"Tā gribas prieku un svētku noskaņu! Un uguntiņas dārzā to rada,” teic dārzu ierīkotāja Maruta Kaminska. Viņa mudina īpaši apdomāt, cik, ko un kur izvietot, lai būtu skaistums bez lieliem tēriņiem.

Reklāma

“Taupība ir laba lieta, taču, ja kaut ko dekorē, tam jābūt pārliecinoši,” uzskata dārzu ierīkotāja Maruta Kaminska. Piemēram, neizskatīsies it kā kokā iemesta uguns čūskiņa. Jo lielāks koks, jo vairāk uguntiņu tajā vajag. Dekorē tā, lai būtu noklāts viss vainags. Tādēļ, pirms pērk virtenes, izmēra izgaismošanai izvēlēto vietu vai augu. Ja liela koka izdaiļošana šķiet par dārgu, var aptīt mazu augu, krūmu vai tikai svētku dekoru.

Apdomā arī krāsu kompozīciju. Lāgā neizskatās, ja blakus ir gan siltās, gan aukstās gaismas spuldzītes. Tāpēc pērkot tās ieslēdz un salīdzina uguntiņu toni.

Noteikti izvēlas tikai tādas spuldzites, kas paredzētas ārtelpām, kaut arī būtu dārgākas.

Protams, ja kompozīcijā paredzētas dažādas krāsas, tās arī lieto, piemēram, viens koks zils, otrs zaļš, trešais sarkans. Ir skaisti, ja lampiņas nevis uztin skujkoku zaru virspusē, bet mazliet iegremdē skujās. Tas izgaismojumu padara sevišķi noslēpumainu un grezni mirguļojošu.

LED virtenes radītā gaisma siltumu nerada un kokam netraucē.

Dārza dekori.

Svarīga arī taupība

Visekonomiskākās  elektroenerģijas patēriņa ziņā ir populārās LED spuldzītes. Noteikti izvēlas tikai tādas, kas paredzētas ārtelpām, kaut arī būtu dārgākas. 

Dārzu ierīkotāja iesaka dekorēt to dārza daļu, kas radīs lielāko prieku pašiem, piemēram, kokus aiz loga vai ārdurvju tuvumā. Turklāt ilumināciju ieslēgt vien tad, kad paši ir mājās, un izslēgt, kad iet gulēt. Par tām spuldzītēm, kas rotā māju un jumtu, vairāk varēs priecāties garāmgājēji. 

Lai cik rūpīgi rēķinātu, elektrība iluminācijām vienmēr iztērējas vairāk, nekā ieplānots. Lai to varētu kontrolēt, dārzu ierīkotāja par labu variantu uzskata arī virtenes, kuras baro baterijas. Arī tas nebūs lēts prieks, toties finansiāli kontrolējams. 

Virteņu, kas nav saistītas pie elektrības tīkla, priekšrocība – tās var viegli ierīkot vēlamajā vietā. Mirgojošie gaismu režīmi ēd mazāk elektrības, bet to radītais efekts var nepatikt.

Liekot spuldzīšu virtenes uz kokiem, apdomā, vai virtenes netraucēs auga kopšanu.

Domā par nākotni

Nereti spuldzīšu virtenes uzliek kokiem un atstāj uz vairākiem gadiem. Protams, nākamgad aiztaupīsies pūles, taču, tā liekot, apdomā, vai virtenes netraucēs auga kopšanu, piemēram, ja spuldzīšu tīkls ielikts dzīvžogā, kurš būs regulāri jācērp. 

Arī ābelēs ietītais lāsteku lietus var kļūt par apgrūtinājumu, ja jākopj vainags un jāizvāc nozāģētie zari. Sevišķi lapukokos vasaras zaļumā šīs virtenes nebūs ne redzamas, ne atrodamas.

Virtenes stiprinot, tās saudzīgi tin ap stumbriem. Sevišķi uzmana jaunus kokus, kuri strauji aug, jo virtenes vads var ieaugt stumbra mizā. Prātīgi pirkt tādas virtenes, kurām paredzēta iespēja tās pagarināt.