Francijā piekto nakti pēc kārtas turpinājušies nemieri pēc tam, kad policists nošāva 17 gadus vecu alžīriešu izcelsmes jaunieti, kurš pretojās policijas prasībām apturēt auto.

Reklāma

Pēc jaunieša nāves vardarbība pārņēmusi daudzas Francijas pilsētas, tostarp Parīzi, Marseļu un Lionu, kurās izpostīts īpašums un ievainoti simtiem policistu un ugunsdzēsēju. Nekārtības sasniegušas arī Francijas aizjūras teritorijas Franču Gviānu un Reinjonu. Nekārtību apspiešanā visā Francijas teritorijā iesaistīti apmēram 45 000 policistu. No otrdienas līdz svētdienai Francijā nemieros aizturēti apmēram 2800 cilvēki, vēsta ziņu aģentūra "Associated Press". Nemieri Francijā iedvesmojuši līdzīgas nekārtības Šveicē, kuras pilsētā Lozannā vairāk nekā 100 jauniešu izdemolējuši veikalus.

Policists nošauj autovadītāju

Traģiskais incidents notika Parīzes piepilsētā Nantērā, kur otrdienas rītā divi policisti mēģināja apturēt 17 gadus vecā Naela vadīto automašīnu "Mercedes", kurā atradās divi pasažieri. Videonovērošanas kamerās fiksēts, ka viens policists ir notēmējis ieroci uz automašīnas vadītāju un izšauj. Jaunietis no gūtajām traumām pēc tam nomira. Policija paziņojusi, ka Naels esot pārgalvīgi vadījis automašīnu, tāpēc policisti viņu centušies apturēt. Jāņem vērā, ka Francijā automašīnu vadīt drīkst tikai no 18 gadu vecuma. Naels iepriekš bija nonācis policijas redzeslokā par automašīnas vadīšanu bez tiesībām, nepakļaušanos policijas prasībām apturēt automašīnu un viltotu numura zīmju izmantošanu, vēsta raidorganizācija BBC. Septembrī viņam bija paredzēta nepilngadīgo tiesa.

Protesti Francijā.

Tikmēr jaunieti nošāvušais policists ir apcietināts un viņam izvirzīta apsūdzība par nonāvēšanu. Nogalinātā Naela māte uzskata, ka policists izšāvis, jo ieraudzījis "mazu arābu bērnu". Sākotnējā izmeklēšanā noskaidrots, ka šaujamieroča pielietošana incidenta brīdī nebija pamatota, paziņojusi Nantēras prokuratūra. Pēc traģiskā incidenta Francijā plaši apspriestas 2017. gadā pieņemtās izmaiņas likumā, kas policijai dod tiesības atklāt uguni uz transportlīdzekļa vadītāju, ja pastāv turpmāki draudi apkārtējiem. Šī šogad ir trešā reize, kad policisti nošauj cilvēku, kurš ignorējis prasību apstāties. Pagājušajā gadā šādā veidā dzīvību zaudēja 13 cilvēki.

Jautājumi par rasu attiecībām

Alžīriešu izcelsmes jaunieša nošaušana aktualizējusi jautājumus par rasu attiecībām Francijā un īpaši par situāciju valsts lielo pilsētu piepilsētās, kurās dzīvo daudz imigrantu izcelsmes cilvēku. Naela nošaušanu komentējis arī ANO Augstā cilvēktiesību komisāra birojs, aicinot Franciju risināt rasu diskriminācijas jautājumu, vēsta telekanāls "France 24". "Ir pienācis brīdis valstij nopietni risināt dziļās problēmas ar rasismu un diskrimināciju likumsargu vidū," paziņojusi ANO Augstā cilvēktiesību komisāra biroja pārstāve Ravina Šamdasani. Francijas Ārlietu ministrija nākusi klajā ar paziņojumu, noraidot pārmetumus rasismā. 

"Jebkādas apsūdzības par rasismu vai sistēmisku diskrimināciju Francijas policijā ir pilnībā nepamatotas,"

uzsvēra ministrija. Tikmēr Francijas policisti ir vērsuši uzmanību uz sarežģītajiem darba apstākļiem viņu profesijā. Vairākas lielas Francijas policistu arodbiedrības ir paziņojušas, ka "policisti šodien atrodas frontes līnijā, jo mēs esam karā". Likumsargi norāda uz pieaugošu naidīgumu pret policiju, īpaši piepilsētās.

Francijā turpinās nekārtības. Tiek dedzinātas automašīnas.

Atmiņā 2005. gads

Pašreizējie nemieri atsauc atmiņā līdzīgus notikumus 2005. gadā, kad dzīvību zaudēja divi pusaudži, kuri bēga no policijas. Toreiz Parīzes piepilsētas un citas vietas Francijā vairākas nedēļas pārņēma vardarbības vilnis. Tolaik Francijā tika izsludināts ārkārtas stāvoklis. Šoreiz Francijas prezidents Emanuels Makrons ir izvēlējies šādu soli nespert. Aizvadītās nedēļas grautiņi ietekmējuši arī Francijas diplomātiju. Makrons sestdien atcēla ilgi plānoto valsts vizīti Vācijā, kurai bija jāsākas svētdien. Nemieri Francijā šogad jau ietekmējuši Makrona iespējas uzņemt viesus. Marta beigās tika atcelta Lielbritānijas karaļa Čārlza III vizīte Francijā, ņemot vērā tobrīd notiekošos protestus pret Makrona virzīto pensiju sistēmas reformu. Makrons arī saņēmis kritiku par britu mūziķa Eltona Džona koncerta apmeklēšanu trešdien Parīzē, ņemot vērā, ka nemieri jau bija sākušies. Pats Makrons tikmēr par nemieru veicināšanu vainojis sociālos medijus, kuros izplatīts saturs, kas aicina uz nekārtībām. Jāatgādina, ka nākamgad Parīzē notiks vasaras olimpiskās spēles.