Polijas politiķi - gan no valdošās partijas, gan opozīcijas - pauduši asu kritiku Eiropas Savienības (ES) Dabas atjaunošanas aktam, apgalvojot, ka tas apdraud lauksaimniecību un mežsaimniecību.

Reklāma

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti trešdien pieņēma Eiropas Savienības (ES) Dabas atjaunošanas aktu, taču tajā atmestas daudzas svarīgas saistības un mērķi un gala rezultāts stipri atšķiras no sākotnējā Eiropas Komisijas (EK) priekšlikuma. Neskatoties uz to, akta pieņemšana ir liels trieciens konservatīvajiem - Eiropas Tautas partijai (EPP) - un nacionālkonservatīvo partiju frakcijām, kas plenārsēdes balsojumā Strasbūrā centās panākt pilnīgu dokumenta noraidīšanu.

Kritiķi Polijā un citās Eiropā valstīs apgalvo, ka ES Dabas atjaunošanas akts negatīvi ietekmēs lauksaimniekus un novedīs pie pārtikas ražošanas ierobežošanas un pārtikas produktu cenu pieauguma.

Neraugoties uz zaļo nevalstisko organizāciju aicinājumiem, lielākā daļa Polijas EP deputātu no valdošās koalīcijas un lielākās opozīcijas partijas - centriski liberālās "Pilsoniskās platformas" - balsoja pret Dabas atjaunošanas aktu.

Opozīcijā esošās Tautas partijas (PSL) līderis Vladislavs Kosiņaks-Kamišs tviterī paziņoja, ka ierosinātā politika, kas "novedīs pie lauksaimniecības zemes platību samazināšanas par 10%, kaitēs Eiropas nodrošinātībai ar pārtiku".

Dabas atjaunošanas aktā ir noteikti juridiski saistoši mērķi līdz 2030. gadam, lai apturētu bioloģiskās daudzveidības samazināšanos un novērstu ekosistēmu degradāciju. Tai skaitā prasīts īstenot atjaunošanas pasākumus, kas aptvertu vismaz 20% no ES sauszemes un jūras teritorijām.

Kosiņaks-Kamišs norādīja, ka šādas politikas sekas būs tūkstošiem saimniecību sabrukums, pārtikas cenu pieaugums un lielāka atkarība no importa. Viņš aicināja atcelt šos plānus, nodēvējot tos par briesmīgiem.

ES Dabas atjaunošanas akts nozīmē likvidēt miljoniem hektāru lauksaimniecības zemes, kas praktiski iznīcinās Eiropas lauksaimniecību, uzskata Polijas valdošās partijas "Likums un taisnīgums" deputāte, bijusī premjerministre Beāte Šidlo.

Saskaņā ar Briseles vīziju septiņu gadu laikā Eiropa kļūs par lielu rezervātu, kurā nebūs lauksaimniecības un rūpniecību skars augstas enerģijas cenas, tviterī raksta Šidlo, piebilstot, ka "Briseles radikāļus neinteresē cilvēki, darbavietas, pārtika".

EP deputāti, kuri balsoja par ES Dabas atjaunošanas aktu, uzsver, ka ekosistēmas atjaunošana ir būtiska, lai risinātu klimata pārmaiņu un bioloģiskās daudzveidības samazināšanās problēmas, kā arī mazinātu pārtikas nodrošinājuma riskus. Viņi arī apgalvo, ka tiesību akta projekts neparedz jaunu aizsargājamo teritoriju izveidi ES un neliegs attīstīt jaunu atjaunojamās enerģijas infrastruktūru.

Sociālistu deputāts Sesars Luena apgalvoja, ka Dabas atjaunošanas akts "atbilstot zinātniskajam konsensam un ieteikumiem par Eiropas ekosistēmu atjaunošanu", un no tā iegūšot gan lauksaimnieki, gan zvejnieki.