Dienām kļūstot siltākām un garākām, arvien vairāk cilvēku dodas īsākos vai garākos pārgājienos. Ko ņemt līdzi, lai pārgājiena laikā atjaunotu enerģiju? Vai pietiks tikai ar sviestmaizēm un pudeli minerālūdens? Varbūt jāņem līdzi pāris kilogramu kartupeļu, čuguna katliņš, desiņas, iesmi cepšanai un klaips rudzu maizes? Izrādās, līdzņemamās pārtikas daudzums, veids un nepieciešamība gatavot atkarīga no izvēlētā pārgājiena veida un cilvēka individuālajām vajadzībām. Konsultē Rolands Matisons, sociālajos tīklos pazīstams kā Roliss.
Cik garš būs gājiens
Vienas dienas pārgājienam pietiks ar sviestmaizēm, tās ir vienkārši un ērti pagatavojamas, somā neaizņems daudz vietas. Bet garākam, vairāku dienu pārgājienam sviestmaizes nebūs risinājums, jo enerģijas patēriņš būs daudz lielāks. Sviestmaizēs izmantotajiem produktiem bieži vien nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi, lai ilgāku laiku būtu svaigi un nenodarītu kaitējumu ēdēja veselībai, kas pārgājienā īpaši svarīgi.
Ir cilvēki, kas ņem līdzi sagatavotu ēdienu: sviestmaizes, salātus, kotletes, gatavu zupu. Citi izmanto tūrismam domāto pārtiku, ko atliek tikai uzsildīt, uzvārot un pievienojot maisījumam ūdeni, vai arī šo ēdienu uzsilda ar kādu sildelementu. Trešie izvēlas atsevišķus produktus un gatavo ēdienu uz vietas: vāra makaronus, rīsus, griķus, kartupeļus, uzcep desiņas.
Katram pašam jāsaprot, cik laika ir gatavs tērēt ēdiena pagatavošanai, kādā pārgājienā gatavs doties. Neviens no minētajiem ēdiena iegūšanas veidiem nav labāks vai sliktāks par citiem. Ir cilvēki, kuri pārgājiena laikā teju vispār iztiek bez ēšanas un praktiski nedzer, lai gan tās ir dabiskas organisma vajadzības.
Siltums ir svarīgs
Ilgākā pārgājienā būtisks ir silts ēdiens. Tas ķermenim ir liels atbalsts, lai kas arī būtu: silta tēja, karsts buljons vai zupa, gulašēdiens vai kas cits, bet – silts. Tas uzmundrina ne tikai fiziski, bet arī morāli.
Silts ēdiens palīdz ātrāk atgūt spēkus, jo organismam nav jātērē enerģija ēdiena vai dzēriena uzsildīšanai.
Visvienkāršākais veids, kā nodrošināt šādu siltumu, ir termosā karsta tēja vai kafija. Tas ir, tā teikt, starta komplekts, kam jābūt līdzi vienmēr. Izmantot dzērienu pa dienu un vakarā, piemēram, uz ugunskura uzvārīt ūdeni, pagatavot tēju vai kafiju un iepildīt termosā, lai nākamajā rītā, pirms vēl iekuras ugunskurs un iespējams pagatavot brokastis, varētu gūt siltu enerģijas devu. Rīta drebulis pazūd kā ar roku noņemts. Protams, līdz ar brokastīm atkal jāpagatavo karsts dzēriens turpmākajai dienai.
Tas ir svarīgi ne tikai aukstajā laikā, bet arī vasarā. Arī vasarā var nosalt! Ja visu dienu iets un tērēta enerģija, tās sāk pietrūkt, un cilvēkam kļūst auksti. Organisms meklē, kur ņemt enerģiju. Šādā situācijā, ēdot aukstu ēdienu, organismam jāpatērē vēl papildu enerģija ēdiena uzsildīšanai.
Tūrisma pārtika dārga
Izvēloties pārtiku jārēķinās, ka tūrismam paredzētā ir ne tikai enerģētiski vērtīga un viegla, bet arī maksā dārgāk. Porcija vienai ēdienreizei var izmaksāt līdz 9 eiro… Tajā paša laikā praktiskais latvietis nopirks gabalu desas, paciņu ātri pagatavojamu makaronu, kas aplejami ar karstu ūdeni, un būs paēdis. Jā, tas nav veselīgākais ēdiens ilgtermiņā, taču pietiekams, lai ar siltu ēdienu atjaunotu enerģijas rezerves. Liels enerģijas avots būs tieši ļoti kvalitatīva vītinātā desa – tajā būs gan šķiedrvielas un minerālvielas, gan taukvielas.
Tieši viegli kūstošās taukvielas – cūkas speķis un sviests – spēj ķermenim visātrāk dot papildu siltumu. Labs enerģijas avots ir arī sāļie riekstiņi.
Enerģijas avots ir arī sportistiem domātie enerģijas batoniņi. Tās gan ir tikai uzkodas. Šie batoniņi ir saldi, jo cukurs dod ātru enerģiju, kas svarīgi aukstākā laikā. Labs veids, kā atgūt enerģiju, ir salda tēja, šokolāde. Taču jāsaprot, ka, piemēram, Snickers batoniņš nebūs labākais veids strauji atgūt spēku. Tas tiek ilgi sagremots, un arī gremošanai tiks patērēta enerģija. Tiem, kas dodas sportiskos pārgājienos ar lielu fizisko slodzi, noderēs šim mērķim domātās proteīna želejas, kas ātri uzsūcas un dod spēku.
Jāplāno nesamā svars
Dodoties garākā pārgājienā, rūpīgi jāplāno arī līdzi ņemamās pārtikas svars. Piemēram, jāsaprot, cik daudz graudaugu – rīsu, griķu, auzu pārslu u.tml. – nepieciešams vienas porcijas pagatavošanai un jāsaskaita, cik šādu porciju vajadzēs. Porcijas iesaiņo atsevišķi un ņem līdzi vajadzīgo skaitu.
Tāpat nav praktiski nest līdzi lielu daudzumu svaigu dārzeņu, kuros ir daudz ūdens un līdz ar to lielāks svars. Jāņem noteikts porciju skaits vai kaltēti dārzeņi, to pārslas, kas ir vieglas un ātri pagatavojamas. Protams, pārgājiena laikā var ieplānot veikalu apmeklējumu, kur nopirkt dārzeņus un augļus. Starp citu, augļi ir labākais veids, kā atjaunot cukura un vitamīnu līmeni, vienīgi tie ir smagi, tāpēc labāk tos nopirkt un tūlīt arī patērēt.
Būtisks ir arī līdzi ņemamo trauku svars. Jāiegādājas nelieli, viegli, tūrismam domātie trauki ēdiena gatavošanai.
Neaizmirst par ūdeni un uguni
Svarīgi pārgājienā paņemt līdzi dzeramo ūdeni vai ieplānot tā iegūšanas vietas pārgājiena laikā. Ūdens būs vajadzīgs ne tikai lai padzertos, bet arī ēdiena gatavošanai. Protams, var izmantot dabā atrodamo ūdeni, piemēram, no avota. Pareizi izplānojot ūdens ieguvi, arī var samazināt līdzi nesamā svaru.
Attiecīgi nedrīkst aizmirst, kā tiks iegūta uguns, lai uzsildītu ēdienu, uzvārtītu tēju.
Padoms: Pareizi noorientēties
- Vienas dienas pārgājienam pārtikas izvēles iespējas ir ļoti plašas. Var ņemt līdzi gatavu, iepriekš mājās pagatavotu ēdienu, var tūristiem domāto pārtiku, var izvēlēties produktus un gatavot pats.
- Vairāku dienu pārgājienam pārtika būs jānes visu laiku līdzi, un tad cilvēks sāk skaitīt pat gramus un izvēlas kaut ko svarā vieglāku. Piemēram, ir tūristiem domātā pārtika, kas ir enerģētiski ļoti bagāta, tajā ir daudz olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu, bet maz ūdens. To ēdienam visbiežāk pievieno gatavošanas laikā.
Svarīgi
Lai saglabātu enerģiju, pirms gulētiešanas obligāti jānokārto dabiskās vajadzības. Nedrīkst gaidīt rītu! Iemesls ir gaužām vienkāršs – arī miegā ķermenim jāpatērē daudz enerģijas, lai uzturētu tajā pietiekami daudz siltuma, sildot substances, no kurām tam jāatbrīvojas. Cilvēks pamostoties jūtas noguris, jo ķermenis ir nevis atpūties, bet visu nakti strādājis.