Pirms augu valsts bagātīgi sakuplo lapās, daži augi pamanās pasteigties ar ziediem. Šoreiz stāsts par marta spuraiņiem dārzā – burvjulazdām (Hamamelis). Vasarzaļo krūmu dzinumi klāti ar brūniem zvaigžņveida matiņiem, lapas sakārtotas spirāliski īsiem kātiem. Ziedi dzelteni, pa 3–4 ķekaros. Atkarībā no sugas zied tagad pavasarī pirms plaukšanas vai rudenī pēc lapu nobiršanas. Konsultē Liene Feldmane, ainavu arhitekte

Burvju lazdas stāda svaigā auglīgā, labi drenētā smilšmāla augsnē (Virdžīnijas burvjulazdas gan jāstāda kaļķainā augsnē). Lazdas ir saulmīles, bet pacieš daļēju noēnojumu. Lēnaudzīgas, ziemcietīgas, pret slimībām un kaitēkļiem izturīgas. Stāda pa vienai vai grupās (stādīšanas attālums 1,75–2 m).

Burvjulazdu hibrīdu grupā Hamamelis x intermedia hibrīdi ir šķirņu daudzveidības ziņā vislielākā burvjulazdu grupa. Ziedu krāsa atkarībā no šķirnes variē no gaiši dzeltenas līdz piesātināti oranži sarkanai. Sarkano ziedu šķirnēm rudenī bieži ir sarkana lapu krāsa. Dažas no šīm hibrīdšķirnēm izceļas ar labāku ziemcietību.

Jāpiemin arī īpaši skaistās rudenī ziedošās sugas. Latvijā tiek stādītas visziemcietīgākās no tām – iepriekš minētā Virdžīnijas burvjulazda – Hamamelis virginiana, ko mēdz dēvēt arī par raganu lazdu. Tās nākušas no Ziemeļ- amerikas austrumiem. Līdz 4 m augsti krūmi. Zied rudenī reizē ar lapkriti: oktobrī un novembrī.

Dārza modes tendences 2023 

(Konsultē ainavu arhitekte Dace Laiva. Sagatavots pēc housebeautiful.com, veranda.com un citiem avotiem)

  • Ziedoši telpaugi dārzā, bagātīgi garšaugu stādījumi un sausie ziedi ir vien dažas no dārzkopības tendencēm 2023. gadam. Modē ir viss, kas padara mūs tuvākus dabai.
  • Garšu dārzs sev un draugiem. Garšaugi ir lēts un vienkāršs veids, kā bagātināt maltītes garšu. Lielāko daļu garšaugu viegli audzēt no sēklām, gūstot izmaksu ietaupījumu. Bet garšaugu dārzs ir arī iespēja izrādīt patiku pret derīgajiem kukaiņiem apputeksnētājiem un putniem visas sezonas garumā. Modē arī citu ēdamlietu – sakņu un dārzeņu – audzēšana.
  • Gobelēnu zāliens. Klasiskā angļu mauriņa vietā ieviešams zāliens ar ziedošiem augiem, piemēram, pelašķiem, ozolītēm un rudzupuķēm. Augi, ko uzskatām par nezālēm, piemēram, pienenes un nātres, sniedz labumu kukaiņiem. Tā vietā, lai izravētu, vērts padomāt, kā šos un citus savvaļas augus varētu iekļaut dārza vidē. Par laimi, Latvijas daba vēl ir pietiekami dzīva, mums atliek tikai nepļaut, un pamazām veidosies gobelēns. Vēlams pļaut retāk, ļaut augiem izziedēt, vairoties un saglabāt sugu daudzveidību. No kompozīcijas un plānošanas viedokļa modē kontrasts – pļautais ar nepļauto, intensīvi kopts un dabisks.
  • Sausie augi dārzā un pušķos. Kaltēti ziedi ir izteikta mājas dekoru tendence, burvīgs telpu papildinājums pušķos, vainagos vai vītnēs. Modē šos augus gan audzēt un kaltēt, gan veidot rotājumus. Īpaši izceļam graudzāļu un hortenziju ziedus, modē atgriežas sausziedes.
  • Krāsu vienkāršība simetriskās formās. Vēlams pieturēties pie ierobežotas krāsu paletes (piemēram, zaļās un baltās krāsas, abas šobrīd ļoti aktuālas) un atkārtot formas regulāros stādījumos vai puķupodu izkārtojumā, lai iegūtu spēcīgu vizuālo efektu. Topiāri, skulpturāli, cirpti augi, buksusa dzīvžogi un dārza sienas labi der šai tendencei. Krāsu pamatā ir augi ar dažādiem ombre toņiem, tekstūru lapotnē, arī tropiskie augi un graudzāles, kas šūpojas vējā. Nesam dārzā istabas augus, lai radītu eksotisku brīvdienu noskaņu.
  • Jaunais Viktorijas laikmets Pretēja modes tendence iepriekš minētajai. Dārzā izvēlas tradicionālus dārza augus: ceriņus, rozes, hortenzijas, kāršrozes… Krāsas? Sievišķīgi rozā, purpursarkana un balta. Ja izvēlaties šo stilu, dārzā ir vieta romantiskiem dārza akcentiem, piemēram, baltam žogam, grants vai ķieģeļu celiņiem un putnu dzirdinātavai.

"Pastāv daudz iespēju bagātināt dārzu, terasi, lieveni vai nama fasādi, izdaiļojot to ar iekarināmiem podiem, veiksmīgi izkārtotām augu kastēm vai bagātīgi sastādītiem toveriem. Tas palīdz mainīt noskaņu dārzā, jo podus un toverus pēc vajadzības ar krāšņajiem augiem gandrīz vienmēr var pārvietot uz citu vietu,"

 iedrošina Nacionālā botāniskā dārza vadošā dārzkopības speciāliste Ilma Nereta.