Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena saņēmusi kritiku par Izraēlai pausto atbalstu pēc teroristu grupējuma "Hamās" 7. oktobrī sarīkotā uzbrukuma, kurā tika nogalināti vairāk nekā 1400 cilvēki. Kritiķi uzskata, ka EK vadītāja Izraēlu atbalsta pārmērīgi un nepietiekami iestājas par palestīniešu tiesībām.

Reklāma

Apmeklē Izraēlu

Fon der Leiena un Eiropas Parlamenta (EP) priekšsēdētāja Roberta Metsola 13. oktobrī apmeklēja Izraēlu, tostarp ieradās kibucā, kurā "Hamās" 7. oktobrī sarīkoja slaktiņu. Vizītes laikā fon der Leiena paziņoja, ka Izraēlai ir tiesības aizstāvēties, tomēr kritiķu ieskatā, viņa nav uzsvērusi nepieciešamību ievērot starptautiskās tiesības un nav iestājusies par palestīniešu tiesībām Gazas joslā, kuru Izraēla sāka bombardēt pēc 7. oktobra uzbrukuma. Par to pēc vizītes pārmetumus viņai veltīja vairāki EP deputāti un ES diplomāti un darbinieki, uzsverot, ka EK vadītāja pārsniegusi savas pilnvaras, norāda izdevums "Politico". ES augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels atgādināja, ka "ārpolitika un drošības politika joprojām ir dalībvalstu kompetencē". 

"Nostāja ir skaidra – Izraēlai ir tiesības uz aizsardzību, bet šī aizsardzība jāīsteno saskaņā ar starptautiskajām tiesībām un īpaši saskaņā ar humānajām tiesībām, jo arī karam ir savi likumi," 

paziņoja Borels. Tikmēr fon der Leienas pārstāvis noraidīja pārmetumus EK vadītājai, vēršot uzmanību uz faktu, ka "neviens nekritizēja fon der Leienu par došanos uz Ukrainu un Buču", kur Krievijas armija pēc pilna mēroga iebrukuma pastrādāja kara noziegumus.

Grūti panākt vienotu nostāju

ES dalībvalstīm ir bijis grūti vienoties par kopīgu nostāju pret karu Tuvajos Austrumos. ES dalībvalstu pagājušajā nedēļā pieņemtajā paziņojumā tomēr ir nosodīts "Hamās" teroristiskais uzbrukums Izraēlai un uzsvērtas tās tiesības aizstāvēties atbilstoši starptautiskajām tiesībām. ES arī vērsa uzmanību uz civiliedzīvotāju aizsardzību un atkārtoja nostāju, ka Izraēlas un palestīniešu konflikts risināms tā sauktā divu valstu risinājuma ceļā, kas paredz Palestīnas valsts dibināšanu.

Kopš 7. oktobra "Hamās" uzbrukuma Izraēlai ir vērojams, ka Borela nostāja attiecībā uz Izraēlas atbildi ir kritiskāka nekā fon der Leienai. "Pašaizsardzībai jānotiek starptautisko tiesību ietvaros," paziņojis Borels. Viņš norādīja, ka Izraēlas rīcība, pārtraucot piegādāt Gazai ūdeni, elektroenerģiju un pārtiku ir pretrunā ar starptautiskajām tiesībām. 

EK un ES dalībvalstu vidū arī nav bijis vienprātības par palīdzības turpināšanu palestīniešiem.

 Vispirms ES kaimiņattiecību un paplašināšanās komisārs Olivērs Vārheji paziņoja, ka palīdzības sniegšana tiek apturēta, bet pēc tam, saskaroties ar vairāku dalībvalstu iebildumiem, šis lēmums tika atcelts un EK vienojās trīskāršot humāno palīdzību palestīniešiem Gazā no 25 līdz 75 miljoniem eiro.

Jaunu kritiku fon der Leiena saņēma pagājušajā nedēļā pēc runas Hadsona institūtā, kas ir konservatīvas ievirzes domnīca Vašingtonā. Viņa uzsvēra Izraēlas tiesības aizstāvēties, tomēr runā nepieminēja divu valstu risinājumu konflikta izbeigšanai. Augsta ES amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma, intervijā izdevumam "Politico" vainoja fon der Leienu par bloka ārpolitiskās nostājas nepareizu atspoguļošanu ar saviem "personīgajiem uzskatiem". Kritiķi vērš uzmanību uz to, ka arī iepriekš EK priekšsēdētāja ir pārsniegusi savas pilnvaras. Tiek norādīts uz viņas jūlijā notikušo vizīti Tunisijā, kur tika panākta vienošanās par nelegālās imigrācijas apkarošanu apmaiņā pret ES finansējumu.

Darbinieku vēstule

Tikmēr vairāk nekā 800 EK un citu ES iestāžu darbinieki parakstījuši vēstuli, kurā kritizēta fon der Leienas nostāja attiecībā uz Izraēlas un palestīniešu konfliktu. 

"Mēs esam nobažījušies par beznosacījumu atbalstu, ko jūsu pārstāvētā Komisija izrāda vienai no pusēm," paziņoja ES darbinieki. 

20. oktobrī nosūtītajā vēstulē norādīts uz "šķietamu vienaldzību", ko EK izrāda par "civiliedzīvotāju slepkavošanu Gazas joslā". Parakstītāji arī aicināja ES iestāties par uguns pārtraukšanu. "ES riskē zaudēt visu uzticamību," paziņoja iestāžu darbinieki. Tīmekļa vietne "Euractiv" norāda, ka vēstuli parakstījuši apmēram 850 no 32 000 ES darbinieku.

Fon der Leiena svētdien atgādināja par starptautisko tiesību un humānās palīdzības nozīmi, tomēr divu valstu risinājumu konfliktam atkal nepieminēja. Braunšveigā, uzrunājot Vācijas kristīgo demokrātu un tās Bavārijas sabiedroto – Kristīgi sociālās savienības – jaunatnes organizāciju, EK vadītāja uzsvēra, ka Izraēlai jārīkojas "atbilstoši starptautiskajām tiesībām". "Nav pretrunu starp solidaritāti ar Izraēlu un humānās palīdzības piegādāšanu Gazai," norādīja fon der Leiena. Viņa arī salīdzināja Izraēlas lomu konfliktā ar Ukrainas pretošanos Krievijas agresijai. "Visiem šiem konfliktiem ir kopīga viena lieta – tā ir cīņa starp tiem, kas tiecas pēc miera, līdzsvara, brīvības un sadarbības, un tiem, kas neko no tā negrib, jo viņi gūst labumu no haosa un jukām," paziņoja fon der Leiena.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.