Rucavas pagastā atklāta grupu dzīvokļu māja "Sudrabi", kas paredzēta cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Ēkas pirmā stāva iekārtojums pielāgots cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Pašlaik dzīvei grupu dzīvokļos pārcēlušies četri bijušā Rucavas novada iedzīvotāji, "Latvijas Avīzi" informē Dienvidkurzemes novada sabiedrisko attiecību speciāliste Sanita Dejus.

Reklāma

Šo pakalpojumu, kas ir reģistrēts Labklājības ministrijā, "Sudrabos" plānots sniegt 11 personām ar vidēja un smaga garīga rakstura traucējumiem. Dienvidkurzemes novada Sociālā dienesta vadītāja Elīna Pirtniece-Niķele stāsta, ka "Sudrabos" strādā pieci darbinieki, kas nodrošina diennakts uzraudzību. Atšķirībā no aprūpes centriem jaunajā mājvietā klienti paši gatavo sev maltīti un rūpējas par kārtību istabiņās, bet personāls tikai piepalīdz uzlabot iemaņas. Tas sniedz iespēju attīstīt savas sociālās un amata prasmes, lai varētu veiksmīgāk iekļauties sabiedrībā un darba tirgū. Piemēram, ēkas jaunais iemītnieks Uldis pin grozus un nodarbojas ar filcēšanu, bet Aiga zīmē, un Sociālais dienests pat apsver iespēju veidot ceļojošo izstādi.

Joprojām turpinās grupu dzīvokļu teritorijas labiekārtošanas darbi, kur ar laiku, iespējams, varēs iekārtot arī mazdārziņus, lai "Sidrabu" iemītnieki varētu paši tur darboties. Grupu dzīvokļu "Sudrabi" darbu vada Kristīne Kirilova. Šī projekta "Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveide Rucavas novadā" kopējās izmaksas ir 338,5 tūkstoši eiro, no tā Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums ir 279,4 tūkstoši eiro, savukārt pārējo daļu veido pašvaldības finansējums un valsts dotācija.

Šī nav pirmā ēka, kas atklāta Dienvidkurzemes novadā un paredzēta cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem. Jau pērn oktobrī Priekules Sociālā atbalsta centrs iepazīstināja plašāku publiku ar jaunā centra telpām un jauniem sociāliem pakalpojumiem. Priekulē izveidots dienas aprūpes centrs un specializētas darbnīcas, kas sniedz iespēju pilngadīgiem iedzīvotājiem ar garīgās attīstības traucējumiem vairāk iekļauties sabiedrībā, attīstot sociālas iemaņas un pašaprūpes prasmes. Piemēram, dienas aprūpes centrā notiek dažādas nodarbības – mājturības, kulinārijas, rokdarbu, mākslas un citas, bet specializētajās darbnīcās iespējams apgūt darbam nepieciešamās prasmes kokapstrādē, šūšanā, aušanā, adīšanā, sveču liešanā, tādā veidā palielinot iespēju iekļauties darba tirgū. Šīs telpas Priekulē aprīkotas ar mēbelēm, datortehniku, dažādām ierīcēm un instrumentiem, kā arī darbagaldiem, kas ļauj attīstīt klientu prasmes un iemaņas. Tādā veidā iespējams veicināt cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem iekļaušanos sabiedrībā, lai viņi justos vajadzīgi un vērtīgi, saņemot atbalstu tuvu savai dzīvesvietai un varētu dzīvot savās mājās kopā ar tuviniekiem. Patlaban šos pakalpojumus saņem astoņi novada iedzīvotāji.