Vai jumta krāsai ir nozīme? Kas jāņem vērā, izvēloties krāsu? Jautā Edvīns Rīgā. Konsultējis RTU Būvuzņēmējdarbības un nekustamā īpašuma ekonomikas institūta pētnieks, Mg. sc. ing. Kaspars Freimanis.

Reklāma

Esam pieraduši, ka Latvijā mājām jumti visbiežāk ir brūnā, ķieģeļsarkanā, arī zaļā krāsā. Joprojām ir arī daudz pelēku jumtu – cienījama vecuma, tiem vēl pagājušā gadsimta vidū uzklātas azbestcemeta šīfera jumta loksnes. Tomēr skatienu mēdz piesaistīt arī pa kādam koši dzeltenam vai debeszilam jumtam.

Vispirms uz būvvaldi

Taču, pirms izvēlas jumta seguma krāsu, jāseko nevis modei vai lētākajam piedāvājumam tirdzniecības vietā, bet gan jādodas konsultēties uz būvvaldi. Bieži vien konkrētajā vietā pieļaujamās jumta segumu krāsas un arī jumta seguma veids ir atrunāts pašvaldības teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumos vai citos pašvaldību saistošajos noteikumos.

Jautājums par jumta krāsu noteikti būs atrunāts apdzīvotajām vietām ar vēsturisko centru, lai nemainītos tā sākotnējā ainava.

Tāpat jārēķinās, ka ne visus jumta seguma materiālus un to krāsas varēs izmantot, ja jumta segums jāmaina ēkai ar kultūrvēsturisku nozīmi.

Kad noskaidrota pieļaujamā krāsu gamma, labāko risinājumu konkrētajai ēkai palīdzēs izvēlēties arhitekts – ne tikai tāpēc, ka jumta krāsai jābūt saskaņotai ar ēkas fasādes krāsu. Ļoti būtisks ir arī izraudzītais jumta seguma materiāls, jo katram veidam ir savi tehniskie ierobežojumi.

Krāsains jumts.

Ultravioletais starojums

Ne visi krāsu toņi vienādi spēj pretoties saules ultravioleto staru iedarbībai. Visātrāk saules stari izbalina sarkanos un sarkanbrūnos toņus, īpaši, ja materiāls virspusēji krāsots ar šādu krāsu. Piemēram, izvēloties bezazbesta šīferi, ieteicamāks būtu nevis krāsotais, bet visā masā ietonētais. Pat ja šīferis būs ķieģeļsarkanā krāsā, saules stari to tik ātri neizbalinās. Noturīgāki būs pelēkie, pavisam tumšie krāsu toņi.

Kuru materiālu izvēlēties

Metāls

Metāla jumta segumi ir iecienītākie. Ja jumta slīpums ir mazāks par 13–14 grādiem, ieteicamāk klāt valcprofila jumta loksnes, jo nekas netraucēs ūdens plūsmai no tā. Stāvākiem jumtiem un, ja svarīgs jumta dizains, iederīgāks būs dakstiņprofila klājums.

Segums ir salīdzinoši viegls, nedegošs, uz tā neaug sūnas un ķērpji, pieejama plaša krāsu gamma. Tomēr, lai arī kādu krāsu izraudzītos, metāls viegli uzsilst, un tam ir augsta siltumvadītspēja. Tāpēc rūpīgi jāpārdomā jumta siltumizolācija mansarda gadījumā. Pie ventilējamiem bēniņiem gan jumta siltinājums nav vajadzīgs. 

Mājā ar šādu jumtu būs labi dzirdama lietus grabēšana.

Metāls var deformēties ļoti augstas temperatūras vai pārmērīgas mehāniskas slodzes dēļ.

Viļņotais jumta segums.

Bezazbesta viļņotās loksnes

Bezazbesta šīfera jeb šķiedrcementa viļņotās loksnes arī ir plaši lietots jumta segums privātmājām. Materiālam piemīt laba skaņas izolācija, un tas labi absorbē lietus un krusas trokšņus. Jārēķinās, ka šīs loksnes nav iespējams montēt uz jumtiem, kuru slīpums ir mazāks par 12 grādiem.

Bitumena šindeļi

Bitumena šindeļu krāsu un formu dažādība ir ļoti plaša, un ar tiem var noklāt jebkura profila jumtu. Tomēr arī šajā gadījumā jumta slīpums nedrīkst būt mazāks par 12 grādiem. Šindeļiem ir daudzslāņu struktūra, kas spēj nodrošināt lielisku hidroizolāciju, materiāls nekūst vasaras karstumā un nekļūst trausls ziemas salā, tam piemīt lieliskas skaņu absorbējošas īpašības. Taču, izvēloties šindeļus, jāsaprot, ka ir diezgan sarežģīta jumta pīrāga ierīkošana, kas prasa strikti ievērot visus tehnoloģiskos norādījumus.

Dakstiņi

Tie var būt izgatavoti gan no māla, gan betona. Māla (keramikas) jumta segumi var kalpot vairāk nekā gadsimtu. Materiālam ir dabiskas krāsas, kas lieliski iederas jebkurā ainavā.

Šāds jumta segums nav monolīts, jo elementi nav stingri savienoti cits ar citu. Rezultātā keramikas segums viegli pielāgojas nelielām nesošās konstrukcijas ģeometriskām kļūdām vai deformācijām. Taču materiāls ir ļoti smags, un tam ir augsta cena. Izvēloties šādu jumta segumu, jāveic jumta konstrukciju slodzes aprēķini.

Viļņotās bitumena loksnes

Ņemot vērā materiāla īpašības, šo jumta segumu der izvēlēties vien pagaidu būvēm, piemēram, šķūnīšiem. Lai arī ražotāji apgalvo, ka materiāls savas īpašības saglabā temperatūru diapazonā no –40 līdz 110 grādiem, tomēr jo vairāk loksnes sakarst, jo vieglāk tās pakļaujas deformācijām. Viļņoto bitumena lokšņu kalpošanas laiks ir aptuveni gads.

Ar laiku lokšņu krāsa saulē izbalē, un loksnes ir degošas.