Daudzi šovasar sūdzas, ka pirmais rožu ziedējums gājis secen – pumpuri vienkārši nokrituši cits pēc cita, vēl mazi būdami. Visvairāk cieta rožu šķirnes, kurām ziedi kārtoti ķekaros un kātiņi pie pumpura tievi.

Reklāma

Rozes, kurām dzinumi spēcīgāki un galā tikai viens glezns zieds, cieta mazāk. Aptaujātie speciālisti atzīst, ka īsti vaininieku vārdā nosaukt nevar. Tie var būt vairāki, un postīšanas metodes līdzīgas kā zemeņu vai aveņu pumpuru kodējam. Kaitēklis iedēj oliņu rozes maigākajā kāta vietiņā un dodas prom. Tāpēc ne identificēt, ne noindēt vai notvert to ir praktiski neiespējami.

Iespējams, vainojams siltais pavasaris, kad rozes attīstījās straujāk un kaitēkļa savairošanās sakrita ar brīdi, kad citos parastos pavasaros rozēm ziedpumpuru vēl nemaz nav. 


Tā kā vaininieks uz vietas nestāv, bet bojāto ziedu pamana tikai tad, kad tas pagalam, nekādus preparātus pret to ieteikt nevar pat profilaktiskai lietošanai. Turklāt tādi Latvijā rozēm nemaz nav reģistrēti un nopērkami. 

Vienīgais, ko ieteicams darīt, – pēc iespējas savākt visus nolūzušos pumpuriņus, jo tajos ir kaitēkļu mazuļi, kas pārziemos zem rozes un nākampavasar nāks bojāt atkal. 


Nokostos ziedkātus pazeminot, apgriež līdz pirmajai pilnajai lapai, lai veidojas jauni dzinumi un ziedpumpuri. Atkārtotā ziedēšana būs sevišķi bagātīga. 


Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.