Vēlos iegādāties pāris skujenīšu jau izveidotai dobei, kurā aug citi augi. Kā pareizāk sagatavot augsni? Un kā pareizi apgriezt skujeni? Jautā Astrīda Kuldīgā.

Reklāma

“Ja pašam nav pieredzes sagatavot substrātu, vislabāk nopirkt veikalā jau gatavu, kas paredzēts tieši skujkokiem, un iestrādāt to stādīšanas bedrē. Visbiežāk gatavajos substrātos ir iestrādāti arī minerālmēsli. Nekādā gadījumā nevajag stādīšanas bedrē vēl papildus bērt minerālmēslus!” brīdina Orisja Urtāne-Gajevska no kokaudzētavas "Robežnieki". 

Izrādās, pirmos divus gadus jaunā auga uzdevums ir sakņoties, nevis kārtīgi paēst. Kad augs būs labi iesakņojies, tad var sākt to mēslot, taču nekādā gadījumā nevajadzētu augu kustināt, lai pārliecinātos, cik stipri tas turas zemē. Tad augam būs jāsāk dzīve no jauna, tas pat var aiziet bojā.

Kad apgriezt skujkokus

“Skujkoki jāapgriež regulāri. Tās ir pilnīgas blēņas, ka nav jāgriež, piemēram, rietumu tūja ‘Danica’, kam ir skaista apaļa forma. Vainags jāpiefrizē kaut vai tādēļ vien, lai dzinumi būtu īsāki un augs spētu ziemā noturēt sniegu. 20–30 gadus veca ‘Danica’, kas nekad nav apgriezta, izskatīsies diezgan briesmīgi. 

Skujkoki jāapgriež regulāri.

Ja augs nebūs ziemā tīrīts, sniegs noteikti būs izgāzis vainagu. Apgriežot augs būs dzīvīgāks, kompaktāks, tam būs pilnīgi cits skats. Iespējams, citam dārzniekam ir pilnīgi citi uzskati, un arī viņam būs taisnība. Bet es daru tā, un nevajag to uztvert par absolūtu patiesību, jo katrs var darīt atbilstoši savai pārliecībai un pieredzei. Uzskatu, ka nevar dārzu ilgstoši uzturēt labā izskatā bez griešanas. Augi noteikti jāpiefrizē,” ir pārliecināts Māris Gajevskis no kokaudzētavas "Robežnieki".

Labākais laiks skujkoku griešanai ir pavasaris – aprīlis. 

Egles var griezt jau ziemā, bet tūjas saimnieks iesaka pasaudzēt, jo bijis tā, ka, apgriežot novembrī, daļa tūju pa ziemu aizgājušas bojā.

“Piemēram, kalnu priedēm, ja kāds dzinums ir izspēries debešos, protams, var to noīsināt. Taču nav garantijas, ka augs izdzīs jaunu dzinumu,” skaidro saimnieks.

Viņš ir pārsteigts, ka daži Latvijā mācot, piemēram, bonsai priedītes brīvi šņikāt ar šķērēm, neskatoties, kur augam ir pumpuri. 

“To nedrīkst darīt, īpaši, ja augs paredzēts pārdošanai. Ja kociņš aug uz lauka, var mēģināt to darīt, tomēr nav garantijas, ka dzinuma galā izveidosies pumpurs,” 

skaidro Māris Gajevskis.

Jo vecāks dzinums, jo mazāka iespēja, ka galā veidosies pumpurs. Jo jaunāks dzinums, jo iespēja lielāka.