Ap Ziemassvētku laiku pircēju uzmanību piesaista mazpazīstamāks augs – araukārija, jo atgādina miniatūru eglīti. Šis augs var būt pacietīgs un skaists telpaugs, kas ar laiku izaugs ievērojamos apmēros. Vairāk par augu konsultē Nacionālā botāniskā dārza oranžērijas vadītāja Zane Purne.

Araukāriju ģintī ietilpst ap 20 sugu, veikalos nopērkama dažādla­pu araukārija (Araucaria heterophylla). Cita tās ciltsmāsa Čīles araukārija  (Araucaria araucana) ir šīs valsts nacio­nālais koks. Pieaugusi tā at­gādina palmu. 

Dabā šie koki izaug vai­rāku desmitu metru augstu­mā. Mājās tie izaugs tik gari, cik atļaus telpa. Latvijā ir zi­nāmi mēģinājumi audzēt araukāriju kā dārza augu –  Grobiņas privātajā botā­niskajā dārzā, taču Latvi­jas mainīgais klimats nav īsti piemērots šim augam, un ieguldītais darbs nebūs samē­rīgs ar sasniegto rezultātu. 

Pie mums araukārija visla­bāk jutīsies kā telpaugs. Pil­nā krāšņumā to var apskatīt Latvijas Universitātes botā­niskā dārza Palmu mājā.

Kā kopt araukāriju

Araukārijai patīk gais­ma, tā pacietīs arī tumšāku vietu, taču tad augs lieksies gaismas virzienā, un pēc tam būs grūti to iztaisnot. Vasa­rā augam patiks atrasties ārā, bet, kad naktīs gaisa tempe­ratūra noslīdēs zem 12 oC, ir laiks doties atpakaļ iekš­telpās. 

Araukārijai nav miera perioda, tāpēc tā visu gadu jālaista vienmērīgi. To ne­drīkst iekaltēt, taču tai arī nepatiks lieks mitrums – trauciņā zem poda palikušais ūdens jāizlej. Vasarā, kad gaismas ir daudz un augs ak­tīvi aug, to mēslo ar skuje­ņiem paredzētu mēslojumu.

Pie mums araukārija visla­bāk jutīsies kā telpaugs.

Augam piemēroti apstākļi

Araukārija aug vieg­li skābā augsnē. Ja tiks ie­stādīta tīrā kūdrā, par tobūs vairāk jārūpējas – uz­manīgāk jālaista un bie­žāk jāmēslo, tāpēc labāk sajaukt augsni no trim komponentiem, piemē­ram, kūdras, dārza aug­snes un rupjas grants.

Maisījumam jābūt ar viegli skābu reakciju un ūdenscaurlaidīgam. Poda izmēram jāatbilst saknes izmēram, jo pārāk lielā podā liekā augsne sa­skābs.

Kad saknēm podā kļuvis par šauru – tās pa drenāžas caurumiem izlī­dušas laukā, augu pārstā­da podā, kas lielāks par divu pirkstu platumu. Ja augs jū­tas labi un saknes ir vese­las, pārstādot neizjauc sak­ņu kamolu, bet, ja redzamas bojātas vai atmirušas saknes, tās izgriež.

Ja gribas uz svētkiem izrotāt araukāriju, ne spuldzīšu virtenes, ne sveces ar svečturiem, ne smagus rotājumus tās skaistajos zaros nevajadzētu likt. Derēs ļoti viegli rotājumi.

Aptauja

Kas jums ir svarīgākais Ziemassvētku laikā?

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.