Parīzes olimpisko spēļu basketbola turnīrs bija augstvērtīgākais vēsturē, un tā apkalpošanā piedalījās divi tiesneši no Latvijas – Mārtiņš Kozlovskis un Gatis Saliņš, kuri kopumā notiesāja 15 spēles, tostarp arī izšķirošajā fāzē.
Leģendāra spēle
Mārtiņam Kozlovskim šīs bija otrās olimpiskās spēles, viņš tiesāja arī pirms trim gadiem Tokijā. Parīzē laukumā darbojās septiņos mačos, vēl divos, tostarp finālā – kā videotiesnesis, kuram jābūt gatavam nepieciešamības gadījumā aizstāt kādu no kolēģiem. "Šīs bija pavisam citādas spēles kovida dēļ, Tokijā nebija iespējas izbaudīt spēles, bet Parīzē redzējām, piemēram, noslēguma ceremoniju. No profesionālā viedokļa darbs ļoti nemainījās, bet es teiktu, ka šajās spēlēs bija spēcīgākais sastāvs, kāds jebkad bijis, līdz ar to basketbola līmenis vēl augstāks," "Latvijas Avīzei" iespaidus atklāja Mārtiņš Kozlovskis.
Tāpat kā Tokijā arī Parīzē viņš saņēma atzinību tiesāt pusfinālu – Serbija pret ASV. Šī cīņa ieies olimpisko spēļu vēsturē, jo amerikāņi atspēlēja 17 punktu deficītu, vēl pirms pēdējās ceturtdaļas zaudēja ar mīnus 13, bet beigās uzvarēja.
"Bija patīkami doties laukumā, šī bija, iespējams, labākā spēle olimpisko spēļu vēsturē, pat Kevins Durants izteicās, ka tā bija viņa smagākā spēle. Sajūtas arēnā nekad neaizmirsīšu.
No tiesāšanas viedokļa – sarežģīta spēle, neviens negaidīja, ka Serbija spēs tik ilgi turēties vadībā, spiedienu izdara gan vieni, gan otri. Labi, ka tiesneši iznākumu neizšķīra un to izdarīja spēlētāji. Kad amerikāņi bija lielos mīnusos, kritiku nevarēja just, viņi ir ļoti profesionāli komunikācijā, un ar to atšķiras no dažām Eiropas valstīm. Uzklausa, ieklausās, veselīgas sarunas. Ar to absolūti nebija problēmu, es pat teiktu – viena no komandām, ar ko visvieglāk komunicēt," atzina Kozlovskis.
Serbijas basketbolisti pēc zaudējuma veltīja pārmetumus tiesnešiem, bet tas bija sagaidāms, īpaši tāpēc, ka izlaida no rokām tik prāvu pārsvaru. Serbijas prezidents Aleksandrs Vučičs sociālajos tīklos pauda sašutumu par epizodi, kurā Džoels Embīds šķietami nostaigāja, bet tas netika fiksēts.
Kozlovskis norāda, ka Starptautiskā basketbola federācija (FIBA) aizliegusi publiski iztirzāt konkrētus spēļu momentus.
Kozlovskis tiesāja arī pirmo abu komandu spēli grupu turnīrā, un kādā foto piefiksēta sarokošanās ar Lebronu Džeimsu. To viņš par piemiņu ierāmēšot un nolikšot mājās redzamā vietā. Kopumā Kozlovskis tiesāja trīs ASV superzvaigžņu spēles.
Aizmirsa atsūtīt transportu tiesnešiem
Gatim Saliņam šīs bija debijas olimpiskās spēles: "Tās bija iespaidiem bagātas, esmu ļoti priecīgs, ka varēju būt daļa no šāda pasākuma, izjust atmosfēru, paskatīties arī citus sporta veidus. Klātienē vēl redzējām tikai 3x3 basketbola izšķirošās spēles, tikām iekšā ar akreditācijām – ar tām vien nebija atļauts, bet izdevās sarunāt. Gribējām paskatīties arī pludmales volejbolu, bet tur gan neielaida." Priekšsacīkšu kārtā Lillē darba grafiks bija saspringts, Saliņš pat tiesāja četras dienas pēc kārtas. Pēc tam Parīzē izdevās mazliet apskatīt pilsētu.
Pagājušajā gadā Pasaules kausā Gatis Saliņš tiesāja visas izšķirošās kārtas – finālu, pusfinālu un arī ceturtdaļfinālu. Parīzē izslēgšanas spēlēs latvietim tika uzticēts ceturtdaļfināls Francija–Kanāda, sarežģīts esot bijis arī grupu turnīra noslēdzošais mačs Spānija–Kanāda. Kopumā viņam astoņi mači, trīs no tiem – sievietēm, kur arī pusfināla cīņa starp ASV un Austrāliju.
"Globāli nekāda īpaša pielāgošanās vīriešiem vai sievietēm nav vajadzīga, cītīgi gatavojamies katrai spēlei, analizējam komandas, spēlētājus, skatāmies video.
Olimpiskās spēles izceļas ar to, ka vienlaikus notiek gan vīriešu, gan sieviešu turnīrs. Atmosfēra kopumā bija izcila, nebiju gaidījis, ka visas spēles būs tik apmeklētas," teica Gatis Saliņš. Arī viņš piebilst, ka ar basketbola zvaigznēm komunikācija nesagādāja problēmas, lai gan emociju komandām netrūka un dažbrīd nācās uzklausīt arī pārmetošus jautājumus. Skatītāju spiediens Francijas mačā gan neesot bijis jūtams, jo daudz līdzjutēju bija arī no citām valstīm.
Lillē tiesneši dzīvoja 200 metrus no futbola arēnas, kurā bija ierīkots basketbola laukums un notika priekšsacīkšu turnīrs. Uz to arbitri devās ar kājām, bet no ieejas arēnā līdz ģērbtuvēm tika nogādāti ar golfa mašīnām. Parīzē izslēgšanas spēļu sākumā organizatoriem gadījās misēklis un pirms ceturtdaļfināla pēc tiesnešiem neieradās transports, līdz ar to Mārtiņam Kozlovskim ar kolēģiem nācās ķert taksometru, kas radīja papildu satraukumu. Arēnā izdevās ierasties laikus.
Tiesnešiem pēdējais gatavošanās posms pirms olimpiskajām spēlēm sākās 20. jūlijā Beļģijā, tā ka mājās abi latvieši vakar atgriezās pēc vairāk nekā trīs nedēļu prombūtnes un saspringta darba.
Olimpiskais rekords
Francijā olimpiskajā basketbola turnīrā sasniegts jauns apmeklējuma rekords – 1,078 miljoni skatītāju, par desmit tūkstošiem labojot Atlantas 1996. gada rādītāju,
lai gan šoreiz tika aizvadītas vien 52 spēles (Atlantā – 92). Vīriešu spēles Lillē un Parīzē vidēji apmeklēja 21,7 tūkstoši līdzjutēju, sieviešu – 19,7 tūkstoši.
FIBA olimpiskajām spēlēm nozīmēja 30 tiesnešus, tikai ASV un Spānijai bija pa trim pārstāvjiem, no Latvijas, Kanādas un Puertoriko bija izvēlēti divi tiesneši. No Lietuvas – neviens.
Latvijas tiesneši strādāja ceturtajās olimpiskajās spēlēs pēc kārtas. 2012. un 2016. gadā tiesāja Oļegs Latiševs, 2021. – Mārtiņš Kozlovskis.