Dārznieku sabiedrībā ir zināms likums, ka zirņi jāsēj gada 100. dienā, tad tie izaugot vislabākie. Šogad šis datums ir 10. aprīlī. Lai arī kādi laika apstākļi būtu aprīļa sākumā, gadu gadiem šajā dienā zirņus sēj arī pākšaugu kolekcionāre Erta Birzniece.

‘Telephone Nain’
Populāras zirņu šķirnes.

“Pat ja sniega kārtiņa uz dobes, esmu pavandījusi nost, ievilkusi vadziņas un iesējusi zirņus. Agrajai sēšanai tiešām ir nozīme!” teic Erta Birzniece.

Zirņus nebiedē pēkšņi atgriezusies ziema.

Zirņi sala nebaidās. Eva stāsta - ir bijuši gadījumi, kad zirnīši jau izauguši pat 10 cm gari, bet tad pēkšņi  uzkrīt vēlais pavasara sniegs. Augiem nekādas vainas – raža bijusi lieliska. Ja nu pēkšņi uz brītiņu atgriežas liels sals, dobēm var uzsegt agroplēvi.

Sagatavo vietu un segumu

Svarīgi jau laikus sagatavot vietu, kur tiks sēti zirņi. Šim nolūkam atvēlēto dobi uzrušina, lai augsne iesilst, sāk atdzīvoties. Kad īstā sējas diena klāt, izvelk ap 3 cm dziļas vadziņas un iesēj nemērcētus zirņus. Pēc nedēļas jau var parādīties pirmie dzinumiņi.

Zirņus sēj nemērcētus, atstājot ap 5 cm augam no auga.

Sējumu vissvarīgāk nosargāt no putniem, jo tieši tie vainojami, ja zirņi sadīgst, bet tad pēkšņi dobe ir gandrīz tukša. Strazdi, vārnas, baloži, žagatas, kraukļi cītīgi izlasa gan tikko sadīgušos zirņus, gan pupiņas. Lai tā nenotiktu, sējumam uzklāj agroplēvi. To var uzklāt tūliņ pēc zirņu iesēšanas. Tā arī nodrošinās augiem tīkamu mikroklimatu. Lai segumu neaizpūš pavasara vēji, malām uzber zemi.

Sēj vēlāk vai siltumnīcā

Ja nepagūst zirņus iesēt 100. dienā, tad visa uzmanība jāpievērš mēness fāzēm. 

Pākšaugu kolekcionāre iesaka sēt jauna mēness vai pilnmēness fāzē. Lai svaigas pākstis un zirnīši būtu ilgāk, atkārtoti zirņus var iesēt pat ap Jāņiem.

Zirņus agrai ražai tagad var iesēt arī siltumnīcā. Šim nolūkam vislabāk der zemie cukurzirņi. Tie var augt līdzās ar tomātiem un gurķiem. Kad sāk tos nomākt, zirņus novāc.

Zem agroplēves augi jūtas omulīgi un pasargāti no putniem.

Ja palikusi pāri zirņu sēkla, to var iesēt siltumnīcā vai kādā dobē, kur paredzēti citi augi. Pākšaugi bagātina augsni, piesaistot tai slāpekli ar gumiņbaktērijām, kas veidojas uz saknēm. Kad zirņi paaugušies un jāstāda paredzētais augs, zirņus nogriež un lakstus iestrādā augsnē. Saknes pākšaugiem nedrīkst izraut, jo tad iet bojā visas labās gumiņbaktērijas.

Lai zirņi ilgāk un bagātīgāk ražotu, regulāri norauj nobriedušās pākstis.

Izdevīgi

Agri sētajiem zirņiem labi pagūst nobriest zirņi, kurus var novākt un sēt nākamgad. Tie derēs gan ražai dobē, gan zaļumu steidzināšanai.

Ievēro!

Zirņu audzēšanai vislabāk der vidēji smaga smilšmāla vai māla, ūdenscaurlaidīga augsne.