Man ir suns, tāpēc vajadzēja ierīkot sētu. Bet zemi īrēju no pašvaldības, tāpēc nedrīkstu uz tās ne betonēt, ne ko rakt. Iedzinu zemē metāla trubas, pie kurām piestiprināju žoga sietu. Tas nav ierakts, bet ir līdz zemei. Taču suns – taksis regulāri izrok zem sētas eju un izlien no iežogojuma. Kā nostiprināt sietu, lai suns neizlauztos? Jautā Ināra Bauskā.

Reklāma

Palīdzēs radiosēta

Konkrētajā situācijā nav iespējams žogu drošāk nostiprināt, lai suns nespētu tam izrakties cauri. Tāpēc der ierīkot radiosētu – elektronisku žogu, kas neļaus sunim tuvoties žogam.

Šāds žogs sastāv no stacijas, ko vienmēr pievieno elektriskajam tīklam, antenas stieples un kaklasiksnas sunim. Antenas stiepli var piestiprināt žogam, kas apvilkts teritorijai, tāpat antenas kontūru var ierīkot ap dobēm, piestiprināt pie kokiem, krūmiem, mājas sienas. Pēc tam antenas stiepli savieno ar staciju. Savukārt sunim apliek kaklasiksnu.

Ja dzīvnieks tuvojas antenas stieplei, kaklasiksnā esošais uztvērējs to fiksē – suns tiek brīdināts ar skaņas signālu un vibrāciju. Ja dzīvnieks turpina kustību antenas stieples virzienā, seko elektroniskais impulss, kas dzīvniekam nav sāpīgs, tomēr ir pietiekami nepatīkams. 

Dzīvnieks ātri saprot signālu secību un cenšas izvairīties no nepatīkamā elektroniskā impulsa. Tādējādi suns paliek teritorijā, ko ierobežo neredzamais žogs.

Parametri, kas jāņem vērā

Elektroniskais žogs jāizvēlas, ņemot vērā dzīvnieka svaru un temperamentu. Tie atšķiras ar siksnas akumulatoru īpašībām, komplektā esošās stieples garumu un šķērsgriezuma laukumu, iespējām regulēt impulsu stiprumu, kā arī iespēju pievienot sistēmai vairākus uztvērējus, lai kontrolētu vairāk nekā vienu dzīvnieku. 

Iegādājoties ierīci, jāsaprot, vai būs vajadzīgs tikai ūdensizturīgs uztvērējs – speciālā kaklasiksna – vai arī ūdensizturīgs raidītājs, kā arī tas, vai raidītājam jāspēj darboties, izmantojot autonomu enerģijas avotu – baterijas vai akumulatoru.

Elektroniskos žogus var iegādāties, sākot no 60 eiro.