Ledus un sniega atkausētāju aktīvo vielu darbības princips ir samērā vienkāršs – tie samazina ūdens sasalšanas temperatūru, rezultātā arī lielā aukstumā ledu un sniegu var nosacīti izkausēt. Par šo tēmu konsultē LU Ķīmiskās fizikas institūta Cietvielu radiācijas ķīmijas laboratorijas zinātniskais asistents Rūdolfs Jānis Zabolockis.

Reklāma

Sāls veidi, efektivitāte

Nātrija hlorīds (NaCl) un kalcija hlorīds (CaCl2) pēc ķīmisko vielu klasifikācijas ir sāls, kas, šķīstot ūdenī, veido neitrālu vidi (pH ~7). Galvenā atšķirība ir hlorīdjonu daudzums, kas nonāk apkārtējā vidē. Kaisot CaCl2, radīsies divas reizes vairāk hlorīdjonu nekā izkaisot tādu pašu daudzumu NaCl. Tomēr CaCl2 ir efektīvāks ledus un sniega izkausēšanā, samazinot sasalšanas temperatūru līdz –55 grādiem 30% CaCl2 šķīdumam, tādēļ šādu līdzekli vajag mazāk, un ietekme uz dabu kopumā var būt mazāka.

Jāsargā no korozijas

Hlorīdjoni (Cl–) ir svarīgi dabas un cilvēka vielu apritē, tomēr pārmērīgi daudzumi nav vēlami nekur. Tie ir galvenie automobiļu metāla daļu korozijas izraisītāji. Auto rūsēs ātrāk, ja to novietos siltumā, piemēram, apkurinātā garāžā. 

Abi sāļi vienādi izraisīs dzelzs un nelielu nerūsējošā tērauda rūsēšanu, alumīnija koroziju, samazinās gumijas detaļu noturību. Ilgtermiņā iespējama betona, bruģakmens un mūrējumu plaisāšana. 

Tāpēc jāizmanto pretkorozijas līdzekļi, piemēram, uz alumīnija diskiem. Ieteicams periodiski automašīnu nomazgāt.

Dabīgs herbicīds

Pārmērīgas sāls kaisīšanas rezultāts bija vērojams 2021. gadā Rīgā, Krasta ielā, kur rudenī iestādītie koki vasaru nesagaidīja – tie nokalta, jo ziemā tika kaisīts daudz NaCl. Šāds hipertoniskais NaCl šķīdums izraisīja augu šūnu dehidratāciju un bojāeju.

Tomēr šo efektu var izmantot arī pozitīvā nolūkā. Ja bruģa spraugās saaugušas nezāles, tās iespējams iznīdēt ar vārāmā sāls šķīdumu. Jāuzmanās, lai sāls nenokļūst mauriņā, citādi tas aizies bojā.

Sāls kairina ķepas

Ķepainajiem draugiem par labu nenāk ielu kaisīšana ne ar NaCl, ne CaCl2. Liela dažādu sāļu koncentrācija uz ietvēm un ceļiem var izraisīt ķepu plaisāšanu, asiņošanu un iekaišanu. Tāpēc ieteicams pēc pastaigas mājdzīvniekiem nomazgāt ķepas, lai samazinātu iespēju uzņemt organismā kaitīgu daudzumu sāls un citus piemaisījumus, dzīvniekam ķepas laizot.

Der zināt!

Kalcija hlorīdu saturoši ledus kausētāji nav plaši pieejami visos būvmateriālu veikalos. Pamatā pieejama triju ražotāju produkcija. Izmantojot kalcija hlorīdu saturošus līdzekļus, uz kvadrātmetru nedrīkst kaisīt vairāk, kā noteicis ražotājs:

  • Vincents Polyline ICE BREAKER ledus kausēšanas un pretslīdes līdzeklis ar kvarca smiltīm 15 vai 25 kg fasējumā.
  • MKDS Innovation ledus un sniega atkausētājs Frekenboc 5 litru fasējumā.
  • Mayeri ledus un sniega atkausētājs 4 kg fasējumā.

Izvēlies savu soctīklu platformu, lai sekotu LASI.LV: Facebook, Twitter, Draugiem vai arī Instagram. Pievienojies mūsu lasītāju pulkam, lai saņemtu īpaši tev atlasītu noderīgu, praktisku un aktuālu saturu.