Iedzīvotājiem, arīdzan “Latvijas Avīzei” uzticīgajiem lasītājiem, der laikus uzzināt, kādas pārmaiņas viņu ienākumos un maksājumos sagaidāmas 2025. gadā.

Reklāma

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājiem

No 2025. gada 1. janvāra mainās IIN likmes; turpmāk tās būs šādas:

  • 25,5% ienākumiem, kuri nepārsniedz 8775 eiro mēnesī jeb 105 300 eiro gadā;
  • 33% ienākumiem, kuri pārsniedz 8775 eiro mēnesī jeb 105 300 eiro gadā;
  • 3% papildu likme ienākumiem, kuri pārsniedz 200 000 eiro gadā

(ar papildu likmi apliks ienākumus no darba algas, kā arī atsevišķus ienākumus no kapitāla, kuri ir atbrīvoti no aplikšanas ar IIN: dividendes, dividendēm pielīdzināmu ienākumu u. c.);

  • ienākumam no kapitāla pieauguma (nekustamā īpašuma, kapitāla daļu, virtuālās valūtas, intelektuālā īpašuma, investīciju zelta u. c. pārdošanas) un ienākumiem no kapitāla (apliekamās dividendes, noguldījumu procenti, ienākumi no ieguldījumu parādzīmēm, ienākumi, kas gūti no ieguldījumu konta, u. c.) IIN likme būs 25,5% līdz šim noteiktās 20% likmes vietā;
  • ienākumam darījumos ar kapitāla aktīviem, kuri bijuši uzsākti, bet nav pabeigti līdz 2024. gada 31. decembrim, kā arī par darījumiem, kuri uzsākti, bet nav pabeigti vienā gadā un par kuriem VID ir iesniegtas ziņas, 2025., 2026. un 2027. gadā nodokļa likme būs 20% apmērā.

Lielāka minimālā alga, viens neapliekamais minimums

  • No 2025. gada 1. janvāra palielinās minimālās algas apmērs – līdz šim maksāto 700 eiro vietā tā būs 740 eiro mēnesī.
  • Diferencēto neapliekamo minimumu, kurš līdz šim kādu iedzīvotāju daļu pret pašu gribu iedzina nodokļa parādos, aizstās vienots neapliekamais minimums, kuru piemēros visiem strādājošajiem neatkarīgi no viņu ienākumiem “uz papīra”.
  • 2025. gadā ar IIN neapliekamais minimums būs 510 eiro mēnesī, 2026. gadā – 550 eiro mēnesī, 2027. gadā – 570 eiro mēnesī.
  • Turpmāk, aprēķinot nodokļus, no algas atskaitīs:

- darba ņēmēja VSAOI (10,5%);

- mēneša neapliekamo minimumu, ja darba devējam ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa;

- atvieglojumus, ja darba devējam ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, un no atlikušās summas aprēķina nodokli, piemērojot zemāko IIN likmi (25,5%).

Izmaiņas senioriem

No 2025. gada 1. janvāra visiem pensiju saņēmējiem palielinās neapliekamais minimums – līdz šim noteikto 500 eiro vietā 1000 eiro mēnesī jeb 12 000 eiro gadā.

Strādājošie pensionāri varēs izvēlēties piemērot ar IIN neapliekamo minimumu dalīti: pensijas izmaksātājs un darba devējs katrs piemēros pusi no neapliekamā minimuma – 500 eiro mēnesī.

Lai nodrošinātu ar IIN neapliekamā minimuma dalītu piemērošanu, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta (VID) uzturēto elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS), strādājošajam pensionāram ir jāiesniedz darba devējam algas nodokļa grāmatiņa. Iesniedzot to līdz mēneša 15. datumam, sadalītais neapliekamais minimums būs spēkā no nākamā mēneša. Lai šo iespēju izmantotu jau no 2025. gada 1. janvāra, algas nodokļa grāmatiņa bija jāiesniedz darba devējam līdz 2024. gada 15. decembrim.

Ja algas nodokļa grāmatiņa nebūs iesniegta, neapliekamo minimumu piemēros tikai pensijai. Savukārt darba devējs katru mēnesi ieturēs IIN 25,5% apmērā no visas darba algas. Ja gada laikā neizmantotais neapliekamais minimums būs palicis pāri, pensionārs varēs iesniegt gada ienākumu deklarāciju un atgūt pārmaksāto IIN.

Lai strādājošais pensionārs varētu iesniegt algas nodokļa grāmatiņu darba devējam vai pensijas izmaksātājam, viņam ir jāautorizējas VID EDS, jāatver sadaļa “Algas nodokļa grāmatiņa”, pēc tam apakšsadaļas “Ienākuma gūšanas vietas” ailē “Ienākuma gūšanas vieta, kur iesniegta algas nodokļa grāmatiņa” jāveic attiecīga atzīme. Tiem pensionāriem, kuri nelieto EDS, jādodas uz kādu no VID filiālēm vai valsts un pašvaldības klientu apkalpošanas centriem.

Autoratlīdzību saņēmējiem

Līdz 2027. gada 31. decembrim autoratlīdzību saņēmēji, kuriem autoratlīdzību maksā ienākuma izmaksātājs, kas nav kolektīvā pārvaldījuma organizācija, varēs nereģistrēties par saimnieciskās darbības veicējiem. IIN un VSAOI par viņiem ieturēs ienākuma izmaksātājs, piemērojot IIN 25% likmi.

Atvieglojumi un atbrīvojumi

No 2025. gada 1. janvāra:

  • būs lielāki nodokļa atvieglojumi darba devēju maksājumiem pēc noslēgtajiem koplīgumiem. Atvieglojumi skars arī darba devēju apmaksātos darbinieku pārcelšanās, izmitināšanas un transporta izdevumus. Atvieglojumu apmēru noteiks visiem darbiniekiem, reizinot darbinieku vidējo skaitu ar 700 eiro;
  • palielinās ar IIN neapliekamais apmērs darba devēja izmaksātajam bērna piedzimšanas pabalstam un bēru pabalstam līdz 500 eiro, bet darba devēja dāvanām – līdz 100 eiro gadā;
  • tiks vienādots IIN atbrīvojuma apmērs par konkursos un sacensībās saņemtajām mantiskajām un naudas balvām jeb prēmijām, nosakot tām vienotus atbrīvojuma “griestus” – 1500 eiro gadā.

Līdz 2029. gadam ar IIN apliekamajā ienākumā neiekļaus summas, kas izmaksātas kā valsts atbalsts lauksaimniecībai vai Eiropas Savienības atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai, kā arī citiem līdzvērtīgiem valsts atbalsta maksājumiem.

Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksātājiem

No 2025. gada 1. janvāra būs spēkā divas kadastrālās vērtības – fiskālā un universālā.

  • Nekustamā īpašuma nodokļa un nodevu aprēķiniem tiks izmantota fiskālā kadastrālā vērtība, kuru saglabās līdzšinējā apmērā. Tādējādi nākamgad NĪN vēl necelsies.
  • NĪN aprēķini balstīsies uz īpašumiem noteikto kadastrālo novērtējumu pēc 2012. gada tirgus datiem. Savukārt universālo kadastrālo vērtību noteiks, balstoties uz nekustamā īpašuma tirgus 2022. gada datiem, nepārsniedzot 80% no vidējā cenu līmeņa. To izmantos ar likumu noteiktās zemes nomas aprēķiniem, grāmatvedībā un finanšu pārskatos.

Līdz 2025. gada 15. februārim pašvaldībām jānosūta īpašniekiem vai daudzstāvu dzīvojamo namu apsaimniekotājiem NĪN maksāšanas paziņojumi. Tos nesaņemot, maksātājiem pašiem par to jāpaziņo rakstiski pašvaldībām līdz 15. martam. Ja nodokļa maksāšanas paziņojums nav saņemts, īpašumam aprēķinātais nodoklis tik un tā ir spēkā 22. martā.

  • NĪN var samaksāt uzreiz visu vai sadalot četrās daļās, bet ne vēlāk kā 31. martā, 15. maijā, 15. augustā un 15. novembrī. Nokavējot maksājumus, pašvaldībā automātiski “ieslēdzas skaitītājs”, kurš skaita soda naudu 0,05 procentu apmērā no laikus nesamaksātā pamatparāda par katru nokavēto dienu.
  • Nodokļa maksātājiem ieteicams laikus iepazīties ar vietējās pašvaldības izdotajiem saistošajiem noteikumiem par NĪN maksāšanas kārtību, kas pilsētās un novados var atšķirties, kā arī par NĪN atvieglojumiem, kurus līdztekus likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli” noteiktajiem vietējā pašvaldība, balstoties uz tās izdotajiem saistošajiem noteikumiem, var piešķirt noteiktām iedzīvotāju grupām.

Rīgā papildus agrāk piešķirtajiem nākamgad paredzēts piešķirt NĪN atvieglojumus arī par:

- jaunuzceltām daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām;

- vēsturiski piesārņotām teritorijām, kurās novērsts piesārņojums;

- zemi, kur aug aizsargājamais koks;

- publiskām ēkām, kurās izveidotas civilās aizsardzības prasībām atbilstošas patvertnes.

  • Ja 2025. gada 1. janvārī Rīgā dzīvoklī vai privātmājā neviens nav deklarējis pastāvīgo dzīvesvietu, tad NĪN likme ir 1,5% apmērā no īpašuma kadastrālās vērtības. Samazinātās NĪN likmes 0,2% līdz 0,6% apmērā no kadastrālās vērtības piemēro, ja 2025. gada 1. janvārī dzīvoklī vai privātmājā vismaz viens iedzīvotājs ir deklarējis pastāvīgo dzīvesvietu.
  • Ja daudzdzīvokļu namā dzīvokļi nav sadalīti atsevišķos īpašumos, bet ir reģistrēti zemesgrāmatā kopīpašuma domājamās daļās, tad samazināto likmi piemēro ar aprēķinu, ka vienam pastāvīgo dzīvesvietu deklarējušajam samazinātā likme ir tikai par 30 kvadrātmetriem dzīvojamās platības, par pārējo platību likme ir 1,5% apmērā no īpašuma kadastrālās vērtības.

Šādi noteikumi ar deklarēšanos ir ieviesti ne tikai Rīgā, bet arī vairākos citos galvaspilsētai tuvējos novados.

Komunālo pakalpojumu maksātājiem

No 2025. gada 1. janvāra paaugstināsies dabas resursu nodokļa likme par sadzīves atkritumu apglabāšanu atkritumu poligonos – līdzšinējo 110 eiro par tonnu vietā 120 eiro par tonnu.

  • Līdz ar to, piemēram, Rīgas Ziemeļu rajonā un Vidzemes priekšpilsētā par nesašķiroto sadzīves atkritumu apsaimniekošanu kopā ar 21% pievienotās vērtības nodokli (PVN) līdz šim maksāto 31,40 eiro vietā būs jāmaksā 32,09 eiro par kubikmetru (m3).
  • Par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu līdz šim maksāto18,84 eiro vietā turpmāk būs jāmaksā 19,25 eiro par m3, ieskaitot 21% PVN.
  • Par nesašķiroto sadzīves atkritumu izvešanu no ģimeņu privātmājām, kurās visbiežāk izmanto 0,24 m3 tilpuma konteinerus līdz šim maksāto 7,54 eiro vietā būs jāmaksā 7,70 eiro par vienu izvešanas reizi, ieskaitot 21% PVN.

No 2025. gada 1. janvāra Rīgā un vairākos galvaspilsētai tuvējos novados palielināsies maksa par ūdens piegādi un kanalizāciju. Par ūdeni būs jāmaksā 1,55 eiro par m3, ieskaitot PVN, bet par sadzīves notekūdeņiem – 1,28 eiro par m3, ieskaitot PVN. Tādējādi par ūdens piegādi un kanalizāciju līdz šim maksāto 2,78 eiro vietā būs jāmaksā 2,83 eiro par m3, ieskaitot PVN.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu. 

Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.

Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.