Pēc Talsu novada domes priekšsēdētājas Evas Kārkliņas atbrīvošanas no amata, viņai klātneesot, pirmdien no amata atkāpās arī viņas vietnieki Lauris Pīlēģis ("Mēs – Talsiem un novadam") un Aldis Pinkens ("JV"), kuri pildīs pienākumus līdz nākamajai domes sēdei, pēc kuras viņu pilnvaras beigsies.
Kārtējā domes sēde ir tikai februāra beigās, bet līdz 21. februārim visās pašvaldībās jau ir jāpieņem šā gada budžets. Pēc Latvijas Zaļās partijas, "Jaunās Vienotības" un "Mēs – Talsiem un novadam" koalīcijas izjukšanas ar astoņām no 19 balsīm vietnieki vairs nevar nodrošināt vairākuma atbalstu nevienam lēmumam.
Dainis Karols (LZS), kurš parakstīja iesniegumu par neuzticību, "Latvijas Avīzei" sacīja, ka no abiem vietniekiem tiek sagaidīts budžeta projekts. Zināms, ka prognozētie izdevumi par aptuveni astoņiem miljoniem eiro joprojām pārsniedza plānotos ieņēmumus. Iepriekš domes sēdē izskanēja, ka visām iestādēm varētu uzdot samazināt izdevumus par 30%, tajā skaitā sekojot to pašvaldību piemēram, kas apsver iespēju pāriet uz četru dienu darba nedēļu. Taču, lai to paredzētu, ir jāpieņem virkne citu lēmumu, piemēram, par izmaiņām darbinieku darba samaksā, paskaidroja A. Pinkens.
Gaidis Bērziņš (NA), kurš arī atbalstīja priekšsēdes atbrīvošanu, atzina: "Ņemot vērā esošo budžeta situāciju, tas būs izaicinājums, taču pie tā vainīga līdzšinējā vadība."
Neskaidrā budžeta situācija bija viens no iemesliem, kāpēc tika rosināta E. Kārkliņas atbrīvošana. LZP deputāti balsojumu par neuzticību priekšsēdei pamatoja ar viņas neveiksmīgo komunikāciju par skolu tīkla reformu. Tiesa, tagad dome vairs neizskata jautājumu par Valdemārpils un Mērsraga vidusskolas reorganizāciju.
Kad septiņi deputāti no Nacionālās apvienības, LZS un "Talsu novada attīstībai" ierosināja E. Kārkliņas demisiju, viņi vēl nezināja, ka to atbalstīs arī viņas bijušie partijas biedri no Zaļās partijas, kas bija izšķiroši, lai E. Kārkliņa amatu zaudētu. Partijas pirmdien vēl nebija vienojušās par nākamo mēru un viņa vietniekiem. Taču domnieki apņēmušies nenonākt līdz situācijai, kad dome paliek bez vadības. Tad pamatfunkciju izpildi nodrošina izpilddirektors, kurš nepieņem politiskus lēmumus.