alsts meža dienesta (VMD) ģenerāldirektors līdz 2025.gada beigām izsludinājis egļu astoņzobu mizgrauža masveida savairošanās situāciju mežā, informēja dienesta pārstāvji.

Reklāma

Izsludinātās situācijas dēļ visā valsts teritorijā būs jāierobežo saimnieciskā darbība un jāveic vērtīgo egļu mežaudžu aizsardzības pasākumi.

Lēmums pieņemts, pamatojoties uz ekspertu darba grupas izvērtējumu, Latvijas valsts mežzinātnes institūta "Silava" 2024. gada monitoringa datiem, kā arī VMD apkopoto informāciju par 2024. gadā izsniegtajiem sanitārajiem atzinumiem. Dati liecina, ka 

līdzšinējie aizsardzības pasākumi ir snieguši labus rezultātus, tomēr sanitārie draudi egļu audzēm joprojām ir augsti, skaidro VMD.

Šogad mizgraužu aktīvās lidošanas periodā no 1. aprīļa līdz 31. augustam vērtīgo egļu mežaudžu "A", "B" un "C" aizsardzības zonās būs spēkā koku ciršanas ierobežojumi. Atbilstoši rīkojumā noteiktajiem aizsardzības pasākumiem mizgraužu invadētās mežaudzēs ar vismaz desmit bojātiem kokiem uz hektāru pēc VMD sanitārā atzinuma saņemšanas būs atļauts cirst sanitārajā vienlaidus cirtē.

Kā atzīmē VMD, lai mazinātu kaitēkļa izplatību, nocirstie koki jāizved no meža pēc iespējas īsākā laikā. Tāpat izcirtuma platībās, kas pārsniedz 0,8 hektārus, vasaras mēnešos jāizvieto feromonu slazdi. VMD aicina privāto mežu īpašniekus pēc cirsmu izstrādes informēt dienestu, lai slazdu izvietošana izcirtumos notiktu operatīvi. Slazdu izvietošanu privātajos mežos drīkst veikt tikai dienesta darbinieki.

Egļu astoņzobu mizgrauža lidošanas dinamikas monitoringā tiek izmantoti feromonu slazdi.

Egļu astoņzobu mizgrauzis uzskatāms par visagresīvāko un bīstamāko egļu audžu kaitēkli visā Eirāzijā, arī Latvijā. Tas var invadēt ne tikai novājinātas egles, bet arī pilnīgi veselus kokus un iznīcināt audzes.

Egļu astoņzobu mizgrauzis (Ips typographus) ir smecernieku apakšgrupas vabole ar garu, cilindrisku, tumšu ķermeni, parasti 4–5,5 mm. Izaugumi jeb zobiņi ir ķermeņa aizmugurējā daļā, kas norobežo iedobumu – ķerrīti, ko kukainis izmanto eju iztīrīšanai, stumjot mizas miltus atpakaļgaitā. Tā radies šis nosaukums – astoņzobu mizgrauzis. Mizgraužu vārds cēlies tamdēļ, ka tie vairojas mizas iekšpusē. Tas graužot veido skaidu, spējot tā sagrauzt koksni, ka koks kļūst kā milti.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.