Otrdien 85 gadu vecumā miris rakstnieks Alberts Bels, informē rakstnieka meita Ieva Prunte.

Reklāma

Bels dzima 1938. gada 6. oktobrī Ropažu pagasta "Jaunmežplepjos" kā Jānis Cīrulis. Vēlāk dzīves gaitā (oficiāli 1971. gadā) viņš pieņēma pseidonīmu Alberts Bels.

Bela zināmākie romāni ir "Būris", "Bezmiegs" un "Cilvēki laivās". 1967. gadā uzrakstītajā romānā "Bezmiegs" Bels kritizēja padomju iekārtu un pret viņu tika ierosināta krimināllieta. Cenzētā variantā romāns tika publicēts 1987.gadā, bet necenzētā - tikai 2003. gadā. Pēc Bela romāniem uzņemtas filmas "Uzbrukums slepenpolicijai" (1974), "Šāviens mežā" (1983), "Būris" (režisors Ansis Epners, 1993).

Pirms 36 gadiem - 1988. gada 11. novembrī, Rīgas pils Svētā Gara tornī pirmo reizi pēc padomju okupācijas gadiem pacēlās Latvijas karogs. Toreiz karogu mastā uzvilka Bels un aktieris Ēvalds Valters.

Kā atminējās rakstnieks: "Iespaidīgākais bija: kad es gāju uz šo vilkšanu, pa visām ielām uz Vecrīgu, uz Daugavmalu plūda cilvēku straumes. Un sejas bija pavisam citādākas nekā ikdienā. Tās bija apgarotas, koncentrētas uz kādu mērķi. Es redzēju, ka cilvēku sejās vairs nav baiļu. Tas bija ļoti zīmīgi."

Pieaugot ģeopolitiskajai spriedzei, rakstnieka vēlme bija nākotnē redzēt brīvu un stipru Latviju. 1990. gadā Bels tika ievēlēts LPSR Augstākajā Padomē (1990-1993) un 4.maijā balsoja par Deklarāciju par Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanu.

Bels ir saņēmis virkni apbalvojumu un atzinību - 2023. gada saņēmis Valsts Prezidenta Cildinājuma rakstu un Ministru kabineta balvu par izcilu sniegumu Latvijas literatūrā un ieguldījumu Latvijas neatkarības atjaunošanā. 2012. gadā saņēmis Latvijas literatūras gada balvu, 2000. gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni. 1999. gadā uzņemts par Latvijas Zinātņu akadēmijas goda biedru. Apbalvots ar Barikāžu piemiņas zīmi 1991. gadā. Saņēmis Latvijas kultūras darbinieka nosaukumu (1982), Valsts prēmiju literatūrā 1989. gadā par romānu "Cilvēki laivās". 2010. gadā izdota literatūrzinātnieču Daces Lūses un Daces Ūdres grāmata "Alberts Bels".

Aptauja

Cik bieži lasi/klausies tiešsaistes mediju LASI.LV?

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.