Light rain 13.3 °C
O. 22.10
Irīda, Īrisa
SEKO MUMS
Reklāma
Mazpilsētas vizuālais šarms.
Mazpilsētas vizuālais šarms.
Foto: Karīna Miezāja / Latvijas Mediji

Ar pārliecību, ka mazapdzīvota vieta nav sinonīms nolemtībai, AS "Latvijas Mediji" izdevumi "Latvijas Avīze" un žurnāls "Mājas Viesis" sāk jaunu pētniecisko projektu "Apdzīvota vieta", kurā izzināsim dzīves kvalitāti Latvijas mazāk apdzīvotajās vietās: kāda bijusi to attīstība, kopš Latvija ir pilntiesīga Eiropas Savienības dalībvalsts? Kas mainījies šajos 20 gados? Un ko sola nākotne?

Reklāma

Sākam ar Auci, vienīgo mūsu valsts pilsētu, kurai kalendārā ir vārda diena, turklāt šogad tai ir arī 100. jubileja kopš pilsētas tiesību saņemšanas, kas apstiprinātas 1924. gada 11. septembrī. Par godu tam šogad Aucē, Raiņa ielā 30, novietots vides objekts "Vēzis" – simbols, kas ir pilsētas karogā un ģerbonī. Vēzis bija arī Kurzemes hercogistes flotes, saimnieciskās rosības zīme. Kā Auce saimnieko mūsdienās – reformu iespaidā, kas zaudēts, kas iegūts? Iztaujāju vietvaras pārstāvjus, centos gūt priekšstatu par vietējo iedzīvotāju ikdienu, viņu rūpēm, izjūtām un nākotnes redzējum

Cik zaļa dzīvošana?

Iebraucot Aucē, uzreiz var pamanīt, ka mazpilsētiņa ir tīkami sakopta, daudzviet puķu stādījumi, saglabājušās vairākas senas ēkas. 

Auces vēsture saistāma ar Vecauces muižu, no kuras 19. gs. 80. gadu beigās atdalīja pirmos gruntsgabalus apbūvei ap 1873. gadā izbūvēto dzelzceļa līnijas Jelgava–Mažeiķi pieturvietu, kas ieguva Auces vārdu. Tieši dzelzceļa iespaidā pilsēta strauji attīstījās, veidojās apbūve, uzņēmumi un tirgotavas. 

Aucē tobrīd bija 3000 iedzīvotāju (mūsdienās nedaudz virs 2100). Avīzēs tolaik rakstīja, ka miests pārvērties par prāvu tirdzniecības un rūpniecības centru ar vairākām fabrikām un lielāku skaitu tirdzniecības uzņēmumu. 20.– 30. gados te darbojās Jankeļa Kleina uzņēmums – vesels tvaika dzirnavu komplekss, kas ar jaudu 25 tonnas labības dienā bija viens no lielākajiem Latvijā, vilnas vērpšanas, krāsošanas un aušanas rūpals, gateris un ar to visu saistītas elektrostacijas, kas nodrošināja gaismu pilsētiņai. 

Iebraucot Aucē, iepriecina mazpilsētas sakoptība, daudzviet – gaumīgi puķu stādījumi.

Auce joprojām saglabājusi sev raksturīgo šarmu – piemēram, namu fasādēs redzama tās apbūvei raksturīgā ķieģeļu apdare, Vecauces pils parks vilina ar skaistiem skatiem, krāšņi iekopts Aspazijas laukums...

Ielās gan cilvēkus redzēju pamaz, acīmredzot aizņemti savos ikdienas darbos. Kopā ar Gitu Šēferi-Šteinbergu, Dobeles novada Centrālās pārvaldes sabiedrisko attiecību speciālisti, pilsētas iepazīšanu iesāku ar pilsētas pārvaldes namu, kurā darbojas iedzīvotājiem svarīgas iestādes, piemēram, Valsts un pašvaldību vienotais klientu apkalpošanas centrs, Sociālais dienests, Bāriņtiesa... Auces pilsētas pārvaldes vadītājs Guntis Šēfers uzsver, ka vietvaras prioritātes ir ērta dzīves vide iedzīvotājiem, nodrošinot kvalitatīvus pašvaldības sniegtos pakalpojumus.

Iepretim Auces pilsētas pārvaldes namam, kurā darbojas pilsētai svarīgas iestādes, piemēram, Valsts un pašvaldību vienotais klientu apkalpošanas centrs, Sociālais dienests un Bāriņtiesa, tiekamies ar Gunti Šēferu, Auces pilsētas pārvaldes vadītāju.

"Ja runājam par pēdējo gadu nozīmīgākajiem projektiem, tad, protams, viens no finanšu ziņā apjomīgākajiem divos iepriekšējos gados bijis Auces vidusskolas siltināšanas un ventilācijas sistēmas izbūves projekts, veicot energoefektivitātes paaugstinošos pasākumus, tāpēc būtiski uzlabojušies Auces vidusskolas audzēkņu sadzīves apstākļi. Turklāt iegūts ne tikai siltumenerģijas ietaupījums un finanšu resursu ekonomija pašvaldībai, bet uzlabots arī ēkas ārējais izskats – ēka labāk iekļaujas kopainā, palielināsies tās kalpošanas laiks. Tieši izglītības iestādēm Aucē ik gadu tiek atvēlētas gana lielas finanses, lai tās uzturētu, uzlabotu un modernizētu. Tāpat pašvaldība ne tikai Aucē, bet visā novada teritorijā ieguldījusi lielus finanšu līdzekļus, lai veco ielu apgaismojumu nomainītu pret LED gaismekļiem, tā ietaupot elektroenerģiju. Finanšu iespēju robežās turpināsim iesākto ar cerību, ka nākotnē situācija uzlabosies, lai domātu par pilsētas attīstību ilgtermiņā. Šobrīd Aucē tiek nodrošināta kvalitatīva izglītība, ir sakārtota pilsētas infrastruktūra, nodrošināta kvalitatīva centralizētā ūdens apgāde un kanalizācija, turklāt tagad Aucē uz visām ielām ir uzklāts melnais segums."

Šogad 11. septembrī, Auces pilsētas simtgades svinību dienā, atklāja tēlnieces Agneses Rudzītes-Kirillovas veidoto vides objektu pilsētas ģerbonī ietvertā simbola – vēža – formā. Šis 4 m augstais un 4 m platais objekts, ko diennakts tumšajā laikā iespējams aplūkot arī izgaismotu, kalpo kā pilsētas vietzīme, akcentējot pilsētas vēsturiskās gaitas un tās attīstību nākotnē. Nozīme ir tā novietojumam pie dzelzceļa, kas veicināja Auces izaugsmi. Pa šīm pašām sliedēm no Auces stacijas 1941. gada 14. jūnijā uz Sibīriju un 1949. gada martā uz Omskas apgabalu deportēja vietējos un apkārtnes iedzīvotājus, tāpēc vides objekts savā ziņā ir veidots kā sargātājs, kas sveicina iebraukušos no svešām zemēm, jo pāris kilometru attālumā ir Lietuvas robeža

Kas jauns pēc reformas?

Kādas vēl pārvērtības pilsēta pieredzējusi laikā, kopš Latvija iestājusies Eiropas Savienībā un teritoriālās reformas īstenošanas?

"Auces novads apvienots ar Tērvetes un Dobeles novadu. Aiz cēla tābrīža valdības deklarētā reformas mērķa – izveidot ekonomiski spēcīgākas un attīstītākas pašvaldības, kas spētu piesaistīt investīcijas, nodrošinot līdzsvarotāku attīstību, sniedzot kvalitatīvus pakalpojumus saviem iedzīvotājiem, – patiesībā slēpās pavisam cits mērķis – izveidot lielākas pašvaldības, kas ar būtiski samazinātu finansējumu pašvaldībām (iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārdale no proporcijas 80% pašvaldībām, 20% valstij uz proporciju 75% pašvaldībām, 25% valstij, šobrīd nākamā valsts budžeta sarunās gan panākts kompromiss, ka pašvaldībām paliks 78% ienākumu nodokļa, kā arī šā nodokļa pārmaksa. – Aut. piez.) varbūt spēs pilnvērtīgi izpildīt tām deleģētās funkcijas," uzskata Dobeles novada domes priekšsēdētājs Ivars Gorskis.

Viņaprāt, skaidri redzams, ka sakarā ar šo – patieso mērķi – visām, ne tikai Dobeles novada pašvaldībai, izaicinājumu ir bijis daudz, ko vēl vairāk ir pastiprinājušas dažādas krīzes un satricinājumi – Covid-19 pandēmija, karš Ukrainā un ar to saistītais bēgļu pieplūdums, energokrīze, dabas stihiju radītie postījumi, valdības un tiesu pieņemtie lēmumi, nerēķinoties ar pašvaldībām pieejamo finanšu līdzekļu apjomu u. c. Tāpat arī šobrīd ir redzams, ka, nepalielinot finansējumu pašvaldībām iepriekšējā līmenī, izveidotās lielākās pašvaldības diemžēl nespēj darboties pienācīgā līmenī, pilnvērtīgi veikt savas funkcijas.

Reklāma
Reklāma

"Aucē kā vienā no novada pilsētām pašvaldības pakalpojumu pieejamība iedzīvotājiem ir nodrošināta tādā pašā apjomā, kā tas bija pirms administratīvi teritoriālās reformas. Aucē ir saglabāts Valsts un pašvaldību vienotais klientu apkalpošanas centrs, darbojas Sociālais dienests un Bāriņtiesa, turklāt šīs iestādes pieejamas vienuviet Jelgavas ielā 1, Aucē, kur atrodas Auces pilsētas pārvalde. Tāpat šajā ēkā strādā Dzimtsarakstu nodaļas darbiniece un nekustamo īpašumu speciālists, līdz ar to cilvēkiem nav jādodas uz novada centru Dobeli, lai saņemtu pašvaldības sniegtos pakalpojumus," stāsta Dobeles novada domes priekšsēdētājs Ivars Gorskis.

Tabula.

Rūpēs par izglītības kvalitāti

Auces gaismas pils – vidusskolas – ēkā, kur vienuviet darbojas gan pamatskola, gan vidusskola, septembra sākumā uzņemti 449 skolēni. Skola īsteno arī speciālās izglītības programmu bērniem ar viegliem un arī smagiem garīgiem traucējumiem, – viņi ir integrēti vispārējā izglītības sistēmā. "

Auces vidusskolas direktore Indra Špela dinamiskajā skolas ritmā.

Vieglāk strādāt klasē ar dažādu līmeņu bērniem, jo tie, kam zemāka mācību motivācija, vājākas sekmes, cenšas augt līdzi tiem, kam labākas sekmes un augstāka motivācija, tas notiek individuāli atkarībā no skolēnu skaita, klases līderiem," uzskata vidusskolas direktore Indra Špela, kura māca arī ķīmiju un šā priekšmeta padziļināto kursu. Viņa teic, ka problēmas ir līdzīgas kā lielākai daļai citu skolu: piemēram, pārejot uz modeli, ka nauda seko pašvaldībai, nevis skolēnam, vidusskola ir zaudētāja. 

"Esam otra lielākā skola novadā, pirmā ir Dobeles 1. vidusskola. Kad bija Auces novads, tad saņēmām visu finansējumu, jo toreiz nauda sekoja skolēnam. Pērn visu finansējumu nesaņēmām, jo Dobeles novadā ir vairākas skolas, kam savu līdzekļu nepietiek, tātad mēs tās subsidējam." Raksturīga problēma ir pedagogu pārslogotība, arī tas, ka pedagogu saime noveco – daudzi skolotāji ir vecāki par piecdesmit sešdesmit gadiem, grūti atrast jaunos, perspektīvos. "Cenšamies viņus meklēt starp saviem bijušajiem absolventiem – tos, kas savu dzīvi vēlas saistīt ar mazpilsētu. Daudzi aucēnieši ir lokālpatrioti – viņiem nav vienalga, kas notiek pilsētā, un izpalīdz – piemēram, bijusī absolvente Paula Logina māca latviešu valodu, Undīne Juhna – bioloģiju, mācīs arī ķīmiju. Galvassāpes rada pedagogu meklēšana otrās svešvalodas apguvei, īpaši tagad, kad vairs nemācīs krievu valodu. Paveicies, ka jau divus gadus pie mums strādā talantīgā franču valodas skolotāja Valērija Lasovska. Viņa ir grāmatu tulkotāja, skolēniem māca arī angļu valodu. "Šeit nokļuvu, pateicoties vīram, jo ieprecējos, vīra vecākiem pie Auces ir dzimtas īpašums," atklāj Valērija.

Savukārt pirmo gadu vidusskolā par sporta skolotāju strādā bijušais Latvijas čempionu Dobeles "Tenax" un Latvijas izlases līnijas spēlētājs handbolā (rokasbumbā) Egils Politers. Profesionāls sportists, turklāt pedagogs jau ar 11 gadu stāžu, taču Aucē – ar šo mācību gadu. "Esmu dzimis un audzis Aucē, nu atgriezies dzimtajā pusē. Arī mana sieva Kristīne strādā šajā vidusskolā – māca 4.–6. klašu skolēnus."

Problēmas rodas, īstenojot iekļaujošo izglītību, palīdzību bērniem ar speciālām vajadzībām, – trūkst gan psihologu, gan logopēdu. Pārdomas rada arī bērnu ceļš uz skolu, no tālākām vietām tas prasa 40–50 minūtes, bērni skolā ierodas jau noguruši, grūti sākt mācības...

Gaišā skolas ēka tīkami piesaista skatienu, taču jāsaprot, ka tik lielai celtnei daudz jāpalīdz tehniski. Īstenoti vairāki projekti tās uzturēšanai, piemēram, pērn siltināta fasāde, bēniņi, kā arī veikts "zaļā" jumta remonts. Būtisks projekts bijis arī decentralizēta ventilācijas sistēmas izbūve 2022. gadā vidusskolas ēkas četrpadsmit mācību klasēs, lai uzlabotu gaisa kvalitāti, siltuma atguves un akustiskos rādītājus.

Reklāma
Reklāma
Kristiāna Eņģele, Auces pilsētas bibliotēkas vadītāja, iepazīstina ar grāmatu krājumu bērniem.

Skolas labā roka – bibliotēka

Latvijā pēdējo divdesmit gadu laikā kopumā slēgtas 153 bibliotēkas, darbību pagaidām turpina 725. Vienlaikus kopējais izsniegumu skaits bibliotēkās ir sadilis vairāk nekā uz pusi – no vairāk nekā 20 miljoniem līdz 9,3 miljoniem grāmatu izsniegumu gadā. Skaidrs, ka šādas izmaiņas statistikā agrāk vai vēlāk noved pie izmaiņām arī pakalpojuma struktūrā. Aucē bija divas atsevišķas bibliotēkas: bērniem un pieaugušajiem, tagad tās apvienotas vienā ēkā. 

Kristiāna Eņģele, Auces pilsētas bibliotēkas vadītāja, stāsta: "Dienā apkalpojam vidēji piecpadsmit lasītājus, taču aptuveni trīsdesmit apmeklētāju dienā nāk izmantot datora pakalpojumus. Iecienījuši lasīt mīlasstāstus, ceļojumu grāmatas un detektīvromānus. Savukārt jaunieši grāmatas vairāk ņem līdzi uz mājām, sākoties skolas gadam. Puiši, piemēram, iecienījuši lasīt amerikāņu rakstnieka, karikatūrista Džefa Kinija "Grega dienasgrāmatas". Finansējums jaunākās daiļliteratūras un nozaru literatūras iegādei nav samazināts, lasītāji šogad un arī nākamgad varēs lasīt gan "Latvijas Avīzi", gan žurnālu "Mājas Viesis" un citus izdevumus."

Savukārt bibliotekāre Dace Lavrinoviča burtiski uzaugusi bibliotēkā, jo te vairāk nekā četrdesmit gadus strādājusi viņas mamma Ruta Jakoviča, kura savas amata prasmes nodevusi savai meitai. Arī Daces meita Nikija jau esot ieinteresēta bibliotēkas darbā, daudz lasa... Paskat, kāda bibliotekāru dinastija – jau trešajā paaudzē!

Sociālā palīdzība

Iepretim iekoptajam Aspazijas laukumam Miera ielā 16 atrodas multifunkcionāls centrs "Baltā māja", kur bērniem, jauniešiem ir iespējas lietderīgi un izglītojoši pavadīt savu brīvo laiku. Vidēji dienā to apmeklējot ap 20 bērniem, tas gan atkarīgs no tā, kādas ārpusklases nodarbības viņi apmeklē skolā vai pirms došanās uz Mūzikas un mākslas skolu. 

Apmeklēt "Balto māju" iecienījuši arī pieaugušie – bērnu vecāki, seniori, kuri sanāk kopā, lai savstarpēji pārrunātu aktualitātes un piedalītos, piemēram, Auces pensionāru biedrības valdes sēdēs. Telpās ir iespēja izmantot datortehniku un interneta pakalpojumus, kā arī var saņemt palīdzību dokumentu sagatavošanā. Dana Ļaskovska, dienas centra "Baltā māja" vadītāja: "Jauniešiem te patīk, jo pieejamas galda spēles, novuss, galda futbols, lielekrāna televizors, "X-box" video spēle, sintezators un pat skandas. Šeit rīkojam dažādas tematiski radošās darbnīcas, sadraudzības pasākumus, organizējam svētku svinēšanu un tematiskās dienas... Ik pa laikam rīkojam arī kulinārijas nodarbības, jauniešiem patīk cept ābolmaizītes, picas." Esot izstrādāta tehniskā dokumentācija "Baltās mājas" projektam, lai turpinātu labiekārtot apkārtējo vidi. Ir iesniegts projekta pieteikums "Interreg" Latvijas–Lietuvas pārrobežu programmā, lai saņemtu finansējumu projekta īstenošanai.

Zita Draveniece, VAS "Latvijas Pasts" Pasta nodaļu un piegādes vadības daļas Zemgales reģiona nodaļas vadītāja.

Lai pastkastīte allaž pilna!

Aplūkojot Auces pasta nodaļu, kas iekārtota senā ēkā, ievēroju, ka pie durvīm ir norādīts tālruņa numurs, pa kuru piezvanot pretī iznāks darbinieks, kurš palīdzēs tikt iekšā ar bērnu ratiņiem, kā arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Pastā rūpējas par saviem klientiem. Zita Draveniece, VAS "Latvijas Pasts" Pasta nodaļu un piegādes vadības daļas Zemgales reģiona nodaļas vadītāja, iezīmē kopējo ainu: "Klientu skaits salīdzinājumā ar pagājušo gadu ir sarucis apmēram par 13%, sanāk, ka mēnesī tas vidēji ir 1700, tātad 80 klientu dienā. Toties pieaudzis pieprasījums pēc mazumtirdzniecības – šobrīd tā veido ap 47% no pakalpojumiem, 27% ir dažādi maksājumi un 21% dažādu sūtījumu noformēšana. 

Prieks, ka vietējie lasa arī drukāto presi, – Aucē kopā ir 873 dažādu izdevumu abonenti. No tiem 27 ir abonējuši komplektu "Latvijas Avīze" kopā ar "Mājas Viesi", savukārt atsevišķi "Mājas Viesi" ir abonējuši 14 abonenti. 

Daudzi jau vairākus gadus izmanto pakalpojuma veidu "Pastnieks mājās", lai abonētu presi vai samaksātu rēķinus par komunālajiem pakalpojumiem."

Reklāma
Reklāma

Auci apkalpo divi pastnieki, Dobeles novadu – septiņi darbinieki. Esot nodrošināta nepārtraukta preses izdevumu piegāde, saņemšanas laiks ir atkarīgs no pastniekam veicamā maršruta, tātad presei jābūt piegādātai dienas garumā – no plkst. 8.00 rītā līdz 17.00. Interesants fakts – Latvijā sūtījumu nogādei un saņemšanai izvietoti 350 pakomāti, līdz 2025. gadam plānoti 500. Pagaidām Aucē ir viens pakomāts, kurā integrēta arī vēstuļu kastītes funkcija.

Kā ar darba iespējām?

Skaidrojot apstākļus, kas veicina lauku iztukšošanos, ekonomģeogrāfs Jānis Turlajs uzsver, ka galvenais darba devējs Latvijas laukos ir lauksaimniecības nozare, mazākā mērā arī mežizstrāde un vietām – kūdras ieguve. Lauksaimniecība kopš valsts neatkarības atgūšanas ir starp nozarēm, kur darba ražīguma pieaugums bijis visstraujākais, – tas palielinājies vairākkārtīgi –, taču tas neizbēgami noved pie tā, ka iedzīvotājiem laukos ir ļoti ierobežotas iespējas nopelnīt naudu, jo izturēt konkurenci mūsdienu apstākļos spēj tikai augsti produktīvas saimniecības, kas darbiniekam spēj samaksāt arī konkurētspējīgu algu, lai viņš nebrauktu prom uz galvaspilsētu. Auces apkaimē kopš 2016. gada enerģiski darbojas piemājas saimniecība "Bērzāji" un tās pašapkalpošanās tirdziņš, kas izveidots 2022. gada septembrī. 

"Bērzājus" apsaimnieko Jansonu ģimene – Ilze, Ģirts, Matīss, Mārtiņš, Valija. Īpašu atsaucību ir guvis tirdziņš, kurā var iegādāties ne tikai "Bērzājos" izaudzēto, bet arī Penkules un apkārtnes mājražotāju un amatnieku darināto. Jautāju saimniecības "Bērzāji" saimniecei Ilzei Jansonei, vai viņi dod darbu vietējiem? "Jā, pieņemam darbā gan sezonas strādniekus, gan uz pastāvīgiem darba līgumiem – viena darbiniece ir tieši no Auces."

Arī SIA "Penkule" no 42 darbiniekiem divi ir no Auces, strādā lopkopībā un ar traktortehniku.

Jau trīsdesmit gadus pilsētā darbojas SIA "Tehnika Auce", kas uzkrājusi lielu pieredzi daudzu projektu izstrādē, iekārtu, mezglu, ierīču izgatavošanā un dažādu veidu metāla izstrādājumu ražošanā. Šajā uzņēmumā strādā apmēram 50 vietējo.

Otrs lielākais ražotājs Aucē "Spectre Latvia" ir Dānijas uzņēmumu grupā "Spectre Group" ietilpstošs uzņēmums, kas pilsētā strādā jau vairāk nekā 30 gadus. Šeit top sporta un aktīvās atpūtas apģērbi. Auces filiālē ir aptuveni 80 darbinieki, te stādā galvenokārt sievietes – par šuvējām. Pēdējo desmit gadu laikā uzņēmums attīstījis savu darbu, uzlabojot tehnoloģijas un paplašinot produktu klāstu atbilstoši pieprasījumam, kā arī pēdējā gada laikā piesaistot klientus ne vien no grupas uzņēmumiem, bet arī no vietējā tirgus. 

Dzirdētas runas, ka uzņēmums paplašināsies. Vai tas varētu nozīmēt, ka Aucē vairs nebūs filiāles? Uz jautājumu no uzņēmuma saņēmu rakstisku atbildi: "Šobrīd nav lēmuma par filiāles slēgšanu, jo darbs šim gadam ir sameklēts, kaut atšķiras no uzņēmumā ierastajiem produktiem. Cik sekmīgi turpināsies klientu piesaiste, ir grūti prognozēt, tāpat kā par tālākiem uzņēmuma attīstības plāniem. Tie būs tieši atkarīgi no pieprasījuma un konkurētspējas."

Protams, vēl ir iespējas tikt pie darba Auces veikalos "Aibe", "Elvi", "Top", "Lats".

″Manas kafejnīcas izveides mērķis bija, lai apmeklētāji te justos ērti, gaidīti un maltīti varētu baudīt nesteidzīgi,″ uzsver Pārsla Eglīte, kafejnīcas "Caffe Auce" īpašniece.

Startējuši jaunie izveicīgie

Šopavasar Aspazijas laukumā 3 durvis vērusi kafejnīca "Caffe Auce", kuru paguvuši iecienīt ne vien vietējie, bet arī ciemiņi, jo kafejnīca iekārdina ar daudzveidīgiem, gardiem ēdieniem un dzērieniem. Pārsla Eglīte (28), kafejnīcas īpašniece: "Kad pirmo reizi ienācu šajās telpās, uzreiz radās vīzija, kā to gribētu iekārtot. Galvenā doma – lai apmeklētāji te justos ērti, gaidīti un maltīti varētu baudīt nesteidzīgi. Protams, mums ir arī pusdienu piedāvājums, pēc kura nav jāgaida ilgi, taču galvenokārt gatavojam ēdienus uz vietas, tāpēc apmeklētājs var izbaudīt mūsu atmosfēru. Organizējam arī atpūtas vakarus, balles, pie mums uzstājusies grupa "Naktsputni"... Sirds apmeta kūleni, ka sanāca tik daudz jaukas, solīdas sabiedrības un visi bija uz labas izklaides viļņa." Vai izveidei piesaistīti kādi atbalsta fondi? "Nē, tikām galā ar pašu līdzekļiem – palīdzēja mans draugs, kā arī tētis, kurš ir uzņēmējs."

Reklāma
Reklāma

Šogad darbu sācis arī veikals "Shoppingss" – Reivenu ģimenes uzņēmums piedāvā gandrīz visu mājsaimniecībai, kā arī apģērbu gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Aucē darbojas jauna ģimenes ārsta prakses vieta Raiņa ielā 4, kur pacientus pieņem ārste Agnese Ķirse. Lai atbalstītu jauno speciālisti, pašvaldība ir izremontējusi privātprakses telpas, pirmo gadu tiek piešķirts atbrīvojums no telpu īres maksas un, ņemot vērā, ka speciāliste nav no Dobeles novada, arī piešķirts dienesta dzīvoklis Aucē. Prieks arī par jauno sertificēto veterinārārsti Janu Tipovsku, kas pārcēlusies no Rīgas uz Auci un piedāvā veterināros pakalpojumus mājvizītēs Aucē un tās apkaimē. "Pašai savas klīnikas man nav, esmu specializējusies eksotisko dzīvnieku ārstēšanā, piemēram, dažādu putnu, arī grauzēju, trušu, bruņurupuču, pat čūsku dakterēšanā. Protams, ikdienā vairāk nākas ārstēt suņus un kaķus."

Drošība – garantēta!

Aucē 24h diennaktī strādā Dobeles novada pašvaldības policijas dežurējošā ekipāža, savukārt kopš 2023. gada 3. februāra Dobelē atvērts Dobeles novada pašvaldības policijas Koordinācijas centrs, kas veidots, lai paātrinātu problēmsituāciju risināšanu starp iedzīvotājiem un atbildīgo dienestu visā novada teritorijā, kā arī lai palīdzētu uzturēt sabiedrisko drošību novadā un sniegtu noderīgu informāciju sadarbības partneriem. Lai īstenotu centra mērķi, tika izveidota atbalsta tālruņa līnija, kur iedzīvotāji var zvanīt par sabiedriskās kārtības pārkāpumiem, inženiertīklu un infrastruktūras traucējumiem, kā arī vides infrastruktūras bojājumiem un citām problēmām. Atbalsta līnijas tālrunis – 8370.

Papildus zvanu pieņemšanai centra telpās ir arī izvietoti ekrāni, kur redzamas videotranslācijas no kamerām, kas izvietotas novada teritorijā. Ar to palīdzību ir iespēja konstatēt ne tikai nesankcionētas darbības, bet arī nolasīt autotransporta numurzīmes un veikt analīzi.

Dobeles novada pašvaldības policijas Koordinācijas centrs izveidots, īstenojot Eiropas Reģionālās attīstības fonda "Interreg V-A Latvija–Lietuva" Programmas 2014 – 2020 programmas projektu LLI – 499 "Pārrobežu sadarbība sabiedrisko pakalpojumu drošības un efektivitātes uzlabošana" ("SmartCity").

Apskatot šo mazpilsētu, jūtams, ka tā pakāpeniski kļūst dinamiskāka, un tas ir viens no priekšnoteikumiem, lai Aucē gribētu dzīvot arī jauni cilvēki – ar darba iespējām un rosīgu kultūras dzīvi.

Uzziņa

Dobeles novadā atrodas divas pilsētas – Dobele un Auce, kā arī 19 pagasti. Auce no Rīgas atrodas gandrīz 100 km attālumā, pie dzelzceļa līnijas Rīga–Mažeiķi, ko atklāja 1873. gadā. Auces pilsēta ar lauku teritoriju robežojas ar Vītiņu, Lielauces, Bēnes un Īles pagastiem. Auces pilsēta (līdz ar bijušo Auces novadu) ir pievienota Dobeles novadam kopš 2021. gada 1. jūlija, kad stājās spēkā Latvijas Administratīvi teritoriālā reforma. Šobrīd pilsētā deklarēti 2136 iedzīvotāji.

Aptauja

Sagatavojusi Annija Bahmane

Jauniešiem beidzot vidusskolu, ir jāpieņem lēmums par turpmākajām studiju gaitām. Saprotams, ka studiju laikā nākas doties prom no dzimtās puses, lai iegūtu kāroto izglītību. Aizbraucot uz Rīgu vai citām pilsētām, nereti paveras plašākas iespējas, tādēļ aktuāls ir jautājums, vai pēc studiju pabeigšanas ir vēlme un iespējas atgriezties dzimtajā pusē.

To jautāju trīs Auces vidusskolas absolventēm. Daniela Paula Prudņikova šobrīd studē Rīgas Stradiņa universitātē, farmācijas fakultātē, 4. kursā. Renāte Langenfelde - Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē, Meža un vides zinātņu fakultātē, 3. kursā. Sanija Norvaiša - Latvijas Kultūras akadēmijā un Rīgas Tehniskajā universitātē, programmā Radošās Industrijas, 2. kursā.

Daniela Paula Prudņikova neplāno atgriezties Aucē, jo šajā pilsētā nav attiecīgo darba apstākļu zinātnes jomas attīstībai farmācijā.

Daniela neplāno atgriezties Aucē, jo šajā pilsētā nav attiecīgo darba apstākļu zinātnes jomas attīstībai farmācijā. Renāte uzsver, ka viņai nav stingras nostājas par to, kur nākotnē dzīvot, jo tas būs cieši saistīts ar viņas karjeru. Viņa atzīst, ka, lai gan būtu vēlēšanās dzīvot Aucē, galvenais šķērslis ir darba piedāvājumu trūkums viņas profesijā šajā mazpilsētā. 

Renāte Langenfelde norāda, ka lielākās pilsētās ir vairāk iespēju atrast darbu savā specialitātē, savukārt dzīvošana Aucē nozīmētu papildu ceļa izmaksas un laiku, ja darbavieta atrastos citur.

Renāte norāda, ka lielākās pilsētās ir vairāk iespēju atrast darbu savā specialitātē, savukārt dzīvošana Aucē nozīmētu papildu ceļa izmaksas un laiku, ja darbavieta atrastos citur. Sanija uz šo jautājumu skatās no emocionālās puses, jo Aucē dzīvo viņas ģimene, kuras dēļ ik pa laikam apciemo dzimto pusi. Šobrīd neredz iespēju atgriezties un dzīvot Aucē, jo nav iespēju strādāt un pilnveidoties radošo industriju jomā.

Sanijas Norvaišas ģimene dzīvo Aucē, tāpēc viņa ik pa laikam apciemo dzimto pusi. Šobrīd neredz iespēju atgriezties un te dzīvot, jo nav iespēju strādāt un pilnveidoties radošo industriju jomā.

Sanija uzskata, ka Aucē ir nepieciešami lieli uzlabojumi. Pirmkārt, tās ir darba iespējas ar konkurētspējīgu atalgojumu dažādās nozarēs, piemēram, tehnoloģiju nozarē, marketingā, un atbalsts jaunajiem uzņēmējiem. Tāpat būtu nepieciešams attīstīt infrastruktūru un izklaides iespējas, mājokļus, kas ir moderni un piemēroti ģimenēm ar bērniem. Arī Renāte un Daniela uzskata, ka ir nepieciešamas darba vietas, lai spētu noturēt jaunus cilvēkus. Daniela min, ka ir nozares, kurām Auce ir piemērota vieta, piemēram, lauksaimniecība.

Kā jau visās mazpilsētās, arī Aucē ir pakalpojumi, kurus nav iespējams nodrošināt mazā iedzīvotāju skaita dēļ. Sanija un Daniela uzsver, ka veselības aprūpe nav pienācīga, bet tik mazā pilsētā nav iespējams uzturēt slimnīcu. Tikpat svarīga ir pakalpojumu un tirdzniecības pieejamība. Renāte un Sanija skaidro, ka izvēle veikalos ir maza, un nereti ir nepieciešams braukt uz blakus pilsētā, lai nopirktu nepieciešamās lietas.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Mediji”.
#SIF_MAF2024 #ApdzīvotaVieta

Reklāma
Reklāma
Reklāma
MĀJA ĢIMENE
Reklāma