Kad Latvijā mēģināja atļaut medības ar loku, sanāca kārtīga drāma, ar antimednieku protestiem, skaļām un bieži vien nekompetentām diskusijām un muļķīgiem pretargumentiem no Saeimas tribīnes, kā ierasts, arī daļa mednieku bija pret, jo īsti nesaprot šo medību veidu.

Ir pagājuši mazliet vairāk par desmit gadiem, kopš mēģināja atļaut loka medības, Latvijā nekas nav mainījies, bet Eiropā arvien vairāk par legālu top un popularitāti gūst šis medību veids. Mēs Latvijā starp Baltijas valstīm esam priekšgalā ar atļautajām nakts redzamības un termālajām ierīcēm, igauņi mums ir priekšā, jo tur ir atļautas loka medības. Interesanti arī tas, ka Igaunijā sākotnēji šis medību veids bija ierobežots, bet tagad tiek atļauts ar šo rīku medīt arvien vairāk dzīvnieku.

Šovasar arī labas ziņas no Ungārijas, kur valdība būtiski mainīja Medību noteikumus, samazinot minimālo vecumu, kad jaunieši var doties medībās, kā arī jauniešiem atļauts medīt ar loku. Jaunais normatīvais akts paredz, ka Ungārijā tagad no 16 gadu vecuma drīkstēs piedalīties medībās, ja jaunietis izpildījis noteiktas prasības – nokārtojis mednieku eksāmenu. Tiem, kas vēlas medīt ar plēsīgajiem putniem vai loku, ir jānokārto papildu eksāmens.

Noteikumi arī nosaka, ka jaunieši ar loku drīkst medīt tikai lielos medījamos dzīvniekus, un, lai panāktu, ka tiek ievērotas drošības prasības, jaunajam loka medniekam ir jāmedī kopā ar pieredzējušu un sertificētu loka mednieku, kuram ir vismaz piecu gadu stāžs. Mazo medījamo dzīvnieku medības atļautas ar bisi vai .22 kalibra ieroci, bet arī tikai tad, ja jauno mednieku uzrauga pieredzējis mednieks.

Grozījumus noteikumos pamato ar to, ka jaunās normas ļaus iesaistīt medību procesā arvien vairāk jauniešu, lai jaunā paaudze varētu baudīt medību tradīcijas drošos un kontrolētos apstākļos.

Eiropas Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācija (FACE) uzskata, ka medībām ar loku ir gara un nepārtraukta vēsture un tām ir ļoti liela nozīme cilvēces kultūrā un attīstībā. FACE norāda, ka nedz Biotopu, nedz arī Putnu direktīva, tāpat arī Bernes konvencijas neaizliedz šo medību veidu, piedevām vēl šis medību veids ir atzīts arī Eiropas Padomes Medību un bioloģiskās daudzveidības hartā.

Jānorāda, ka Eiropas Savienībā arvien vairāk pieaug loka mednieku skaits, kā arī arvien vairāk valstu legalizē šo medību veidu.

Loka medības ir daudz grūtākas nekā medības ar šaujamieroci, jo dzīvniekam ir jāpiekļūst pēc iespējas tuvāk. Tādēļ šis medību veids ir ļoti izaicinošs, un daudzi pētījumi liecina, ka medības ar loku ir daudz ilgākas, lai rezultāts būtu sekmīgs.

FACE arī ir secinājusi, ka ar loka medībām var piesaistīt šai nodarbei tos, kuri citkārt nemaz par medībām neinteresētos.

Loka medības ir ļoti ilgtspējīgs medību veids, un tas var būt ļoti nozīmīgs savvaļas dzīvnieku apsaimniekošanā, tajā skaitā arī postījumu novēršanā, dzīvnieku slimību kontrolē, it īpaši pilsētas vidē, kur izmantot šaujamieroci nav iespējams drošības apsvērumu dēļ.

FACE arī uzsver, ka ir daudz pierādījumu tam, ka šīs medības nav pretrunā dzīvnieku labturības kritērijiem – ir iespējams ievērot medību ētikas galveno principu – nogalināt pēc iespējas ātrāk, nesagādājot medījumam ciešanas. Mednieki ar attiecīgu apmācību un zināšanām var loku izmantot ļoti efektīvi.

Atliek vien cerēt, ka kādreiz arī Latvijā tiks lauzti dažādi stereotipi un aizspriedumi un šis medību veids tiks atļauts.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.