Vai Latvijā ir beigusies zemes reforma? Ja vēl nē, tad kad tas notiks? Jautā Ruta Tukumā

Reklāma

Valsts zemes dienesta (VZD) pārstāve Baiba Kantiņa skaidro, ka zemes reformas mērķis ir pakāpeniskas valsts īpašuma denacionalizācijas, pārmaiņas, privatizācijas un nelikumīgi atsavinātu zemes īpašumu atdošanas gaitā pārkārtot zemes lietošanas un īpašuma tiesiskās, sociālās un ekonomiskās attiecības.

Ilgstošs process

Attiecīgi šo attiecību pārkārtošanai jeb zemes reformas īstenošanai noteikti vairāki posmi vairākos termiņos. 

Šī reforma ietver virkni darbību: zemes pieprasījumu un īpašuma tiesību apliecinošo dokumentu iesniegšanu, attiecīgo institūciju pieprasījumu izskatīšanu un lēmumu pieņemšanu par zemes piešķiršanu, zemes izpirkšanu vai īpašuma tiesību atjaunošanu, zemes uzmērīšanu, lēmumu par īpašuma tiesību atjaunošanu vai zemes piešķiršanu īpašumā par samaksu pieprasīšanu īpašuma tiesību pirmreizējai nostiprināšanai zemesgrāmatā un pirmreizējo īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā uz zemes reformas ietvaros iegūto zemi.

“Līdz 2016. gadam ir noslēgušies daži no zemes reformas īstenošanas posmiem attiecīgajās pašvaldībās, par ko Ministru kabinets pieņem rīkojumu – ka noslēgusies iesniegto pieprasījumu izskatīšana un attiecīgo institūciju lēmumu pieņemšana. Minēto uzdevumu izpilde vēl nav apstiprināta tikai Tukuma pilsētā un Rīgas valstspilsētā,” skaidro VZD pārstāve.

Termiņš atkarīgs no zemes lietotāju darbībām

Zemes reformas īstenošanas posmiem, kas saistīti ar zemes uzmērīšanu, lēmumu par īpašuma tiesību atjaunošanu pieprasīšanu īpašuma tiesību pirmreizējai nostiprināšanai zemesgrāmatā un pirmreizējā īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā, normatīvajos aktos termiņi nav noteikti.

Patlaban zemes reformas pabeigšanas termiņš vairāk saistāms ar zemes lietotāju apzinīgumu un ieinteresētību veikt darbības, lai īpašuma tiesības uz zemes reformas laikā iegūto zemi nostiprinātu zemesgrāmatā.

Zināšanai

Zemes reforma tika sākta 1990. gadā.