru un citu nezāļu raudzējumi neskaitās.

Nātre ar sēklām.

Lielā nātre (Urtica dioica) un sīkā nātre (Urtica urens)

Par abām ir visgarākais saraksts pielietojumam. Sīko nātri vairāk izmanto tautas medicīnā, bet lielā ir patiešām universāls augs un nezāļu topa sarakstā pelnījusi pirmo vietu.

Sakņu novārījumu un kaltētas lapas izmanto tēju maisījumos. Var spiest lapu sulu un gatavot kompreses.

Pavasarī gatavo svaigu nātru salātus, vāra zupu, var pievienot lēcu biezputrai. Pēc uzturvērtības jaunie dzinumi ir līdzīgi pākšaugiem, tos var skābēt līdzīgi kā kāpostus. Kaltētas lapas un galotnītes ar ziediem vai sēklām saberž pulverī, liek pie biezpiena vai brokastu putras, izmanto kā piedevu zupām, kotlešu masai vai pankūku pildījumiem.

Nātru biezenim lapas saberž ar sāli, pievieno piparus un augu eļļu.

Ļoti labi noder vasarā īslaicīgai produktu iesaiņošanai, apsegšanai, lai netiek klāt mušas, piemēram, ietin zivis, vēžus, gaļu. Lieto biezpiena, siera pārsegšanai karstā laikā.

Ložņu vārpata.

Ložņu vārpata (Agropyrum repens)

Dzīvelīga un grūti izskaužama nezāle. Tautas medicīnā ļoti plašs pielietojums dažādu slimību ārstēšanā. Gatavo sakņu novārījumu vai svaigi spiestu sulu, ārstnieciskās vannas un kompreses. Palīdz elpošanas ceļu iekaisumu, alerģisku ādas problēmu, dermatītu, žultspūšļa akmeņu un nierakmeņu, kuņģa un zarnu slimību un vēl daudzos citos gadījumos.

Labs līdzeklis arī mājdzīvniekiem, jo suņi un kaķi paši atrod un ēd šo augu, kad jāatbrīvojas no parazītiem.

Dārza mīkstpiene.

Dārza mīkstpiene (Sonchus oleraceus)

Augu var pazīt pēc zilganzaļās lakstu nokrāsas. Zied no jūlija līdz oktobrim.

No lakstiem gatavo dezinficējošu uzlējumu.

Jaunās mīkstpienes lapas izmanto zupās un vitamīnu salātos.

Ganu plikstiņš.

Ganu plikstiņš (Capsella bursa-pastoris)

Viena no biežāk sastopamajām nezālēm dārzos, nekoptās, aizaugušās dobēs. Jau ļoti agri pavasarī sāk augt, drīz vien zied sīkiem baltiem ziediņiem un tā turpina visu vasaru. Atpazīstams pēc auglīšiem – sirdsveida pākstenīšiem, kam vizuāla līdzība ar maisiņu. Ne velti bursa-pastoris nozīmē ganu somiņa.

Gatavo uzlējumu un šķidro ekstraktu. Lieto ginekoloģijā par dzemdes muskulatūras saraušanās stimulētāju un asins apturēšanas līdzekli.

NB! Jāievēro piesardzība, ja ir problēmas ar asins recēšanu.

Plikstiņu pievieno zaļajiem pavasara salātiem. Vēlāk, kad gatavojas sirdsveida pākstenīši, tos nobrauka, izkaltē, samaļ un pievieno dārza garšaugu maisījumiem.

Efeju sētložņa.

Efeju sētložņa (Glechoma hederacea)

Nosaukums atbilst augšanas stilam, jo sētložņa tinas un vijas gar žogiem, gar ēku pamatiem, dobes malām. Sastopama jau agri pavasarī. Zied violeti ziliem ziediņiem.

Iekšķīgi lieto pret vēdera (kuņģa) sāpēm, lai veicinātu atraugas, ja ir aknu saslimšanas, plaušu slimības vai bronhīts. Gatavo uzlējumu iekaisuša kakla skalošanai.

Tējai piemīt tonizējoša īpašība. Ieteicama pēc ilgstošiem elpošanas ceļu iekaisumiem. Ārīgi lieto svaigu lapu apliekamos brūču sadziedēšanai, pie ādas slimībām. Ja asaro acis, tad gatavo kompreses no lapu uzlējuma.

Reklāma

Jaunās auga lapas pievieno pavasara salātiem.

Ārstniecības pienene.

Ārstniecības pienene (Taraxacum officinale)

Ražīgs augs, ko var izmantot no agra pavasara līdz vēlam rudenim.

Lieto pieneņu saknes, jaunu lakstu un sakņu sulu ēstgribas ierosināšanai, gremošanas orgānu darbības regulēšanai un stimulēšanai. Ar sakņu pulveri apkaisa ādas apdegumus, apsaldējumus un grūti dzīstošas brūces. Ar neatšķaidītu sulu var likvidēt varžacis, mazināt tumšos ādas plankumus un vasaras raibumus.

No jaunajām lapām pavasarī gatavo salātus, zupas, piedevas gaļas ēdieniem. Lai mazinātu rūgto garšu, tās pusstundu vai ilgāk mērcē vēsā sālsūdenī. Var noplaucēt vai 5–6 minūtes vārīt.

Ja vēlas eksperimentēt, lapas var skābēt uzglabāšanai ziemas krājumiem, bet ziedpumpurus marinēt un izmantot līdzīgi kā kaperus.

No kaltētām un apgrauzdētām pieneņu saknēm gatavo kafijas aizvietotāju – dzērienu. Visgaršīgākais būs maisījums ar grauzdētām cigoriņu saknēm, ozolzīlēm un miežu graudiem.

No ziediem vāra sīrupu. Jāizvēlas kvalitatīvs cukurs, citādi šāds sīrups nav ne veselīgs, ne vērtīgs.

Panātre.

Panātre (Lamium album L.)

Ārīgi lieto brūču un apdegumu sadziedēšanai – gatavo atvēsinošas kompreses. Tēju lieto elpošanas ceļu un gremošanas trakta traucējumu gadījumā, kā nomierinošu līdzekli pret bezmiegu, mazasinību, arī kā asinstīrītāju līdzekli strutainu ādas iekaisumu, ekzēmu, nātrenes gadījumā. Gatavo uzlējumu ķermeņa aplaistīšanai, sejas ādas attīrīšanai.

Ziedus noplūc, pievieno zaļajiem salātiem. Tēju patīkamās garšas dēļ izmanto ikdienā, tā uzlabo apetīti. Ieteicams lietot pēc pirtī iešanas.

Parastā virza.

Parastā virza (Stellaria media)

Vēl viena ražīga nezāle, kas dārzā zaļo no agra pavasara līdz vēlam rudenim un siltās bezsniega ziemās atrodama lecektīs, siltumnīcās vai dobēs.

Uzlējumus un svaigu lakstu kompreses lieto ādas slimību ārstēšanai, niezei, nātrenei, arī sastiepumu un sāpošu locītavu ārstēšanai. Visiedarbīgākā ir svaiga sula, ko iesaka organisma spēcināšanai, pret reimatiskām sāpēm.

NB! Jāievēro, ka virzu nedrīkst lietot ilgstoši un lielās devās. Nav ieteicama grūtniecēm.

Lakstus lieto salātu, zupu un sautējumu gatavošanai.

Sīkziedu sīkgalvīte.

Sīkziedu sīkgalvīte (Galinsoga parviflora)

Dzīvelīga nezāle, nemirstīgais bruņinieks – ieceļotāja no Amerikas un izplatās visur, lai kā sargātu dārzus, it īpaši kartupeļu tīrumus.

Izmanto visu augu. Sīkziedu sīkgalvītes lakstu novārījumu lieto asinsspiediena pazemināšanai, bronhīta un saaukstēšanās slimību ārstēšanā, spēku atjaunošanai pēc ilgstošas slimošanas.

Gatavo lapu kompreses brūču un čūlu dziedēšanai, ekzēmu un ādas izsitumu mazināšanai. Angīnas un smaganu vai kakla iekaisumu gadījumā var košļāt svaigas lapas.

Var gatavot nātru, gārsas, sīkziedu sīkgalvītes veģetāro zupu kopā ar dārzeņiem un miežu putraimiem. Sīkgalvītes lakstu sautējums pēc garšas līdzinoties vārītiem kartupeļiem.

Parastais pelašķis.

Parastais pelašķis (Achillea millefolium)

Ārstniecībā izmanto visu augu – gan ziedus, gan lak-stus. Lieto svaigu sulu, gatavo tēju, spirta vai eļļas izvilkumu. Palīdz pret iekaisumu, mazina drudzi un temperatūru, vēdera pūšanos un rosina apetīti. Svarīgi – pelašķus nedrīkst lietot grūtniecības laikā. Svaigas saberztas lapas mazina asiņošanu sīkām brūcēm un veicina dzīšanu.

Sena vietējā garšviela tītariņu sāls. Kaltētus pelašķu ziedus, ar vai bez sāls piedevas, pārkaisa bez mizas vārītiem kartupeļiem.

Balanda.

Balanda (Chenopodium album)

Senāk rakstnieki savos darbos par kara laiku, badu un nabadzību bieži pieminēja balandu ēšanu, radot priekšstatu, ka tas ir kaut kas šausmīgs un pats pēdējais, ko varētu ēst. Patiesībā ļoti vērtīgs augs! Jau sengrieķu ārsts Galēns rakstījis, ka balanda var līdzināties dzīvnieku valsts produktiem.

Svaigu lapu sula mīkstina ādu ap iekaisumiem nagu rajonos. Balandas lieto aknu, urīnpūšļa, plaušu, gremošanas trakta orgānu saslimšanu gadījumos. Uzlējumu izmanto asins attīrīšanai, sekrēcijas dziedzeru darbības veicināšanai. Augam nav ne specifiskas smaržas, ne īpašas garšas, taču, pieliekot garšvielas, balanda lietojama gan salātos, gan zupās un biezeņos. Kaltētas balandas lapas pievieno miltiem, palielinot maizes uzturvērtību. Tāda maize labāk izcepas, ilgāk saglabājas svaiga. No balandas sēklām var gatavot biezputru, kas pēc garšas un sātīguma līdzīga griķu biezputrai.

NB! Lietojot salātos, vēlams nepārdozēt, jo iespējami ādas izsitumi.

Gārsa.

Gārsa (Aegopodium podagraria)

Ražīga, neticami audzelīga un gandrīz neiznīdējama nezāle, kas vienlaikus ir vērtīgs pārtikas produkts un ārstniecības līdzeklis. Līdzīgi kā citiem augiem, no gārsas izmanto tikai jaunās lapas.

Lapu sula pavasaros viena no vitamīnu kokteiļa sastāvdaļām. Jaunas, mīkstas gārsas plūc un lieto podagras, reimatisma, nieru un urīnpūšļa saslimšanu ārstēšanai. Svaigās lapas ir līdzeklis brūču dziedēšanai, lapu komprese ir ātrā palīdzība ceļgala sāpju mazināšanai, savukārt saknēm piemīt pretsēnīšu iedarbība.

Pirms lietošanas svaigā veidā lapas blanšē karstā ūdenī 1–2 minūtes. No kātiem pirms lietošanas noņem miziņu. No gārsas lapām gatavo salātus, pievieno zupām un gaļas ēdieniem. Lapas vāra un pasniedz ar sviestu un ceptiem sīpoliem. Glabāšanai var skābēt, fermentēt.

Ar gārsām pārsedz citus garšaugus, dārzeņus un augļus īslaicīgai uzglabāšanai vasarā karstā laikā.

Reklāma
Reklāma
DĀRZS DABA
Reklāma