Lidojošo šķīvīti droši vien kādreiz visi pamētājuši. Pieliekot klāt pretinieku un skaitot rezultātu – tas ir frisbijs, un salaspilietis Arvīds Kārkliņš šajā sportā 2022. gadā tika atzīts par labāko Eiropas spēlētāju.

Reklāma

Kovida ietekme

Latvijas frisbija izlase jūlijā Eiropas jaukto komandu čempionātā Īrijā 17 dalībnieču konkurencē izcīnīja sesto vietu. "Rezultāts bija labāks, nekā gaidīju, šobrīd Latvijas izlasi veido vienīgie aktīvie spēlētāji, vairākums ir no Salaspils komandas. Citi hobija sportam atmetuši ar roku, tas diezgan daudz izmaksā. 

Pamatīgi ietekmēja kovida laiks, divus gadus Latvijas čempionāts nenotika, īpaši spēli ārā, kur vajag vairāk cilvēku. Agrāk Latvijas čempionātā bija vairāk nekā desmit komandas," 

"Latvijas Avīzei" stāsta Arvīds Kārkliņš.

Jauktajām komandām spēles formāts ir četri–trīs, attiecīgi vienlaikus laukumā ir četri vīrieši vai četras sievietes. "Vīriešu divīzijā, ja esi kārtīgs dūzis, visi tevi pieskata. Latvijas izlasei izdevīgāk, kad ir četri puiši, vairāk vari pieslēgties. Jābūt gan izturīgam, gan tehniski precīzam. Ja ķeršana un mešana nav kārtīgi iestrādāta treniņos, tad ir grūti. Telpās un ārā frisbijs ļoti atšķiras. Ārā liela nozīme tehnikai, jāmāk cīnīties ar vēju. Īrijā ik pa 20 minūtēm mainījās laika apstākļi, spoža saulīte un tad pēkšņi sāk gāzt, okeāna ietekme. Pirmajos mačos tieši vējš mums visvairāk iegrieza," skaidro Kārkliņš.

Latvijai iztrūka Didzis Malderis – pirmais latviešu spēlētājs ASV līgā, kas ir prestižākā pasaulē. "Man ir bijuši daudzi piedāvājumi no turienes, taču savienot ar dzīvi un darbu Latvijā, atrast līdzekļus ir ļoti sarežģīti. Tas nav profesionāls sports, labākais spēlētājs varbūt 50 tūkstošus gadā nopelna, bet visiem tāpat ir pamatdarbs. Iespējams, nākotnē kas mainīsies," Arvīds atzīst, ka šobrīd trūkst motivācijas doties pāri okeānam.

Izlasē ar dvīņumāsu

Arvīds Kārkliņš ar Tomu Ābeltiņu pārstāv Beļģijas komandu "Mooncatchers", kas pērn pasaules klubu čempionātā izcīnīja ceturto vietu. Beļģi nedaudz atbalstot finansiāli, piemēram, nosedz degvielas, dzīvošanas izmaksas, bet ne vienmēr. "Motivācija tur spēlēt ir augstais līmenis un sasniegumi, vēlme kļūt par Eiropas čempionu kluba sastāvā. Pērn tas neizdevās, bet šogad visus samizojam un priecājamies, komanda saliedēta, ļoti forši uzņem," atzīmē Kārkliņš. Beļģija ir viens no frisbija centriem, jaukto komandu čempionātā ieguva Eiropas zeltu.

Latvijas izlasi Eiropas čempionātā pārstāvēja arī Arvīda dvīņumāsa Helēna. "Nākam no Salaspils, es sāku spēlēt tieši pirms desmit gadiem, viņa pāris gadus vēlāk. Mani pamudināja pievērsties sporta skolotāja, agrāk te bija diezgan jaudīgi pāris frisbija entuziasti," atminas Arvīds Kārkliņš. "Viņa pamanīja, ka man nav nekādas aizraušanās, un uzaicināja uz treniņu, viens klasesbiedrs jau nodarbojās, starpbrīžos mētāja, un arī mani frisbijs ieinteresēja. Pirms tam minimāli basketbolu paspēlēju. 

Mani aizrāva vēlme kļūt labākam, smukāk izmest – kā vien bija laiks, tā lidināju. Ja nebija kāda čoma blakus, metu pret vēju kā bumerangu."

Nepieciešama izturība

2022. gada Eiropas labākā frisbijista balva Arvīdam Kārkliņam bijis pārsteigums, jo viņš vairāk darbojas aizsardzībā, attiecīgi grūtāk izsisties uzbrukumā. "Pirmais darbiņš ir pārtvert piespēli, izdevās daudz izmantot atlētiskumu un pieredzi," viņš spriež. Frisbijs skaitās bezkontakta sporta veids, taču augstākajā līmenī spēle ir gana fiziska, īpaši to var novērot gaisa divcīņās. Arvīdam ir augsts lēciens, un tā ir liela priekšrocība. "Vajadzīga nenormāla izturība. Zonas aizsardzībā punkts nāk ilgāk, tad riktīgi jābizo, arī televizorā var redzēt, kurš labāk gatavs un spēj izturēt. Man parasti ir trīs treniņi nedēļā." Spēles ilgums nav strikti noteikts, ārā tās ir 90–100 minūtes "netīrā" laika, iekšā – 25–35 minūtes, vēl spēlē līdz noteiktam punktu skaitam.

Pagājušajā gadā Latvijas izlase pirmajā Eiropas čempionātā telpās izcīnīja bronzu vīriešu konkurencē. "Pusfinālu pret beļģu čomiem nodēvējām par īsto finālu, taču tā nu sakrita. Aizgāja līdz izšķirošajam punktam, ko sauc par "universe"," norāda Kārkliņš.

Ja veselība neklibo un izdodas saglabāt izturību, frisbiju augstā līmenī var spēlēt gana ilgi.

 Arvīds gribētu kā Lebrons Džeimss basketbolā – līdz 40 gadiem. Reiz viņš sapņo pierādīt sevi ASV, kur spēle vairāk vērsta uz faniem, reklāmu, skaisto momentu videorullīšiem – augstiem lēcieniem, garām piespēlēm. Mazāk svarīga okeāna viņā pusē ir komandas spēle. Eiropā jau nākamās nedēļas izskaņā centīsies uzvarēt klubu čempionātā, kur pērn ar beļģiem apstājās ceturtdaļfinālā.

Vizītkarte. Arvīds Kārkliņš

Frisbija spēlētājs

Dzimis 1999. gada 6. maijā

Eiropas labākais spēlētājs (2022.).

Frisbiju spēlē kopš 2013. gada.

Pārstāv Beļģijas komandu "Mooncatchers", 4. vieta pasaules klubu čempionātā (2022.).

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.