Ķīna izmanto karu Ukrainā, lai kāpinātu savas armijas gatavību karadarbībai, pagājušā gada darbības pārskatā secinājis Satversmes aizsardzības birojs (SAB).
SAB skaidro, ka Ķīnas izlūkdienesti ievāc informāciju gan par stratēģiskām, gan taktiskām detaļām. Šī informācija ļauj mācīties no Krievijas un Ukrainas praktiskās pieredzes kaujas laukā, kā arī izdarīt secinājumus par to, kā efektīvi atbalstīt Krieviju, secinājis SAB.
Ķīna ir uzskatāmi parādījusi, ka tai ir svarīga Krievijas režīma noturība, akcentē SAB. Putina režīma sabrukums vai tā sakāve no Rietumu puses būtu nozīmīgs ģeopolitisks apdraudējums un ierobežotu Ķīnas ārpolitiskos mērķus saistībā ar pastāvošās starptautiskās kārtības pārveidošanu, teikts biroja pārskatā.
SAB vērtē, ka Ķīnas interesēs ir saglabāt pastāvošo iekšpolitisko "status quo" Krievijā, jo tas nodrošina un atbalsta Ķīnas mērķus stratēģiskajā konkurencē ar ASV, kā arī centienus pārveidot starptautisko kārtību, lai tā atbilstu autoritāru valstu interesēm.
Ķīna arī sagaida, ka sadarbība ar Krieviju sniegs nepieciešamo atbalstu iespējamos reģionālos konfliktos, piemēram, Taivānā, vai citos krīzes scenārijos, kuros Ķīna saskartos ar ietekmes zaudēšanu, īpaši reģionālā mērogā, norādījis SAB.
Krievijas režīma stabilitāte nodrošina arī ekonomiskos ieguvumus, ko Pekina izmanto, lai stabilizētu iekšpolitiskos izaicinājumus, teikts pārskatā.
Attiecības ar Krieviju ir būtisks elements Ķīnas stratēģiskajā sāncensībā ar ASV Dienvidaustrumāzijas reģionā un starptautiskajā sistēmā kopumā. 2024. gadā "draudzība bez robežām", kuru Pekina un Maskava pasludināja īsi pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā, turpināja attīstīties, padziļinoties stratēģiskajai koordinācijai un sadarbībai ekonomikas un tirdzniecības, investīciju un enerģētikas, kā arī militārajā jomā, secinājis SAB.
Paplašinoties Rietumu sankcijām pret Krieviju un pieaugot tās starptautiskajai izolācijai, Ķīnas ekonomiskās attiecības ar Krieviju ir piedzīvojušas ievērojamu izaugsmi. Iepretim iepriekš piesardzīgajai attieksmei pret kaimiņvalsts ekonomisko varu, Ķīnas ietekme Krievijas ekonomikā turpina pieaugt, norāda SAB.