Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs Rīgas pilī trešdien tikās ar Valsts konkurētspējas komisiju, kas atbilstoši likuma "Par Valsts prezidenta darbības nodrošināšanu" 7.1 pantam ir izveidota un turpmāk strādās Valsts prezidenta uzdevumā, informē Valsts prezidenta kanceleja.

Reklāma

Iecerēts, ka komisija sniegs atbalstu Valsts prezidentam Latvijas Republikas Satversmē noteikto funkciju īstenošanā un izstrādās priekšlikumus valsts konkurētspējas stiprināšanai izglītības, zinātnes un uzņēmējdarbības jomās, vēsta Valsts prezidenta kanceleja.

"Lai Latvija būtu labklājīga, stipra un moderna sabiedrība, ir nepieciešams būtiski kāpināt mūsu valsts ekonomiskās izaugsmes un konkurētspējas tempus. Latvijas konkurētspējas jautājumu redzu kā daļu no mūsu drošības stratēģijas. Jo ciešāk integrēti būsim globālajos tirgos, jo drošāka būs mūsu valsts. Šobrīd mijiedarbībā starp izglītību, zinātni un uzņēmējdarbību pastāv šķēršļi, kas kavē inovāciju attīstību. Saskatu, ka viens no komisijas galvenajiem uzdevumiem būs izstrādāt konkrētus priekšlikumus un labās prakses ieteikumus par, piemēram, dažādu administratīvo un birokrātisko šķēršļu mazināšanu, lai stiprinātu Latvijas konkurētspēju," par komisijas uzdevumiem paudis Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Valsts konkurētspējas komisijā Valsts prezidents ir aicinājis piedalīties šādus zinātnes, izglītības un uzņēmējdarbības ekspertus:

• komisijas priekšsēdētājs Dr.Rer.pol. Arnis Sauka, Rīgas Ekonomikas augstskolas profesors, Vidzemes Augstskolas padomes priekšsēdētājs,

• Ph.D. Daunis Auers, Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes profesors, doktora studiju programmas "Sociālās zinātnes" direktors,

• Kristīne Bērziņa, "German Marshall Fund North" direktore,

• Dr.h.c. Uldis Biķis, AS "Latvijas Finieris" padomes priekšsēdētājs,

• Liene Briede, Rīgas Tehniskās universitātes inovāciju prorektore, Eiropas Inovāciju padomes locekle,

• Pauls Irbins, Latvijas Kosmosa industrijas asociācijas prezidents,

• Dr.phys. Guntars Kitenbergs, Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes vadošais pētnieks un Fizikas nodaļas vadītājs,

• Dr.chem. Elīna Pajuste, Latvijas Universitātes Ķīmiskās fizikas institūta Cietvielu radiācijas ķīmijas laboratorijas vadošā pētniece,

• Dr.biol. Vita Rovīte, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošā pētniece un Latvijas Nacionālās biobankas – Valsts iedzīvotāju genoma – datubāzes vadītāja,

• Dr.sc.ing. Andris Šutka, Rīgas Tehniskās universitātes Materiālu un virsmas tehnoloģiju institūta direktors,

• Agnese Veckalne, Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas valdes priekšsēdētāja, jaunuzņēmuma SIA "Longenesis" operacionālā vadītāja,

• Arkādijs Zvaigne, Hārvarda Universitātes doktorants, RTU Rīgas Biznesa skolas pētniecības direktors.

Valsts prezidenta kancelejas izplatītajā dokumentā kā pamatojums šādas komisijas nepieciešamībai minēts: "Atbilstoši konkurētspējas un inovāciju rādītājiem Latvijas sniegums pašlaik atpaliek no Eiropas Savienības (ES) vidējiem rādītājiem: Latvijas novērtējums ES konkurētspējas indeksā – 88,6 (ES vidējais indekss – 100), Latvijas novērtējums ES inovāciju indeksā – 56,97 (ES vidējais indekss – 108,47), Latvijas labklājības līmenis procentuāli no ES vidējā – 74 (ES vidējais rādītājs – 100)."

Valsts konkurētspējas komisijas darba uzdevumi

1. Sagatavot analīzi par aktuālajiem izglītības, zinātnes un tautsaimniecības procesiem un tendencēm, identificējot potenciālās pilnveides iespējas.

2. Piedāvāt rekomendācijas un alternatīvās izvēles lēmumu pieņemšanai konkurētspējas veicināšanai.

3. Izstrādāt zinātnē un analītiskajā pieejā balstītus priekšlikumus par nepieciešamajiem tiesību aktiem vai attīstības plānošanas dokumentiem, lai novērstu identificētos trūkumus vai administratīvos šķēršļus un veicinātu konkurētspēju.

4. Iesniegt komisijas analīzi un priekšlikumus ziņojuma formā vismaz reizi sešos mēnešos Valsts prezidentam izvērtēšanai un iespējamai tālākai virzībai.

5. Veicināt diskusiju par attīstības scenārijiem, kā arī motivēt aktīvu sabiedrības iesaisti diskusijās.

6. Attīstīt sadarbību ar citiem ekspertiem un zinātniekiem starptautiskā līmenī.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.