Arī aizvadītajā piena pārraudzības gadā turpināja kāpt vidējā izslaukuma rādītājs un augstražīgo ganāmpulku daudzums. Vairāk nekā 12 000 kg liels vidējais gada izslaukums fiksēts 34 ganāmpulkos, kur ir vismaz sešas gotiņas. Gadu agrāk šāds rādītājs bija 32 ganāmpulkos, bet 2019./2020. pārraudzības gadā – 26.

Reklāma

Vislielākais izslaukums aizvadītajā piena pārraudzības gadā bija Ķoņu pagasta saimnieces Ivetas Vilisteres zemnieku saimniecībā "Kalnapaipuži", kur no govs slauca vidēji 15 870 kg piena. 

ZS "Kalnapaipuži" vidējo izslaukumu gada laikā cēluši par vairāk nekā 3000 kg. Gadu agrāk vidējais izslaukums "Kalnapaipužos" bija 12 754 kg, kas ražīgāko ganāmpulku topā deva tikai 14. vietu. 

Tomēr vislielāko kāpumu no ražīgāko ganāmpulku pirmā piecdesmitnieka uzrādīja Bikstu pagasta Andrim un Svetlanai Grimzām piederošā ZS "Kosas", kas 2021./2022. gadā topā atrodas 7. vietā, bet gadu agrāk bija vien 40. vietā. 

Četros iepriekšējos gados vislielākais vidējais izslaukums bija Jeru pagasta ZS "Ceriņi" saimnieka Alda Kļaviņa ganāmpulkā. "Ceriņi" aizvadītajā pārraudzības gadā salīdzinājumā ar gadu agrāk palielināja izslaukumu par vairāk nekā 300 kg un sasniedza 15 434 kg lielu vidējo rādītāju, tomēr, visticamāk, daudzus saimniekus un ekspertus pārsteidza ZS "Kalnapaipuži" straujā izaugsme. 

"Kalnapaipuži" īpašniece Iveta Vilistere pie savām gotiņām.

Saimniece Iveta Vilistere uzsver  straujā izslaukuma kāpuma iemeslus: ražīgās pirmpienes, viendabīgā un augstas kvalitātes lopbarība, gotiņām individuāli veidotās spēkbarības devas slaukšanas robotā un labturības prasību ievērošana. 

ZS "Kalnapaipuži" saimnieki arī ļoti prasmīgi izmanto slaukšanas robota piedāvātās iespējas govju labas veselības uzturēšanai.

Aizvadītajā gadā vidējais izslaukums pārraudzības ganāmpulkos kāpis par 242 kg – līdz 8562 kg. 

Gadu agrāk kāpums bija 150 kg, bet vēl gadu agrāk – 323 kg. 

Slaucamo govju daudzums, kas ražo pienu pārstrādei, aizvadītajā gadā samazinājās par 3,08%, bet pārstrādei iepirktā piena daudzums salīdzinājumā ar 2020./2021. pārraudzības gadu kāpis par 0,86%. 

Starp 20 ražīgāko ganāmpulku saimniekiem visvairāk – septiņi – ir no Valmieras novada. Visvairāk pārstāvētais – ar trim saimniecībām – ir Ķoņu pagasts.

Ražīgāko ganāmpulku pirmajā desmitniekā ir trīs jaunpienācēji – ZS "Kalnapaipuži" un ZS "Kosas", kā arī Alojas pagasta SIA "Paukes", kas gadu agrāk ar 12 621 kg lielu vidējo izslaukumu bija topa 17. pozīcijā.

Turpinās agrāk vērotā tendence – straujais vidējais izslaukums apsteidz slaucamo govju skaita mazināšanos. 

Nozares eksperti ir norūpējušies, ka piena krīzes situācijā visu ganāmpulku saimnieki nevarēs nodrošināt agrākās barības devas, sāks taupīt, kas ietekmēs izslaukuma rādītājus. 

Intensīvāka varētu kļūt arī govju brāķēšana, kas savukārt atstātu ietekmi uz kopējo piena izslaukumu.

Ganāmpulku ar mazāk nekā sešām slaucamajām govīm topa 1. vietā ir Tukuma novada Jaunpils pagasta SIA" Rencēnu piens" (trīs slaucamās govis) ar 12 090 kg lielu izsaukumu un Valmieras novada Mazsalacas pagasta ZS "Upītes", kur aizvadītajā piena pārraudzības gadā fiksēts 11 217 kg liels vidējais izslaukums.