Jūnija vidus nācis ar veselu virkni dažādu programmu, kuru ietvaros pieejams atbalsts visdažādākajām uzņēmēju aktivitātēm. Lielākā no piedāvātajām atbalsta programmām ir tā, kas paredzēta mazo lauksaimnieku saimiecību atbalstam, tajā pieejami 20 miljoni eiro.

Reklāma

Šī pasākuma mērķis ir atbalstīt mazo lauku saimniecību attīstību un veicināt to konkurētspēju, palielinot ražošanas produktivitāti un efektivitāti. Kā norāda ZM, uz atbalstu var pretendēt mazā saimniecība, kuras apgrozījums pēdējā noslēgtajā gadā nepārsniedz 15 000 eiro, ir reģistrēta Uzņēmumu reģistrā vai saimnieciskā darbība ir reģistrēta Valsts ieņēmumu dienestā, dzīvesvieta vai juridiskā adrese ir deklarēta lauku teritorijā un kopējā īpašumā esošās un nomātās lauksaimniecībā izmantojamās zemes platība nepārsniedz 100 hektārus.

Atbalsta apmērs saimnieciskās darbības attīstībai ir līdz 30 000 eiro, bet atbalsta intensitāte ir 50–85% no projekta izdevumiem un tiek diferencēta pēc ieguldījumu veida, mazāku atbalsta intensitāti piemērojot tehnikas iegādei, kur tā ir 50%. 

Vienā plānošanas periodā mazā saimniecība var iesniegt vairākus projektus. 

Projektam ir jābūt saistītam ar lauksaimniecības produktu ražošanu, tostarp projekts var būt vērsts uz tūristu apmeklējumiem, piedāvājot savu saražoto produkciju. Tāpat var tikt veikti ieguldījumi klimata pārmaiņu mazināšanā, lauksaimniecības dzīvnieku labturībā, energoefektivitātes palielināšanā vai atjaunīgās enerģijas izmantošanā. Tāpat noteikumi paredz iespēju vairākām mazām saimniecībām īstenot kopprojektus, ja noslēgts to sadarbības līgums uz septiņiem gadiem un atrunāta pušu atbildība un pienākumi. Lai īstenotu projektu, mazai saimniecībai jāizvirza sasniedzamais projekta īstenošanas mērķis, kas pēc atbalsta saņēmēja izvēles var būt apgrozījuma palielinājums, ražošanas resursu ražošanas efektivitāte vai citi izaugsmes rādītāji, kas saistīti ar konkurētspēju vai produktivitāti, uzsver ministrijā.

Starptautiskajai konkurētspējai – 3,1 miljons

Savukārt Uzņēmumu starptautiskās konkurētspējas stiprināšanai valdība papildus piešķīrusi 3,1 miljonu eiro, pārdalot finansējumu no citām ES fondu programmām, kur tas palicis neiztērēts.

Saistībā ar šobrīd ārpolitikā esošo krīzes situāciju un ieviestajām sankcijām pret noteiktām Austrumu valstīm, ir būtiski nodrošināt atbalstu tirgus pārorientācijai un biznesa projektu realizācijai, lai novērstu tirgus lejupslīdi. Ekonomikas ministrija ir secinājusi, ka esošās ekonomiskās situācijas apstākļos uzņēmumiem ir īpaši svarīgs atbalsts ārējo tirgu apgūšanai, lai atrastu jaunus sadarbības partnerus, kā arī slēgtu jaunus līgumus. Papildu finansējums starptautiskās konkurētspējas aktivitātēm pārdalīts no nodarbināto apmācību programmas 1,5 miljonu eiro apmērā, kā arī finansējums 1,6 miljonu eiro apmērā no ražošanas telpu un infrastruktūras izveides programmas. Atbalsts komersantiem turpināsies līdz šā gada jūnija beigām. 

Finansējumu starptautiskās konkurētspējas paaugstināšanai uzņēmēji var piesaistīt dažādu eksporta aktivitāšu īstenošanai.

Kā informējusi Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, kopumā "Starptautiskās konkurētspējas veicināšanas" programmā uzņēmējiem līdz šā gada 1. martam sniegts atbalsts 30,7 miljonu eiro apmērā, tostarp pēdējo piecu mēnešu laikā no 2022. gada novembra līdz 2023. gada aprīļa beigām atbalsta pieprasījumus iesniedza 1112 uzņēmumi.

Reģionālās atbalsta programmas

Pieejamas arī vairākas reģionālā atbalsta programmas. Tā, piemēram, līdz 10. augustam var pieteikt biznesa idejas projekta "Uzņēmējdarbība Vidzemē" otrajai kārtai. Projekta laikā tiks piedāvātas mācības un praktiskas konsultācijas tehniski ekonomiskajā priekšizpētē, rūpnieciskajos pētījumos, eksperimentālajā izstrādē, produkta rūpnieciskā dizaina izstrādē, jauna produkta, procesa un stratēģijas izstrādē, biznesa modeļu un inovāciju vadības attīstībā uzņēmumā. Katrs pretendents var pieteikties vienai atbalsta aktivitātei.

Savukārt, "Bauskas rajona lauku partnerības" konkursā sniegs atbalstu jaunu tūrisma produktu un pakalpojumu radīšanai, esošo attīstīšanai, to realizēšanai tirgū un kvalitatīvu darba apstākļu radīšanai, kā arī darbinieku produktivitātes kāpināšanai.