Visu Saeimas frakciju deputāti, izņemot Nacionālo apvienību, vakar nobalsoja par steidzamības kārtā virzītajiem grozījumiem Imigrācijas likumā, kas Krievijas pilsoņiem dos nozīmīgas privilēģijas pret citiem trešo valstu pilsoņiem, kas dzīvo Latvijā.

Reklāma

Krievijas pilsoņi, kuri bija pieteikušies, taču nav sekmīgi nokārtojuši valsts valodas pārbaudi vai to nav kārtojuši attaisnojošu iemeslu dēļ, varēs saņemt speciālu termiņuzturēšanās atļauju uz diviem gadiem. Politiķi šādus grozījumus veikuši ar domu, ka Krievijas pilsoņi divos gados iemācīšoties latviešu valodu, lai sekmīgi nokārtotu pārbaudījumu Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statusa iegūšanai.

Nacionālās apvienības deputāti bija rosinājuši šo laika periodu samazināt līdz vienam gadam, bet priekšlikums tika noraidīts.

Deputāti neatbalstīja arī citus Nacionālās apvienības un deputāta Jāņa Dombravas priekšlikumus. Piemēram, to, ka Krievijas pilsonim, kurš ieguvis speciālo termiņuzturēšanās atļauju un pielīdzināms citiem trešo valstu pilsoņiem, netiktu dots priviliģēts stāvoklis, lai stātos darba attiecībās. Jebkurš cits trešo valstu pilsonis, kuram ir termiņuzturēšanās atļauja, drīkst strādāt, kad Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) ir individuāli izvērtējusi, kādā apmērā personai ir piešķiramas tiesības uz nodarbinātību. Bet Krievijas pilsoņiem būs automātiskas tiesības uz neierobežotu nodarbinātību.

Likuma grozījumi noteic ne tikai to, ka 

Krievijas pilsoņiem, kuriem piešķirtas īpašās termiņuzturēšanās atļaujas, būs tiesības uz nodarbinātību bez ierobežojumiem, bet tiks dotas tiesības arī saņemt sociālos pabalstus un sociālos pakalpojumus.

Šādas tiesības nebauda neviens trešo valstu pilsonis, kuram ir termiņuzturēšanās atļauja. Krievijas pilsoņiem, kuriem divus gadus būs izsniegtas īpašās termiņuzturēšanās atļaujas, būs tiesības uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras un Nodarbinātības valsts aģentūras administrētajiem pakalpojumiem, pašvaldības sociālās palīdzības pabalstiem un sociālajiem pakalpojumiem, kādi saskaņā ar tiesību normām ir paredzēti pastāvīgās uzturēšanās atļaujas turētājiem, bet nav paredzēti tiem, kuriem ir termiņuzturēšanās atļauja.

"Arī Saeimas Juridiskais birojs norādīja, ka šī ir politiska izšķiršanās un līdz šim šāda prakse nav bijusi. Pastāv arī tiesvedības riski no citiem trešo valstu pilsoņiem, kuriem ir termiņuzturēšanās atļaujas un kuri nesaņem tik dāsnu atbalstu no nodokļu maksātāju naudas. Budžeta ietekme šim priekšlikumam ir mērāma vairākos miljonos eiro gan no pašvaldības budžetiem, gan no valsts budžeta naudas," uzskata Dombrava.

Deputāts norādīja, ka runa esot par Krievijas pilsoņiem, no kuriem ne visi maksā nodokļus un ne visi dzīvo Latvijā, tāpēc ka termiņuzturēšanās atļauja neparedz pienākumu dzīvot Latvijas teritorijā. 

Tas, ka viņiem tiek nodrošinātas tiesības saņemt sociālos pakalpojumus, ir klaji diskriminējoši, uzskata Nacionālās apvienības deputāti.

Saeimas deputāti nobalsoja, ka pieteikums speciālās termiņuzturēšanās atļaujas saņemšanai PMLP ir jāiesniedz līdz 2024. gada 30. martam. Nacionālās apvienības deputāti bija iesnieguši priekšlikumu, ka tas ir jādara līdz šī gada 31. decembrim, un Krievijas pilsonim papildus jānosaka pienākums to darīt klātienē, lai izvairītos no situācijas, kad persona nedzīvo Latvijā, bet viņam ir pilnvarotā persona, kura viņa vietā kārto visas juridiskās nianses.

"Novēlu veiksmi nākamajam ārlietu ministram Krišjānim Kariņam, kurš varēs skaidrot, kā tas ir nācies, ka mums Latvijā ir pietiekami liels Krievijas pilsoņu skaits, kas Krievijas prezidenta vēlēšanās, kas notiks 2024. gada martā, nobalsos par Putinu. Ja pieteikšanās termiņš ir līdz martam, tad tie Krievijas pilsoņi, kuri nebūs izgājuši drošības iestāžu pārbaudi, turpinās uzturēties Latvijā, gatavos pieteikumu specializētās termiņuzturēšanās atļaujas saņemšanai un pa to laiku varēs piedalīties Krievijas prezidenta vēlēšanās," sacīja Dombrava.

Nacionālajai apvienībai gan izdevās panākt, ka Imigrācijas likuma grozījumos iekļauj normu – Krievijas pilsoņiem, kuri zaudējuši jebkādu legālu ieganstu uzturēties Latvijā un kuriem 90 dienu laikā ir jāatstāj valsts, šajā laikā nebūs tiesības saņemt sociālos pabalstus un sociālos pakalpojumus. Šo privilēģiju Krievijas pilsoņiem likuma grozījumos bija ierakstījusi Labklājības ministrija.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.