Lietuvas un Igaunijas augstākās amatpersonas paudušas sašutumu par ASV lēmumu pastiprināt mākslīgā intelekta mikroshēmu eksporta nosacījumus, tādu eksportu atļaujot tikai uz 18 tuvākajām ASV sabiedrotajām, kuru vidū Baltijas valstu nav.
Lietuvas prezidents Gitans Nausēda ceturtdien paziņoja, ka Eiropas Savienībai (ES) vajadzētu būt nedalāmai attiecībā uz ASV mākslīgā intelekta mikroshēmu eksportu, "jo mēs kā valstis ar kopīgiem principiem stingri atbalstām sankcijas pret Krieviju, esam pret to apiešanu". Nausēda norādīja, ka konsultācijas ar ASV par mikroshēmu eksporta ierobežojumiem turpināsies. "Ļoti ceru, ka šie lēmumi nav galīgi un ka šie lēmumi mainīsies mums par labu," paziņoja Lietuvas prezidents. Arī Igaunijas premjerministrs Kristens Mihals par kļūmi nosauca ASV centienus sadalīt Eiropu divās daļās attiecībā uz pieeju mākslīgā intelekta tehnoloģijām. Viņš solīja, ka par šo jautājumu saziņa ar ASV turpināsies.
"Kāds no ASV administrācijas nolēma sadalīt Eiropu divās daļās, un NATO valstis ar lielāko ieguldījumu aizsardzībā, piemēram, Polija, Igaunija, Latvija un Lietuva, visas ir otrajā sarakstā.
Tas noteikti nav ne saprātīgi, ne pieņemami no Eiropas perspektīvas, un mēs noteikti informēsim par to aizejošo ASV administrāciju gan pa ārvalstu kanāliem, gan pa ekonomiskajiem kanāliem," ceturtdien žurnālistiem sacīja Mihals. Savukārt ASV vēstniece Lietuvā Kara Makdonalda ceturtdien paziņoja, ka Lietuva joprojām ir uzticama Savienoto Valstu partnere un priekšzīmīga sabiedrotā un ierobežojumi to neietekmēs, jo tie attieksies uz uzņēmumiem, kas vēlas importēt ļoti lielu mikroshēmu daudzumu. ASV pirmdien paziņoja, ka pastiprina ierobežojumus mākslīgā intelekta mikroshēmu eksportam uz daudzām valstīm, izņemot tikai 18 ASV tuvākos partnerus – Austrāliju, Beļģiju, Dāniju, Dienvidkoreju, Franciju, Itāliju, Īriju, Japānu, Jaunzēlandi, Kanādu, Lielbritāniju, Nīderlandi, Norvēģiju, Spāniju, Somiju, Taivānu, Vāciju un Zviedriju. Otrajā grupā ir ap 120 valstu, un šīm valstīm ir noteiktas mākslīgā intelekta mikroshēmu eksporta kvotas. Šajā grupā līdzās Baltijas valstīm ir arī Singapūra, Izraēla, Meksika, Portugāle, Saūda Arābija, Šveice, Apvienotie Arābu Emirāti un citas valstis. Savukārt uz valstīm, kurām ASV noteikušas ieroču embargo, piemēram, Krievija, Ķīna un Irāna, mākslīgā intelekta mikroshēmu eksports ir aizliegts. Lietuvā eksperti pieļāvuši valsts iekļaušanu otrajā grupā saistībā ar sankciju apiešanas riskiem, jo Baltijas valstis ir minētas kontekstā ar reeksportu uz Krieviju un Centrālāziju. Kā vēl vienu iemeslu eksperti norāda mazo tirgu.
Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, X, Bluesky, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.
Pieraksties LASI.LV redaktora vēstkopai šeit.
Pieraksties un reizi nedēļā saņem padziļinātu LASI.LV galvenā redaktora aktuālo ziņu, kompetentu viedokļu un interesantāko interviju apkopojumu.