Ja kārtējo reizi neilgā laika periodā atkal esat saaukstējies vai skārusi kāda infekcijas slimība, pastiprināti izkrīt mati vai slikti un lēni dzīst brūces, iespējams, ir vērts aizdomāties, vai organismam netrūkst cinka. Par to, kā uzņemt cinku pietiekamā daudzumā un kādas vēl pazīmes var liecināt par tā trūkumu, stāsta "BENU aptiekas" farmaceite Zanda Ozoliņa.

Atslēdziņa imunitātei

Cinks ir svarīgs mikroelements, jo palīdz pilnvērtīgi darboties vielmaiņai, vairogdziedzerim, kā arī samazina oksidatīvo stresu, kas rosina pāragru organisma  novecošanos  un dažādas slimības. Cinks piedalās olbaltumvielu sintēzē, gēnu dalīšanās procesos, ir nozīmīgs mikroelements vispārējai organisma attīstībai un aizsargspējai, kā arī šūnu dalīšanās procesos. 

Viens no cinka būtiskākajiem uzdevumiem ir aktivizēt un stiprināt imunitāti. 

“Ir pierādīts – lietojot cinku pastilās vai sīrupos brīdī, kad sākušies saaukstēšanās simptomi, to ilgums samazinās, tomēr ne simptomu smagums. Cinks nav brīnumzāles, bet daļēji ir labas imunitātes atslēdziņa, kas jālieto ikdienā tieši tāpat kā, piemēram, D vitamīns,” teic Zanda Ozoliņa.

 Pazīmes, kas liecina par cinka deficītu, var izpausties kā bieža saaukstēšanās vai vīrusu slimības, pastiprināta matu izkrišana, apetītes zudums, ādas iekaisumi, garšas un ožas traucējumi, redzes asuma pavājināšanās, svara zudums, regulāra caureja,  kuņģa-zarnu  trakta slimības, lēna brūču dzīšana, arī daļēja augšanas aizkavēšanās maziem bērniem, aizkavēta dzimumnobriešana. 

Ja novērotas kādas no šīm pazīmēm, noteikti jākonsultējas ar ārstu – iespējams, tās izraisījusi kāda slimība, nevis cinka deficīts.

Sauja riekstu dienā

Ja uzturs ir pilnvērtīgs un sabalansēts, diezgan lielu daļu no nepieciešamās cinka devas varam uzņemt ar pārtiku. Visbagātīgāk cinku satur gaļas produkti: liellopa, cūkas, jēra, tītara, vistas. Cinks atrodams arī pākšaugos, piena produktos (jogurtā, sierā), olās, sparģeļos, bietēs, kāpostos, sēnēs, ķirbju sēklās, Indijas riekstos. Sauja riekstu dienā var nodrošināt organismu ar vajadzīgo cinka dienas devu. Vērtīgs cinka avots ir arī jūras veltes. “No zivīm tas ir lasis, kas gan ir dārgs, un daudzi to nevar atļauties ēst regulāri. Taču labs cinka avots ir arī sardīnes un plekstes jeb butes. Cinks atrodams arī delikatesēs: austerēs, krabjos, mīdijās.

Cinka papildu lietošana

Tomēr, kā zināms, reti kad izdodas ikdienas maltītes gatavot tā, lai tās katru dienu būtu patiešām veselīgas, kas ietekmē arī cinka uzņemšanu. Šā mikroelementa trūkums organismā biežāk novērots cilvēkiem, kas sirgst ar anēmiju, grūtniecēm vai sievietēm, kas baro bērnu ar krūti, vegāniem un veģetāriešiem, arī cilvēkiem ar hroniskām slimībām un tiem, kas regulāri mēdz lietot alkoholu. Šādos gadījumos, īpaši ja izpaužas arī kāda no cinka deficīta pazīmēm, vērts apsvērt cinku lietot papildus ar uztura bagātinātājiem.

Papildus ieteicamā cinka dienas deva ir 8 mg sievietēm, 11 mg vīriešiem un 3 mg dienā bērniem (ja to nozīmējis ārsts). Ja nepieciešams, ārsts var ieteikt lietot lielākas devas, taču tās noteikti nedrīkst palielināt pats. Lietojot cinku lielākās devās, to var pārdozēt, kas var sagādāt veselības problēmas. Izteiktākās cinka pārdozēšanas pazīmes ir galvassāpes, kuņģa-zarnu trakta kairinājums. Pārmērīgs cinka daudzums organismā kavēs vara uzsūkšanos, kas ir ļoti nozīmīgs elements locītavu veselībai.  

Kā pareizi lietot cinka preparātus

  • Cinku saturošus preparātus nedrīkst lietot vienlaikus ar antibiotikām, jo tas pavājina antibiotiku iedarbību organismā. Tas attiecināms arī uz citiem vitamīniem un mikroelementiem antioksidantiem, piemēram, selēnu, A un E vitamīnu. To lietošana kopā ar antibiotikām nevis paātrinās, bet kavēs atveseļošanos.
  • Pilnvērtīgu cinka uzsūkšanos organismā var samazināt kalcija un dzelzs preparāti. Tātad, ja jālieto arī šos mikroelementus saturoši uztura bagātinātāji, nevajadzētu tos lietot reizē ar cinku, bet ievērojot divu stundu intervālu.
  • Cinka preparāti var kairināt kuņģa-zarnu traktu, tāpēc tos labāk lietot dienas pirmajā pusē. Tabletes vai kapsulas jāieņem kopā ar pusglāzi ūdens stundu pirms vai divas stundas pēc ēšanas. Ja kuņģa-zarnu trakts jutīgāks – ēšanas laikā.

 

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.