Acāliju iegādājāmies pagājušajā gadā. Tā ilgi ziedēja, un pavasarī to iznesām ārā. Pods saplīsa, un augs tika pārstādīts un ienests tumšā istabā, kur mazāk grādu. Lai arī lapas sāka čokuroties un kalst, veidojās jaunie dzinumi. Kāpēc kalst lapas? Ko darīt? Jautā Inese Jaunmārupē.

Reklāma

Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītāja Zane Purne uzskata, ka varētu būt vairāki iemesli, kāpēc acālijai kalst un čokurojas lapas. 

Augs ir pārstādīts, tāpēc svarīgi zināt, vai tas iestādīts augam piemērotā skābā substrātā. Vispiemērotākais ir dārza preču veikalos iegādājāmais rododendriem un acālijām paredzētais substrāts. Ja augs iestādīts dārza augsnē, tas pēc iespējas ātrāk jāpārstāda. 

Iemesls, kāpēc čokurojas augu lapas, var būt arī kaitēkļi. Acālijas var bojāt gan tripši, gan tīklērces, kuru dārzos ir pārpārēm. Tāpēc, pirms nes augu telpās, kas vasaru pavadījis dārzā, tas kārtīgi jānodušo un jāpārliecinās, ka uz tā nemājo apakšīrnieki. Telpās augu novieto pēc iespējas gaišākā un vēsākā vietā. 

Miera periodā acālijai būtu piemērota 14–16 grādu vēsa telpa. Lapu biršanu var izsaukt arī pārāk krasas temperatūras svārstības, piemēram, ja augs pārlieku ilgi aizkavējies dārzā.

Dažkārt gadās, ka par augu dārzā piemirsies un tam nobirušas lapas. Augu pārstāda jaunā substrātā, un, ienesot telpās, tas sāks sazaļot no jauna, bet uz krāšņu ziedēšanu šajā gadījumā gan vairs nevajag cerēt.

Acālijas ir ļoti jutīgas pret laistīšanu. Sakņu kamolam jābūt mitram, taču ne pārmitram. 

Nekādā gadījumā augam uz paliktņa nedrīkst stāvēt liekais ūdens, jo augam ir smalka sakņu sistēma, kas var ātri sākt bojāties. Augu sāk mēslot, kad ar aci var redzēt – tas sācis augt un sarosījušies lapu pumpuri. Acālijas mēslo ar speciālo skābummīļiem paredzēto mēslojumu.  

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.