Pirms laika nomainījās Euribor likme, rezultātā atkārtoti pēdējā gada laikā pieauga ikmēneša kredīta maksājums. Pērn ekonomisti prognozēja, ka šopavasar šim indeksu kāpumam vajadzētu mitēties, taču tie joprojām kāpj. Kad būtu reāli sagaidīt, ka tie kritīsies? Vai šie indeksi teorētiski var augt bezgalīgi? Jautā Kārlis Jelgavas novadā.

Reklāma

Pārsniegtas prognozes

"Luminor" bankas ekonomists Pēteris Strautiņš stāsta, ka grūti droši prognozēt, cik ilgi turpināsies Euribor likmju kāpums: “Inflācijas problēma eirozonā pērn izrādījās lielāka, nekā tajā brīdī prognozēja gan Eiropas Centrālā banka, gan investori. Enerģijas cenu kāpums pārsniedza jebkuras prognozes, īpaši pagājušā gada trešajā ceturksnī. Tagad redzams, ka izejvielu cenu kāpums parāva līdzi arī pakalpojumu izmaksas.”

Ekonomists pauž – darījumu cenās ietvertās prognozes liecinot, ka Euribor augstāko punktu varētu sasniegt vasarā, bet līdz tam brīdim Eiropas Centrālā banka (ECB) vēl paaugstinās procentu likmes par 0,25% vienu vai divas reizes. 

Sagaidāms, ka bankas depozītu likme, kas patlaban ir 3% un kurai vēsturiski bijusi izšķirīga ietekme uz Euribor likmi, varētu sasniegt 3,25 vai 3,5 procentus.

Arī "SEB bankas" Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš bilst, ka nav “uzticama kompasa”, kurš ļautu minēt, kā uzvedīsies procentu likmes. ECB vēro inflācijas tendences un tirgus uzvedību un, balstoties uz datiem, katrā sanāksmē lemj par procentu likmju izmaiņām.

“Prognozēt, kad beigsies likmju paaugstināšanas vilnis, pagaidām vēl sarežģīti. Eiropas bankas patlaban ir krietni spēcīgākas nekā 2008. gadā un centrālās bankas cīņā ar inflāciju procentu likmju celšanas jautājumā jūtas komfortablāk, rezultātā ECB vadītāja 16. martā paziņoja, ka vēl neredz procentu likmju virsotni. Tā ir slikta ziņa kredītu procentu maksājumiem,” teic SEB bankas eksperts.

Kāpums nebūs bezgalīgs

Līdz šim maksimālā ECB bāzes procentu likme bijusi 4,75% 2001. gadā, savukārt eirozonā procentu likmju maksimums bijis nedaudz virs 5%, tomēr vēsture neesot laba ceļa karte nākotnei.

“Kredītņēmējiem, ja viņi aizņēmušies ar peldošajām likmēm, šie notikumi pašsaprotamu iemeslu dēļ nav patīkami. 

Tomēr ir nākušas arī labas ziņas – enerģijas un pārtikas izejvielu cenu kritums sāk samazināt pirmās nepieciešamības pirkumu izmaksas. Euribor likmes varētu samazināties gada beigās, bet nākamajā gadā šāda pavērsiena iespējamība jau ir ļoti ievērojama,"

 skaidro Pēteris Strautiņš.

Agri vai vēlu likmju celšanas politika sasniegs mērķi, un likmes, iespējams, tiks samazinātas.

Der zināt!

Euribor likmes nevar augt bezgalīgi, jo to kāpums bremzē Eiropas Centrālās bankas ekonomiku, pamudinot uzņēmumus un mājsaimniecības vairāk uzkrāt un mazāk aizņemties.